Ar Ķekavas novada domes vadītājas paziņojumu varētu beigties vietējā politiskā sadrumstalotība? 3
Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Ķekavas novada vadītāja Viktorija Baire pirmdien beidzot atklāja, ar kuru partiju plāno saistīt savu politisko nākotni, paziņojot par iestāšanos “Vienotībā”. Līdz ar viņu šim politiskajam spēkam pievienojās vēl trīs novada domes deputāti.
Tas liek domāt, ka “Vienotība” ir uzlabojusi savas izredzes jaunā Ķekavas novada domes vēlēšanās, jo partijas biedrs Raimonds Audzers savukārt vada Baldones novadu, ar kuru kopā Ķekava veidos jauno pašvaldību. V. Baire cer, ka ar šo izšķiršanos varētu pārtraukt politisko sadrumstalotību, kāda gadiem bijusi Ķekavas novadā.
Vairākus sasaukumus Ķekavas novadam bija raksturīga politiskā nestabilitāte, jo par to kā turīgu Pierīgas pašvaldību vienmēr ir bijusi liela partiju interese. Iepriekšējās pašvaldību vēlēšanās 2017. gadā uz Ķekavas novada domi pretendēja 14 politiskie spēki, no kuriem pārstāvniecību ieguva deviņi saraksti – tie lielākoties pārstāvēti ar vienu vai diviem deputātiem katrs, bet Jaunajai konservatīvajai partijai izdevās iegūt piecas vietas.
Pašlaik domē ir 17 deputāti, no kuriem septiņi līdz pirmdienai bija bezpartijiskie. Četri no viņiem ievēlēti no JKP, divi – no “Gods kalpot mūsu Latvijai”, bet viens – no Reģionu alianses.
Izbeigt politisko sašķeltību
Pēc uzvaras vēlēšanās JKP mēra amatam izvirzīja nevis saraksta līderi Neilu Kalniņu, bet gan Viktoriju Bairi. Taču drīz pēc vēlēšanām JKP komanda sašķēlās. V. Baire no partijas izstājās pēc domstarpībām ar JKP vadību, kas nebija mierā ar to, ka domes priekšsēdētāja par padomnieku izvēlējās Andri Volanski, par kura iespējamu iesaistīšanos šaubīgos darījumos vēstīja TV3 raidījums “Nekā personīga”. V. Baire toreiz uzskatīja – ja kolēģa vaina nav pierādīta, tad nav pamata viņu atbrīvot.
Tagad JKP no pieciem ievēlētajiem deputātiem vairs ir tikai Olafs Klūdziņš, kurš pagaidām vēl ļoti atturīgi vērtē JKP ieceres pašvaldības vēlēšanās. Kā neatkarīgais deputāts domē strādā arī N. Kalniņš, kurš JKP atstāja pēc citas konfliktsituācijas ar tās vadību.
“Esmu iepazinis pašvaldību politikas specifiku un neredzu vairs iespēju riskēt, un neuzdrošinos vēlreiz veidot komandu. Lai Ķekavas novads kļūtu par attīstības centru, tajā būtu nepieciešamas būtiskas pārmaiņas, bet redzams, ka vecās iestaigātās takas nekur nav izzudušas,” “Latvijas Avīzei” tagad sacīja N. Kalniņš, kurš nekandidēs vēlēšanās.
Kopā ar V. Bairi premjera pārstāvētajā “Vienotībā” iestājās arī no JKP ievēlētie deputāti Dzintra Medne un priekšsēdes pirmais vietnieks Andris Ceļmalnieks, kā arī Indra Priede, kura ievēlēta no Latvijas Zemnieku savienības, bet nebija partijā. V. Baire atsaucās uz pieredzi, ko reģionālās politikas veidošanā ir guvusi no “JV” pašvaldību vadītājiem Cēsīs, Kuldīgā un Valmierā.
