Kādi ir ieguvumi menopauzē? Vai arī tevi šis jautājums sadusmoja? Citāds skatījums 0
Sieviete manī nebeidzas
Uzrakstīt par ieguvumiem menopauzē? Raksta temats sākumā sadusmoja. Uzreiz atcerējos sviedru lāsēm klāto seju svarīgā sarunā, un tobrīd vairāk par visu gribējās noplēst sev apģērbu, lai kļūtu vismaz mazliet vēsāk… Kas gan tur pozitīvs?
“Nereti vaicā: vai menopauzei vajag psiholoģiski sagatavoties? Ja salīdzina dzīvi ar upes plūdumu, arī nevar zināt, kas būs aiz nākamā upes līkuma – varbūt krāce, varbūt atvars. Ja esi tam tuvu, neko darīt – jāiet cauri,” skaidro psihoterapeite Maija Biseniece.
Turklāt šīs jau nav pirmās krāces dzīvē. Vai gan meitene kaut kā īpaši gatavojas tam, ka kļūs pusaudze, ka ies cauri hormonu vētrām, svaidīgam garastāvoklim un pārspīlētām bēdām? Filozofiski raugoties, tas ir tikai viens no dzīves posmiem.
“Pati esmu pārliecinājusies, ka var jau teorētiski zināt, kas notiek menopauzes laikā, bet ir pavisam citādi, kad tajās sajūtās tiec iekšā. Cauri šim posmam jāiziet pašai, spēks jāatrod sevī. Teorētiskās zināšanas gan var mazliet piepalīdzēt brīdī, kad laiva bīstami sašūpojas,” tēlaini salīdzina Maija Biseniece.
■ Nevajadzētu sevi psiholoģiski ietekmēt, uztraucoties, ka tuvojas kaut kas dramatisks. Vēl jo vairāk tāpēc, ka sieviete taču nevar zināt ne precīzu vecumu, ne menopauzes izpausmes tieši viņai.
■ Ir sievietes, kurām menstruācijas saistās tikai ar auglību un spēju radīt bērnus. Kad mēnešreizes beidzas, šāda sieviete uzskata, ka noslēgusies arī viņas sievišķīgā būtība. Tomēr reproduktīvās funkcijas izsīkšana nenozīmē, ka tur-pmāk nebūs sieviete – zaudēs seksualitāti, nespēs iemīlēties, negribēs flirtēt.
■ Psihoterapeite akcentē: tas, kā katra uztver menopauzi, atspoguļo spēju sadzīvot ar savu sievišķību. Krīze domāšanā liecina, ka, iespējams, dzīvē kopumā kaut kas nav psiholoģiski sakārtots. Menopauzes laiks tikai spilgtāk to atspoguļo. Sieviete varbūt pirmoreiz apjauš, ka vairs nevar paļauties uz jaunību vien.
■ Ja uz katru nākamo dzīves posmu lūkojas kā uz augstāku pakāpienu, šis var būt brīdis, lai sevi garīgi pilnveidotu, atlicinātu laiku fiziskās formas noturēšanai, bez bažām veltītu sevi partnerim.