Foto no Schutterstock

Putnu medības. Ar gaidi, pie ēsmas un ar piesaukšanu 0

Lai gan šīs nav populārākās Latvijā, tomēr baložu, vārnu un sloku medības ir gana piekoptas Rietumeiropas valstīs, izmantojot dažādas metodes un darot to ļoti profesionālā līmenī. Ar vārnām un baložiem ir vienkāršāk, bet par slokām ir pavisam cits stāsts.

Reklāma
Reklāma

Sloku medības

Kokteilis
“Esmu mazliet šokā” – Jāņa Timmas draugs publicē saraksti, kas, viņaprāt, apstiprina faktu, ka viņam kāds “palīdzējis” aiziet no dzīves
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Lasīt citas ziņas

Slokas velk praktiski vēl visu jūliju, bet, kad atļautas medības, tās vairs nemana. Principā sloku medības iespējamas tikai un vienīgi ar speciāli apmācītu putnusuni. Vēlāk rudenī kļūst vēl interesantākas, bet tās drīzāk iespējamas valsts rietumos, kur atrodas sloku migrācijas ceļi. Ejot ar suni meklēt slokas, jābūt atbilstošiem laika apstākļiem. Piemēram, ja nav vēja, suns nespēj uztvert slokas smaržu, līdz ar to biežāk to izbiedēs, nevis parādīs.

Medību suņa darba princips ir vienkāršs – sajūtot putna smaržu, suns tuvojas vietai, kur putns slēpjas, ieņemot tipisko putnusuņa pozu, norādot ar degunu, kur putns atrodas. Pēc komandas suns putnu paceļ, un medniekam ir iespēja uz to izšaut. Pēc tam suns medījumu atrod un pienes.

Vārnu medības

CITI ŠOBRĪD LASA

Šajās medībās pats galvenais ir maskēšanās. Šie putni ir ārkārtīgi manīgi, uzmanīgi un pat viltīgi. Tie pat pamanīs, ja lēnām atvērsies mājas logs, un būs nekavējoties prom. Vienkārši ir tās medīt pie ēsmas, tās ātri vien atrod, ka atstāts kaut kas garšīgs, bet arī uzreiz nelidos klāt, kamēr nepārliecināsies, ka viss ir droši. Pie ēsmas jāielāgo, kurā laikā un kad vārnas parādās. Medniekam atliek nomaskēties un gaidīt. Ir ērti šādās medībās izmantot mazkalibra ieroci, piemēram, .22 LR, šaujot līdz 50 metru distancei.

Ja vārna atrodas uz zemes, to ērtāk nomedīt ar mazkalibra ieroci, nav jāšauj uz lidojošu mērķi. Pie ēsmas var medīt arī žagatas. Izliekot vārnu mānekļus un medniekam gaidot slēpnī, var sekmīgi medīt arī šos putnus. Parasti to dara agri no rīta, kad vārnas dodas pārtikas meklējumos. Tādēļ, kad tās ierauga mānekļus, domā, ka tās ir kolēģes, kuras kaut ko labu atradušas.

Vācijā pie mānekļiem noliek arī makdonalda restorāna maisiņu, jo tur vārnas zina – šāds maisiņš nozīmē ēdmaņu. Lai pārliecinātu viltīgos putnus, var izmantot arī īpašās svilpes, ar kurām var pat atdarināt vārnu sarunu savā starpā. Jāielāgo, ka vispirms kāda no vārnām var apsēsties kādā kokā netālu un vērot apkārtni, svarīgi šajā brīdī sevi nenodot.

Baložu medības

Latvijā medījamas ir divas baložu sugas, bet trešā jātaupa. Meža balodis nav medījams. Pārsvarā baložus medī ar mānekļiem. Ļoti efektīvi to var darīt uz nokultiem laukiem, jo putni šeit ierodas, lai meklētu graudus, kas palikuši pēc ražas novākšanas. Saliekot mānekļus, medniekam jānomaskējas un atliek vien gaidīt. Arī baloži mēdz būt uzmanīgi, tie var censties iepriekš pārliecināties, ka apkārtne ir droša. Tādēļ mednieks nedrīkst būt redzams vai nodot savu klātbūtni ar kustību.

Parasti baložus medī ar bisi, sagaidot, kad tie pielido pietiekami tuvu mānekļiem. Mānekļus arī izliek no rīta, jo tas ir laiks, kad baloži dodas maltītes meklējumos. Medī lauka baložus un mājas baložus, un šo putnu gaļa ir patiesi ļoti garda. Turklāt tos ir viegli noplūkt, jo spalvas nāk nost ļoti labi.

Reklāma
Reklāma

Medību noteikumi

No 1. augusta medījami mājas baloži, lauka baloži, slokas.
No 15. jūnija atļauts medīt pelēkās vārnas un žagatas.

Vairāk lasiet žurnāla Medības augusta numurā

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.