Viņai ir svarīgi, lai pēc reformas tiek izveidots spēcīgs novads. “Šī man bija pirmā politiskā pieredze. Esmu sapratusi – lai pašvaldība varētu attīstīties, ir vajadzīgs vienotības elements,” “Latvijas Avīzei” teica V. Baire, uzsverot, ka laba sadarbība ir izveidojusies ar Baldones novadu, kuru arī vada “Vienotība”. Domes priekšsēde redz iespēju vēlēšanās iegūt spēcīgu pārstāvniecību novadā, kas varētu mazināt politisko sašķeltību.
Par V. Baires un viņas domubiedru pievienošanos partijai priecājās arī Juris Jerums, kurš tagad domē pārstāv “Vienotību”. Uz vaicāto, vai nav bažu par iekšējo konkurenci, J. Jerums atbildēja: “Strādājot spēcīgā komandā, nav svarīgi, kura daļa no komandas ir ievēlēta.” Viņaprāt, šis ir mēģinājums pielikt punktu laikiem, kad “kruts” skaitījās tas saraksts, kurš dabūja nevis vienu vai divas, bet vismaz trīs vietas domē.
LRA noskaņota konkurēt
Līdzīgi mērķi gūt panākumus šajā pašvaldībā ir arī Latvijas Reģionu apvienībai (LRA), kurai spēcīgāka komanda tagad ir Baldones novadā. Tajā strādā arī bijusī domes priekšsēdētāja Karina Putniņa, kuras iepriekšējās darbības panākums ir Reģionu alianses Baldonē iegūtās sešas no 15 vietām.
Ķekavas novadā no toreizējās Reģionu alianses ievēlēja divus deputātus, bet viens no viņiem – Arnolds Keisters – tagad jau ir bezpartijiskais. Savus plānus pašvaldību vēlēšanās viņš neatklāja. Otrs LRA domnieks ir bijušais pašvaldības vadītājs Andis Damlics, kurš tagad ir opozīcijā, bet būs viens no LRA saraksta līderiem, apstiprināja partijas priekšsēdētājs, Rīgas domes vicemērs Edvards Smiltēns.
Viņš teica: “Mums Ķekavas novadā būs spēcīgs saraksts. Mēs ejam uz uzvaru.” Konkrētāk savus plānus viņš neatklāja. Neoficiāli zināms, ka no LRA saraksta varētu kandidēt arī Agnese Geduševa (ievēlēta no “Gods kalpot mūsu Latvijai”). Ķekavas pašvaldības teritorijā dzīvo arī uzņēmējs Edgars Štelmahers.
Vidzemes partiju, kas iepriekš bija LRA dalīborganizācija, domē pārstāv vēl viens bijušais domes priekšsēdis, tagad priekšsēdes vietnieks Valts Variks, kura teiktais “Latvijas Avīzei” liek domāt, ka Vidzemes partija nestartēs kopā ar LRA. Taču tā varētu izvēlēties kādu citu sabiedroto, ko viņš neatklāja. “Latvijas Reģionu apvienības saraksts būs pašpietiekams un, iespējams, arī ar iekšējām pretrunām bagāts,” pieļāva V. Variks, apstiprinot, ka vēlēšanās viņš startēs. Jāatgādina, ka 2015. gada vasarā, kad dome izteica neuzticību priekšsēdim V. Varikam, par viņa atbrīvošanu balsoja arī A. Damlics.
Līdztekus minētajiem politiskajiem spēkiem Ķekavas novada domē vēl ir deputāti no Latvijas Zemnieku savienības, Latvijas Zaļās partijas, “Vienoti Latvijai” un “Saskaņas”. “Vienotībai” bija kopīgs saraksts ar “Latvijas attīstībai” un “Izaugsmi”, kas saņēma divas vietas. Baldones novada domes vēlēšanās līdzās RA, kurai bija seši mandāti, “Gods kalpot mūsu Latvijai” ieguva četras vietas, Nacionālās apvienības un “Vienotības” saraksts – četrus mandātus, bet Latvijas Zaļā partija – vienu. Abās pašvaldībās ir notikusi deputātu pārgrupēšanās.