Foto – LETA

Ar “cūciņu” uz Latvijas Banku 5

Pirms Ziemassvētkiem sociālā tīmekļa vietnē “Facebook” jelgavniece Linda Misēviča pauda sašutumu par, viņasprāt, dīvaino kārtību “Swedbank”, kurā viņa vērsusies, lai apmainītu viņas bērna krājkasītē sakrātās eirocentu sīkmonētas pret papīra naudu. Par šo maiņu bankā iekasēta komisijas maksa – par 50 monētām 71 eirocents. Turklāt skaidru naudu bankā neizsniedz, bet ieskaita kontā, par ko papildus vēl jāmaksā 2,13 eiro – komisijas maksa par neskaidras naudas darījumu.

Reklāma
Reklāma
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
TV24
Laiks uzzināt atbildi uz šo visiem interesējošo jautājumu! Cik vidēji pelna “Bolt Food” kurjers? 8
Lasīt citas ziņas

Saniknotā māmiņa uzskata, ka ar šādām komisijas maksām banka nepelnīti pievāc daļu no viņas bērna sakrātā. Kā viņa izrēķinājusi, mainot 50 viena centa monētas, vēl jāpiemaksā 20 centi. Bet, mainot 50 divu centu monētas, bankai jāatdāvina 71% no naudas un vēl jāmaksā par naudas ieskaitīšanu kontā.

“Swedbank” taisnojas

“Pirms tika veikta mašīnas saskaitītās naudas ieskaitīšana konkrētajā kontā, mūsu darbinieks izstāstīja klientei gan par to, ka skaidras naudas iemaksai būs komisijas maksa, gan par to, cik liela tā būs, gan arī par alternatīvu – tērēt naudu bez ieskaitīšanas kontā. To vienmēr stāstām arī citiem klientiem. Iespējams, varējām piedāvāt viņai doties apmainīt naudu uz Latvijas Banku,” paskaidro “Swedbank” ārējās komunikācijas vadītāja Vineta Savicka. “Tiklīdz uzzinājām, ka tiek veikta iemaksa bērna vietā un ka monētas ir viņa sakrātas, atsaucām komisijas maksu par skaidras naudas iemaksu kontā. Lai veicinātu bērnu krāšanas ieradumus un tā kā bērniem līdz 7 gadu vecumam nav iespējas atvērt savu kontu vai saņemt karti, izņēmuma kārtā bieži šādu bērnu krājkasīšu naudu esam ieskaitījuši vecāku kontā bez maksas,” piebilst bankas pārstāve.

Banku cenrāži atšķiras

CITI ŠOBRĪD LASA

Arī citās Latvijas komerc­bankās par skaidrās naudas apmaiņu ir ieviesta komisijas maksa. Tāpēc konkrētais izlīgums bērna krājkasītes gadījumā nenoņem jautājumu: vai veikalos ziedojumu kastītēs iemestās centu monētas aiziet mērķim vai bankām par skaitīšanu?

Tiesa, atšķiras cenrāži. Par katrām 50 monētām neatkarīgi no to vērtības, “Swedbank” noteiktā komisijas maksa ir 71 cents. “Bet, piemēram, iemaksāt savā kontā līdz 9,99 eiro vienu reizi mēnesī var bez komisijas maksas,” informē Vineta Savicka.

SEB bankas ārējās komunikācijas projektu vadītāja Kristīne Martinsone stāsta, ka SEB bankas filiālēs, kurās tiek veikti darījumi ar skaidru naudu, iedzīvotāji varot bez maksas vienā reizē apmainīt pret papīra naudu līdz 100 monētām neatkarīgi no to vērtības. Lielākajos tirdzniecības centros Rīgā, kur izvietotas bankas filiāles, pret papīra naudu varot apmainīt līdz 50 monētām neatkarīgi no to vērtības. “Ja monētu skaits ir 100 un vairāk, tad tiek iekasēta komisijas maksa, kas saskaņā ar SEB bankas cenrādi ir 5% no maināmās naudas summas, bet ne mazāk kā 10 eiro,” viņa piebilst.

