Kādas ir minimālās prasības suņa turēšanai? 1
“Mans kaimiņš necienīgi izturas pret savu suni – dzīvnieciņš pastāvīgi ir izsalcis, gaudo… Vai kāds likums paredz vismaz minimālas prasības dzīvnieka turēšanai? Kas jāievēro saimniekam?” MELITA RĪGĀ
Ministru kabineta noteikumi “Labturības prasības mājas (istabas) dzīvnieku turēšanai, tirdzniecībai un demonstrēšanai publiskās izstādēs, kā arī suņa apmācībai” paredz: ja suni tur telpās, īpašniekam vai turētājam jānodrošina dzīvniekam pilnvērtīgs ēdiens ne retāk kā reizi dienā un vienmēr brīvi pieejams svaigs ūdens. Suņiem, kas vecāki par trim mēnešiem, nepieciešama arī vismaz 30 minūšu ilga pastaiga ne retāk kā divas reizes diennaktī. Intervāls starp abām reizēm nedrīkst būt mazāks par desmit stundām.
Suņiem, kas pastāvīgi ir piesieti ārā, vajadzīga augumam atbilstīga būda vai mītne, kas garumā, augstumā un platumā pārsniedz dzīvnieka izmērus ne mazāk par 30 cm, kurā var patverties nelabvēlīgos laika apstākļos un kurā ir pakaiši vai cits silts grīdas segums. Jāparūpējas arī par tīrību būdā vai mītnē un laukumā, kur suns uzturas.
Ja suni pastāvīgi tur piesietu ārpus telpām, jānodrošina vismaz 2 cm plata ādas kaklasiksna vai cits ķermenim pieguļošs aksesuārs, kas nerada ievainojumus, kā arī neļauj patvarīgi atbrīvoties no tā, un vismaz 3 m gara ķēde vai pavada. Ķēdes vai pavadas savienojumam ar kaklasiksnu izmanto rotējošu elementu. Ja ķēde slīd pa stiepli, rotējošiem elementiem jābūt pie kaklasiksnas un pie stieples.
Pastāvīgi turēt ārā atļauts, ja suņa genotips (organisma iedzimtības faktoru kopums) vai fenotips (organisma ārējo un iekšējo pazīmju kopums) tam ir piemērots un šādi apstākļi nekaitē dzīvnieka veselībai un labsajūtai. Taču suni līdz 10 mēnešu vecumam nedrīkst turēt piesietu.
Iegādājoties mājas (istabas) dzīvnieku, īpašnieks vai turētājs uzņemas atbildību par labturības un īpašo turēšanas prasību ievērošanu un veterinārmedicīniskās palīdzības nodrošināšanu, nepieļauj klaiņošanu, kā arī nodrošina dzīvnieka meklēšanu un apbedīšanu. Mājas (istabas) dzīvnieku nedrīkst izmitināt uz mājas balkona vai lodžijas, turēt antisanitāros apstākļos, kā arī radīt dzīvniekam sāpes un ciešanas.
Ja īpašnieks neievēro šos noteikumus, viņš tiek saukts pie atbildības normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.
KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅA