Ar e-kartīti var saņemt hakeru “dāvanu” 0
Daudzi jau ir aizmirsuši, kāda izskatās drukāta kartīte, un sūta tikai elektroniskās, taču šādā veidā iespējams saņemt arī “dāvanu” no hakeriem, brīdina antivīrusu izstrādātāji.
Šajā laikā krāpnieki īpaši aktīvi izplata elektroniskās apsveikuma vēstules, kas var saturēt trojiešus un vīrusus. E-kartītes ir populārs veids, kā nosūtīt ātru pateicību vai svētku sveicienu, taču daļa no tām var saturēt kaitīgu programmu, kas tiek lejupielādēta, uzklikšķinot uz e-kartītes.
“Hakeri parasti izmanto divus kaitīgo datņu piegādes paņēmienus. Visvienkāršākais veids ir inficētas datnes pievienošana apsveikuma vēstules pielikumā.
Otrs variants ir saites ievietošana paziņojumā, it kā vedot uz apsveikuma kartīti. Parasti gan saite ved uz vietni ar kaitīgām programmām, kas meklēs lietotāja interneta pārlūka un datora operētājsistēmas ievainojamības. Bieži vien inficētās kartītes piedāvā instalēt “Flash Player”, lai “pareizi parādītu sūtījuma saturu”. Kad lietotājs mēģina instalēt piedāvāto programmu, kaitīgā programma patstāvīgi iekļūst datorā un pāriet uz vietni, kurā ir daudz vīrusu.
E-kartītes var tikt izmantotas, lai nozagtu informāciju un naudu, turklāt aizdomīgie sūtījumi var tikt nosūtīti visam adrešu grāmatiņas sarakstam, kļūstot par vīrusa piegādātāju.
Kā norāda eksperti, lai pasargātu sevi, nav jāizdzēš visi saņemtie e-pasti un jāatgriežas tikai pie iespiesto kartīšu izsūtīšanas. Izstrādātāji iesaka pārliecināties, ka datoru aizsargā moderna, atjaunināta antivīrusu programma, kā arī likt lietā veselo saprātu un būt modram. Ja saņemts apsveikuma sūtījums no personas, kuru lietotājs nepazīst, to nevajadzētu atvērt.
Eksperti uzskata, ka viens no labākajiem veidiem, kā sevi pasargāt, ir zināt vairāk par iespējamiem noziedznieku trikiem, lai varētu no tiem izvairīties.
Pirmssvētku laikā informācijas tehnoloģiju drošības risinājumu kompānijas atgādina arī piesardzīgi iepirkties internetā, kā arī norāda uz virkni citu iespējamu risku.
Piemēram, kibernoziedznieki mēdz izmantot sociālos tīklus, tāpēc lietotājiem ieteicams būt uzmanīgiem, atverot vai izplatot tālāk dažādas saites ar svētku dāvanu, aplikāciju vai atlaižu piedāvājumiem, pat ja tos iesaka draugi. Pastāv iespēja, ka ir uzlauzts arī drauga profils, izmantojot to viltus ieteikumu sūtīšanai, norāda eksperti.
Iespēja lejupielādēt kaitīgu programmu ir arī aplikāciju veikalos, “neticami labu” piedāvājumu pārpildītās ceļojumu lapās, atverot e-pastus ar lētu “Rolex” pulksteņu un medikamentu piedāvājumiem dāvanai, iespējām iegūt “bezmaksas “iPad””, izvēloties viltus dāvanu kartes. Kibernoziedznieki izmanto arī “Skype” plašo izmantošanu svētku laikā, sūtot viltus vēstījumus, kā arī izsūta aicinājumus piedalīties it kā labdarības pasākumos.