Ar ķiplokiem, sīpoliem un augu vircu: profilakses pasākumi tomātiem pret visām slimībām 0
Tomātu audzētāja Austra Zaļuma no Dobeles puses priecājas, ka tomātu un gurķu attīstība notiek labi, raža solās būt bagātīga. Vēl nav pat īpaši sarosījušās slimības.
Patlaban ir lūzuma posms, kad iestājies vasaras vidus, augi barības vielas no augsnes palietojuši. Ja augs sāk vārguļot, to atradīs slimības un kaitēkļi, tādēļ audzētāja augus gan piebaro, gan profilaktiski apstrādā ar dažādiem bioloģiskās saimniecībās atļautiem līdzekļiem.
Patlaban pats svarīgākais ir laba vēdināšana, piemērots mikroklimats. Austra savu siltumnīcu durvis tur atvērtas arī naktīs, kaut ir pavēss, jo nedrīkst veidoties kondensāts. Cītīgi izlauž pazarītes, paretina pārāk kupli un blīvi saaugušās lapas.
!!! Ap augiem brīvi jāstaigā vējam.
Augus svarīgi piebarot, piemēram, ar nātru vircu. To gatavo, 1/3 spaiņa (pietiks nelielai siltumnīcai) piepildot ar sasmalcinātām nātrēm, pievienojot dažādas nezāles, dažus struteņu dzinumus. Labi pielikt pāris sauju trušu vai vistu mēslu. Visu pārlej ar ūdeni. Uzliek vāku un noliek siltā vietā (var siltumnīcā), lai piecas sešas dienas parūgst. Kad sāk ost un pārklājas ar pelčīgu plēvīti, virca gatava. Lieto, pa litram vircas pievienojot spainim ūdens.
Papildbarībai pie saknēm katram augam iekārpa ēdamkaroti zivju miltu. To dara arī stādot.
Lai ziedi nebirtu, kad sāk raisīties pumpuri, miglo ar borskābes šķīdumu. Vienu gramu borskābes izšķīdina karstā ūdenī un ielej litrā ūdens. Miglo trīs reizes sezonā.
Pret slimībām derēs ķiploku novilkums. Smalki sakapā ķiploku daiviņas (glāzi). Pārlej ar 10 l ūdens un notur kādas 10 stundas. Pēc tam izkāš un miglo. Papildus pirms miglošanas var pievienot 2–3 g kālija permanganāta.
Miglo tikai rīta pusē līdz pulksten 11, jo saulē augi var apdegt.
Lakstu puves profilaksei gatavo sīpolu uzlējumu. Puskilogramam sasmalcinātu sīpolu uzlej 10 l ūdens. Slēgtā traukā patur 4–7 stundas, tad nokāš un miglo.
Šajā periodā to vajadzētu darīt ik pēc 5–6 dienām.
Pārbaudīta vērtība ir Bordo šķīdums, kura sastāvdaļas var nopirkt veikalos. To var smidzināt 3–4 reizes sezonā.
Instrukcijā nav uzsvērts, ka, gatavojot Bordo šķīdumu, zilais darba šķidrums jālej baltajā kaļķu pienā. Darot otrādi, efekta nebūs.
Slimību profilaksei der arī pelnūdens. Divas glāzes pelnu ieber 10 l ūdens. Nokāš. Katram augam uz lapām uzsmidzina aptuveni litru sārmūdens.
Veselīgumam un tam, lai nepaliek zaļi augļu gali, papildus vajadzētu arī kālija mēslojumu, ko lej uz saknēm.
Visu sezonu (3–4 reizes) iestrādā augsnē un smidzina ar trihodermīnu. Tas ir gan pulverveida, gan šķidrs. Vienu iepakojumu lieto uz 5 l ūdens.
Augiem garšo maizes kvass. Četras šķēles tumšās maizes (tā sauktā ķieģelīša) apgrauzdē. Uzlej 3 l lūdens. Raudzē trīs dienas. Lej uz saknēm gan tomātiem, gan gurķiem.
Dažādus pašgatavotos līdzekļus nevajag visus lietot citu pēc cita vienā dienā, kad uznākusi iedvesma.
Eksperimentālos brūvējumus vispirms vajadzētu izmēģināt uz dažiem augiem, nevis apstrādāt visus.