Ar EVAK karti ārvalstīs – drošāk! 0

Dodoties īslaicīgā vizītē uz kādu no Eiropas Savienības valstīm, kā arī Šveici, Islandi, Lihtenšteinu un Norvēģiju ceļojumā, komandējumā, darba meklējumos vai citos nolūkos, kopā ar pasi somā vajadzētu ielikt Eiropas Veselības apdrošināšanas karti jeb EVAK. 


Reklāma
Reklāma

 

“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
Lasīt citas ziņas

Tā apliecina tiesības saņemt neatliekamos un nepieciešamos veselības aprūpes pakalpojumus tādā pašā apjomā kā vietējiem iedzīvotājiem.

Neatliekamo palīdzību sniedz, lai novērstu dzīvībai bīstamu stāvokli, bet nepieciešamo pēkšņu veselības traucējumu gadījumā var saņemt palīdzību, lai nevajadzētu priekšlaikus pārtraukt uzturēšanos konkrētajā valstī un atgriezties mājās. Tās apjomu un veidu konkrētajā situācijā izvērtēs ārsts.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja valstī, kurā uzturamies, ir noteikts pacienta līdzmaksājums par veselības aprūpes pakalpojumiem, tas būs jāsedz pašam. Tāda kārtība ir, piemēram, Igaunijā, Vācijā un Zviedrijā, bet Lietuvā un Īrijā papildus nav jāmaksā. EVAK segs to veselības aprūpes pakalpojuma daļu, ko attiecīgajā valstī apmaksā no valsts budžeta.

Svarīgi uzrādīt karti nekavējoties un noskaidrot, vai ārstniecības iestādei, kurā esat nokļuvuši, ir līgums ar valsti un EVAK tajā darbojas.

Ja radušās neatliekami risināmas veselības problēmas, taču šīs kartes nav, cietušais vai ārstniecības iestāde, kurā viņš griezies, var sazināties ar Nacionālo veselības dienestu Latvijā, lūdzot, lai tas atsūta EVAK aizvietojošo sertifikātu, kurš derēs uz laiku, kamēr cilvēks tajā ārstējas.

 

Ja EVAK kartes nav un nav ticis izsniegts arī to aizvietojošs sertifikāts, uzrakstot iesniegumu Nacionālajam veselības dienestam (pievienojot apmaksas dokumentu oriģinālu, ārsta vai slimnīcas izrakstīto rēķinu), ir iespēja atgūt daļu par neatliekamās vai nepieciešamās palīdzības pakalpojumiem iztērēto naudu.

 

Iesnieguma izskatīšanas termiņš ir atkarīgs no tā, cik ātri tā valsts, kur radušās veselības problēmas, sniegusi atzinumu par to, cik no rēķina būtu jāatlīdzina atbilstoši šīs valsts noteikumiem.

Ja gadījies tik nelāgi, ka cilvēks slimības dēļ pats nespēj atgriezties mājās vai pat nomirst, neaizstājama būs privāta veselības apdrošināšanas polise, jo EVAK ceļa izdevumus nesegs.

Nacionālā veselības dienesta sabiedrisko attiecību vadītāja Laura Lapiņa pastāstīja, ka izsniegto karšu skaits ar katru gadu pieaug. Piemēram, 2010. gadā tās saņēmuši 51 599, bet pērn – jau 56 972 personas.

Reklāma
Reklāma

Par pagājušo gadu no valstīm, kur darbojas EVAK, Nacionālais veselības dienests ir saņēmis rēķinus par aptuveni diviem miljoniem latu, tas liecina, ka kartes daudziem ir lieti noderējušas.

 

Uzziņa

* EVAK karti var saņemt uzreiz pēc pieteikuma uzrakstīšanas vai arī uzgaidot rindā Nacionālajā veselības dienestā Rīgā, Daugavpilī, Jelgavā, Kuldīgā, Smiltenē, izpildot veidlapu un uzrādot personu apliecinošu dokumentu.

* Karte ir derīga trīs gadus. Ja gadījies to pazaudēt, par tās atjaunošanu jāmaksā divi lati un divdesmit santīmi.

* Visās valstīs, kur darbojas EVAK, var zvanīt pa vienoto glābšanas dienesta numuru 112, kur savienos ar ātro palīdzību.

* Ja, uzturoties minētajās valstīs, radušās ar veselību saistītas problēmas un neskaidrības, kā rīkoties, padomu var prasīt, zvanot uz Nacionālo veselības dienestu pa bezmaksas tālruni +371 80001234 vai rakstot e-pastu: [email protected]

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.