– Vai kazkopības saimniecība var būt rentabla, ja tā nenodarbojas arī ar mājražošanu un lauku tūrismu? 0

– Kazkopības saimniecībām ir grūtības ar produkcijas realizēšanu, jo, izņemot divus atzītus uzņēmumus, pārējie ir mājražotāji bez tiesībām pārdot savus ražojumus tirdzniecības tīklā. Tirgu un tirdziņu vietu, autostāvvietu, ceļa izmaksu, patērētā laika un citu izdevumu dēļ saimniecības cieš zaudējumus. Kazkopjiem ir lielākas grūtības saņemt kredītu, jo mūsu nozarē baņķieri saskata paaugstinātu risku, kazkopību neuzskata par Latvijā tradicionālu lauksaimniecības nozari, lai gan Latvijas klimatiskie un dabas apstākļi ir ļoti piemēroti piena un gaļas kazu audzēšanai.

– Vai Latvijas kazām ir tirgus prasībām atbilstoša gaļas kvalitāte? Vai tā piemērota eksportam?
– Izbrāķēto piena–gaļas kazu gaļa ir laba samaltā veidā, arī desās. Gaļas šķirnēm – būriem un to krustojumiem – ir izcili gaļas kvalitātes rādītāji. Gaļa ir diētiska, nesatur holesterīnu. Eksportam un pārstrādei pašlaik nepietiek apjomu. Vairākas saimniecības jau nodarbojas ar Būru kazu audzēšanu, un perspektīvas ir ļoti labas.

– Kā nozari varētu ietekmēt saistītais atbalsts par kazu 25 eiro? Vai ganāmpulki varētu kļūt lielāki?
– Kad iesniedzām Zemkopības ministrijai saskaņošanai saistītā atbalsta nosacījumus, tie izskatījās pavisam citādi nekā pēc Briseles labojumiem. Neko darīt, summa par kazu tika samazināta līdz 25 eiro, atbalstu saņem, ja ganāmpulkā ir vismaz trīs kazas, līdz ar to atbalstu saņems lielāks saimniecību skaits.

Kazu saimniecību skaitu un lielumu saistītā atbalsta piešķiršana, visdrīzāk, iespaidos pozitīvi, bet kardinālas pārmaiņas tomēr nav gaidāmas. Kamēr nebūs kur pārstrādāt saražoto pienu, ar realizācijas iespējām tirdzniecības tīklā un ar eksporta iespējām, ciltsdarba rādītāji droši vien strauji neaugs.

Visu interviju ar Liānu Apini lasiet žurnāla “Agrotops” janvāra numurā

Reklāma
Reklāma
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.