Ar burzītu papīru uz sienas un griestiem imitē ziloņādas segumu 0

Par modes lietu tagad kļuvusi otrreizēja izejvielu izmantošana. Arī avīzes, lai nebūtu jālauza galva, kur tās glabāt, var izmantot lietderīgi, piemēram, remontā, ar tām aizvietojot dārgus apdares materiālus. 


Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Konsultēja SIA “Decorcentrs” eksperts Vilmārs Plešs.

 

Sienas un griesti

Savdabīgu sienas segumu var izveidot no plāna papīra. Grubuļainai tapetei līdzīgais pārklājums ļauj pašam izveidot reljefu un izvēlēties krāsojumu. Saburzītā izskata dēļ tādas paštaisītas tapetes sauc par ziloņādu vai papirusu. Profesionālajām vajadzībām izmanto plānu rīsa vai cita materiāla papīru, kuru tirgo lielās loksnēs – 270 cm x 500 cm un 270 cm x 1000 cm.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sākot remontu, sienai aiztaisa caurumus, to izlīdzina un nokrāso baltu ar parasto krāsu. Krāsojamo virsmas laukumu ierobežo ar krāsotāja lenti. Tad ar rullīti uz sienas uzklāj speciālo bāzes krāsu, piemēram, “Peinture Colle”, kas kalpo arī kā līme. Pats krāsu papīra līmēšanai iegūst, sajaucot PVA līmi ar ūdens emulsiju. Ja nepieciešams, krāsu ietonē, jo tā sūksies cauri plānajam papīram un veidos fonu. Jo tas būs līdzīgāks sedzošajai krāsai, jo labāk. Plāno papīru saburza, piespiež sienai un, kamēr krāsa šķidra, ar rokām uz mitrā papīra izveido grumbiņu tīklu un līmē nākamo gabalu. Lai papīra savienojuma vietas būtu mazāk pamanāmas, pārsedzošo maliņu noplēš un pa savienojama vietu viegli sit ar otas galu, lai tā nebūtu redzama. Kad siena aplīmēta, to ar rullīti nokrāso ar sedzošo krāsu, pie reizes pieplacinot visas grumbiņas. Sienu var atstāt vienkrāsainu, kurā viegli izceļas faktūras. Vislabāk tomēr to nobeigumā apstrādāt ar speciālo vasku, ko apļveida kustībām uznes uz sienas ar vaskošanas cimdu vai sūkli. Ap grumbiņām vasks uzkrāsies biezākā slānī, un šīs vietas izskatīsies tumšākas, arī visa siena dekoratīvāka. Vasku var tonēt ar krāsu vai zelta pulveri, radot zeltījuma efektu.

 

Vienkāršotu “ziloņādu” izgatavo no jebkura plāna papīra, pat no avīzēm. Jo papīrs plānāks, jo krociņas smalkākas. Strādājot ar avīzes lieluma papīru, grūtāk noslēpt šuves, tādēļ tās labāk uzreiz izmantot dekoratīviem mērķiem, veidojot vai nu haotisku, vai ķieģeļveida ritmu.

 

Veidojot ziloņādas imitāciju, siena nav speciāli iepriekš jāsagatavo un to iespējams atkārtoti nokrāsot.

No vienkārša ietinamā papīra iespējams radīt savdabīgu griestu pārklājumu. Papīru saplēš gabalos, lai neveidotos taisni leņķi un nokrāso ar pievilcīgu toni, piemēram, perlamutru. Lapas viegli saburza un zvīņveidīgi stiprina pie griestiem, izmantojot skavu pistoli un PVA līmi. Veidojas lēts un ļoti savdabīgs griestu segums. Var izmantot arī nokrāsotas avīžu lapas, tās stingrākas padarot ar vairākām krāsas kārtām.

 

Grīda

Avīzes labi noder grīdas aplīmēšanai un izlīdzināšanai, jo plānās papīra malas nodrošina līdzenu klājumu. Nolīmētu grīdu krāso ar lazējošu vai sedzošu krāsu vai lako ar parketa laku. Papīra segums ir mīkstāks par dēļiem, tāpēc virs tā nevajadzētu bīdīt smagas mēbeles. Tāpat papīru labāk neizmantot slapjās telpās.

Vispirms grīdu sakārto: spraugas noblīvē ar pernicā izmērcētu auklu un iegremdē naglas. Tad nelīdzenumus aizšpaktelē, noslīpē un grīdu nogruntē ar pernicu. Grīdai nevajag būt ideāli gludai, tomēr mazās bedrītes jālikvidē. Avīžpapīru līmē līdzīgi kā tapsēšanas darbos, uzziež tapešu līmes kārtu un pamatnei piespiež ar citu papīru, izmanto arī sausu lupatu vai suku. Zem klājuma nedrīkst būt gaisa vai līmes burbuļu. Nākamo kārtu līmē, kad iepriekšējā nožuvusi. Vasarā var grīdai uzlīmēt līdz divām kārtām dienā.

Reklāma
Reklāma

 

Ja papīru līmē nevis ar līmi, bet ar pernicu, iegūst kaut ko līdzīgu papīra linolejam.

 

Tehnoloģija ir līdzīga. Grīdu noklāj ar plānu siltas pernicas kārtiņu. Uz tās uzlīmē avīzi un uzklāj pernicu. Nākamo kārtu klāj nākamajā dienā. Nolīmētai grīdai ar platu otu pārklāj parketa laku. Pirmajā reizē var klāt divas kārtas. Pagaida, līdz kārta nožūst, slīpē ar vidēji smalku un smalku smilšpapīru un klāj nākamo kārtu. Jo plānāka laka, jo tā uzmanīgāk jāslīpē, lai neizslīpētu cauri. Spīdīga parketa laka ir vieglāk kopjama, savukārt matēta laka labāk izcels grīdas zīmējumu. Darbam var izmantot arī vienkāršas krāsas, kas nopērkamas celtniecības preču veikalos. Smalkākiem toņiem noderēs krāsas no specializētajiem apdares materiālu veikaliem.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.