“Mūsu bankas filiālēs līdz 50 monētām neatkarīgi no to vērtības pret papīra naudu var apmainīt bez maksas. Bet par katrām nākamajām 50 monētām komisijas maksa ir viens eiro,” atklāj bankas “Citadele” ārējās komunikācijas vadītāja Baiba Ābelniece. Bankas pārstāve piekrīt, ka apmainīt, piemēram, 100 viena eirocenta monētas nepavisam nebūs izdevīgi – komisijas maksa tad iznāktu tikpat liela, cik apmaināmās naudas summa.

Finanšu koncerna “Tavex” pārstāvniecības Latvijā – uzņēmuma “Tavex” – klientu apkalpošanas speciālists Jevgēņijs Turibičevs stāsta, ka naudu varot apmainīt arī viņu filiālēs, kas atrodas Rīgas tirdzniecības centros “Mols”, “Spice”, “Origo” un “Alfa”. “Par naudas apmaiņu komisijas maksa ir 2% no summas, bet ne mazāk kā 7 eiro. Šo mūsu pakalpojumu izmanto lielākoties uzņēmēji. Gadās, protams, ka kāds atnāk ar pavisam nelielām summām – no viņa komisijas naudu gan neprasām,” viņš atklāj.

Reklāma
Reklāma

Sīknauda – dārgs prieks

Banku pārstāvji iesaka uzņēmējiem, kuri ikdienā apgroza sīknaudu lielos daudzumos, izmantot inkasācijas pakalpojumus. Tā esot gan ērtāk, gan drošāk.

Uzņēmuma “Eden Springs Latvia” (nodarbojas ar kafijas automātu pārdošanu un iznomāšanu) izpilddirektore Stella Petrosjana stāsta, ka uzņēmums tā jau darot. Ar kafijas automātos iemestās sīknaudas saskaitīšanu, savākšanu un nodošanu komercbankai nodarbojas inkasatoru uzņēmums.

“Skaidras naudas darījumi mums ir dārgs prieks,” viņa atzīst. “Par šo pakalpojumu mēs maksājam gan inkasatoriem, gan komercbankai komisijas maksu – par naudas apmaiņu. Bet, tā kā vienā reizē tie ir vairāki desmiti kilogramu sīknaudas, citas izejas nav. Kaut arī dārgs, mums šis ir ērtākais naudas apmaiņas veids.”

“Ar viena, divu un piecu eirocentu monētām ir tīrais negals, šī sīknauda ir tik nevērtīga, ka par to neko pat nevar nopirkt. Arī saviem darbiniekiem kaut kā neērti izmaksāt algās. Vienīgais un ērtākais veids, kā no tās atbrīvoties – apmainīt pret papīra naudu Latvijas Bankā, kur līdz pagājušā gada septembrim bez komisijas maksas vienā reizē varēja apmainīt 200 monētu. Kopš septembra vienā reizē jau iespējams apmainīt 1000 monētu. To es arī daru, kaut arī tas aizņem daudz laika,” atzīst Igors Trofimovs, kurš Rīgā apsaimnieko vairākas sabiedriskās tualetes, kuru lietotāji norēķinās tikai ar sīknaudu.

Uzņēmēji nesaprot

“Esmu pārsteigts par mūsu komercbankās noteiktajām nesamērīgi lielajām komisijas maksām,” turpina uzņēmējs. “Lai apmainītu, piemēram, 50 viena eirocenta monētas, man jāpiemaksā 20 eirocenti, tāpēc ka bankas noteiktā komisijas maksa ir 71 eirocents. Tas ir absurds! Tik nesamērīgi lielas komisijas maksas nav ne Lietuvā, ne Igaunijā, kur arī strādā “Swedbank”. Pērnavā par sīknaudas apmaiņu komisijas maksa ir 5%, Viļņā – 3,5% neatkarīgi no summas. Vācijas bankās šādu komisijas maksu neietur vispār!”

“Swedbank” pārstāve Vineta Savicka taisnojas, ka komisijas maksas cenrādis katrā Baltijas valstī katram pakalpojumam tiekot veidots atšķirīgi un ka to ietekmē klientu paradumi, pakalpojuma izmantošanas biežums un apjomi, darbaspēka izmaksas un nodokļi, transportēšanas un citi izdevumi. Latvijā monētu apstrādes pakalpojuma pašizmaksa esot augstāka nekā pašreizējā komisijas maksa.

