Foto-Anda Krauze

Ar gaisīguma un viegluma sajūtu radītās mājas 0

Kad pirms sešiem gadiem keramiķe Maira Karstā un videooperators, Mūzikas akadēmijas IT daļas vadītājs Edmunds Mickus Rīgas nomalē izraudzījās zemes gabalu, kur būvēt ģimenes māju, visapkārt pletās aizaugušas pļavas.

Reklāma
Reklāma

 

 

Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Fotogaleriju skatieties sadaļā FOTO šeit.

Pēdējo gadu laikā šajā vietā strauji izaudzis ciematiņš, kas no Rīgas līgani pāriet Mārupē. Beidzot Mākslas akadēmiju, Maira diplomdarbam izveidoja dārza keramiku, taču ilgus gadus nebija kur to novietot, tāpēc tagad tieši dārzs ir Mairas lielākais lepnums.

CITI ŠOBRĪD LASA

– Mājas būvniecība vēl nebija pabeigta, kad man jau dārzā atradās zirgu mēslu un melnzemes kaudzes, lai es varētu ķerties pie puķu dobju veidošanas. Rosīšanos dārzā uztveru kā vingrošanu, taču svarīgi, lai tā nekļūtu par vergošanu, – uzskata Maira.

 

Divstāvu nama kopējā platība ir 220 kvadrātmetri, bet saimnieki tagad spriež – žēl, ka netika paredzēta vie
ta pagrabam. Tolaik, kad māju cēla, bija pārliecība, ka dzīve ies uz augšu un pārtikas krājumus nevajadzēs veidot.

 

– Mana mamma pārdeva vecāsmātes māju Jūrmalā, un iegūtie līdzekļi kļuva par atspēriena punktu mūsu mājas celtniecībai. No vecāsmātes mājām nākušas arī vairākas mēbeles, kuras esam restaurējuši. Ja reiz ir privātmāja, tad gribas, lai tā būtu piepildīta ar personiskām un individuālām lietām, nevis tikai rūpnieciski štancētām mēbelēm, – paskaidro Maira.

Garāžā viņa ir izveidojusi savu darbnīcu un pasmejas, ka automašīnai “veselīgāk” atrasties pagalmā, svaigā gaisā.

– Apbrīnoju, kā Maira ar visu tiek galā – uztur kārtībā dārzu un māju, cep mums visādus gardumus un vēl rada mākslas priekšmetus darbnīcā, – ar sievas apsviedīgumu palepojas Edmunds.

Maira paskaidro, ka ir iemācījusies sadalīt laiku un izsvērt, kas kurā brīdī ir svarīgākais.

– Katram puteklītim pakaļ neizskraidīsi. Ja gaidāmi viesi vai arī saproti, ka pienācis laiks ieviest kārtību, ķeros pie mājas tīrīšanas. Lielākas telpas pat ir vieglāk uzkopt nekā šauru dzīvoklīti.

 

Man daudzi teikuši, ka būs grūti koncentrēties darbam, ja darbnīca atrodas mājās. Taču es uzskatu, ka tas ir ideāli, jo nav jātērē laiks ceļam, un visi darbi – gan mājas solis, gan keramikas veidošana – sokas raitāk.

Reklāma
Reklāma

 

Maira spriež, ka, projektējot māju, ir grūti apvienot praktisko un māksliniecisko pusi. Mājas augšstāvā gar visām sienām ir gareni lodziņi, kas telpās rada gaisīguma un viegluma sajūtu. Taču šos lodziņus ir grūti aizsniegt, kad rodas vajadzība tos nospodrināt. Toties dzīvojamās istabas stiklotās vitrīnas, kas atsedz skatu uz daiļo dārzu, ir tik dzidri spodras, ka jāuzmanās, lai tajās neieskrietu ar pieri.

Grafiski un dizainiski interesantā nama jumts veidots plakans, ar tādu kā piltuvi, kas vērsta uz iekšu. Pajautāju saimniekiem, vai šādas konstrukcijas jumts ir piemērots Latvijas laika apstākļiem?

– Edmundam divreiz gadā ir jākāpj uz jumta, lai savestu to kārtībā, bet arī slīpo jumtu īpašniekiem nākas rausties augšā. Taču mēs esam droši, ka ziemā sniegs neuzkritīs uz galvas, – par plakanā jumta priekšrocībām stāsta Maira.

Abi saimnieki ir vienisprātis – ja meistari uzbūvē māju, kā nākas, tad nekādām problēmām nevajadzētu rasties.

 

Uzziņa

• Arhitekts Andrejs Ģelzis

• Dārza koka mēbeles veidojis meistars Voldemārs Čeže no Ēdoles

• Virtuves mēbeles – “Gaujas mēbeles”

• Audums žalūzijām un aizkariem – no veikala “Larelini”

• Ēdamistabas ovālais galds – “Zundas mēbeles”

• Grīdas segums ar dabisko oša virsmu – “Reatons”

• Viesistabas ādas dīvāns – “Kates mēbeles”

• Oša koka kāpnes – SIA “Kāpnes.lv”

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.