No ziedojumiem bērniem neietur neko

Labdarības organizācijas “Ziedot.lv” pārstāvei Ilzei Ošānei jautāju, kas notiek ar “Rimi”, “Maxima” un citos tirdzniecības centros iedzīvotāju ziedojumiem, piemēram, sirgstošajiem bērniem, kur ziedojumu kastītēs lielākoties iemestas viena, divu un piecu centu monētas. Varbūt arī par tām “Swedbank” ietur komisijas maksu, tādējādi visa saziedotā summa līdz bērniem nemaz nenonāk?

“No šiem ziedojumiem neietur neko,” apgalvo Ilze Ošāne. “Visa ziedotā nauda simtprocentīgi nonāk tam paredzētajam mērķim. “Ziedot.lv” administratīvās izmaksas netiek segtas no iedzīvotāju ziedojumiem. Kopš organizācijas izveidošanas tās daļēji sedz “Swedbank”. Arī inkasācijas uzņēmums “G4S”, kas savāc un sašķiro iedzīvotāju ziedotās monētas, par saviem pakalpojumiem no mums neprasa nekādu papildu maksu,” viņa apliecina.

Arī Latvijas Bērnu fonda viceprezidente Vaira Vucāne apstiprina, ka visu sīknaudu, ko iedzīvotāji iemet, piemēram, Rīgas lielveikalos “Maxima” vai “Sky”, citur Latvijā – pārtikas veikalos “TOP”, degvielas uzpildes stacijās “Lukoil” izvietotajās kastītēs, bez maksas savāc un sašķiro inkasācijas uzņēmums “G4S”. “Kastītēs saziedotā nauda līdz pēdējam centam nonāk sirgstošajiem vai kādās nelaimēs cietušajiem bērniem,” viņa apgalvo.

Ziedojumu kastītes ir arī Juglas dzīvnieku patversmei “Labās mājas”. Tās izvietotas lielveikalos “DEPO” un dzīvnieku barības un piederumu tirdzniecības centros. “Taču par tajās saziedotās sīknaudas savākšanu inkasācijas uzņēmumam maksājam lielu komisiju,” atklāj patver­smes vadītāja Astrīda Kārk­liņa. “Ja kastītēs iemestas tikai viena centa monētas, tad inkasācijas uzņēmumam esam spiesti pat piemaksāt. Tāpēc daļu saziedotās sīknaudas no kastītēm izņemam paši. Protams, komercbankās, ņemot vērā lielās komisijas maksas, mainīt to nav izdevīgi.”

Latvijas Bankā – 
bez maksas

Latvijas Bankas pārstāvis Jānis Silakalns skaidro, ka pašlaik Latvijas Bankas kasēs (Rīgā, K. Valdemāra ielā 1B, un Liepājā, Teātra ielā 3) bez komisijas maksas vienā reizē privātpersonas varot apmainīt līdz 1000 monētām.

“Tā kā naudas maiņa ir pakalpojums, kurā jābūt attiecīgām tehnoloģijām un personālam, komercbankām ir tiesības prasīt par to samaksu. Lai izvairītos no papildu izdevumiem, mājās iekrātās monētas ērtāk apmainīt Latvijas Bankas klientu apkalpošanas kasēs,” viņš ieteic.

Lietpratēji iesaka

Vai Jelgavā dzīvojošajai Lindai Misēvičai vai citu Latvijas pilsētu, piemēram, Rēzeknes iedzīvotājiem vienmēr būs ērti braukt ar viņu bērnu “cūciņās” vai stikla burciņās sakrātajām sīkmonētām uz Rīgu vai Liepāju (agrāk naudu varēja apmainīt Latvijas Bankas filiālē Daugavpilī), par to bankās klusē.

Lietpratēji gan iesaka lieki netērēt laiku un maksāt par pirkumiem ar sakrātajām monētām. Tāpat var piedāvāt sīknaudu apmaiņai vietējos tirdzniecības centros, kur nereti šo monētu ļoti trūkst. Tiesa, lai pārdevējs atvērtu kases aparāta naudas atvilktni, pircējam vispirms kaut kas būs jānopērk.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.