Ar binokli dabā putnus vērot 0
Ziema nemanāmi pārvērtusies pavasarī un pirmie gājputni jau klāt. Interneta vietnē “Dabas dati” vairāki dabas draugi novērojuši gan pirmās zosis (22.02.), balto stārķi un lauku cīruli (23.02.), gan ķīvīti (27.02.) un dziedošu mājas strazdu (1.03.)
Atgriežas vēl negribīgi
Baltā stārķa novērojumus gan apšauba Latvijas Ornitoloģijas biedrības (LOB) programmas “Gājputnu atlidošana” vadītājs Mārcis Tīrums. “Lidojumā balto stārķi it viegli var sajaukt ar pelēko dzērvi, jo abiem ir melni spārnu gali un gaiša mugura. Līdz šim stārķi vēl nekur nav manīti, bet dzērves gan – to skaits pēdējos gados ir stipri pieaudzis, kas izskaidro šīs sugas uzvedības maiņu, jo pirms simt gadiem, kad dzērvju bija maz, tās pamanīja tikai aprīļa vidū. Gājputnu atlidošanu maz ietekmē laika apstākļi pie mums. Putni nezina, cik silts vai auksts ir šeit, bet vadās pēc apstākļiem ziemošanas vietās.
Arī citviet Eiropā šī ziema ir bijusi silta, un putnu masveida migrācija vēl nav sākusies. Šogad agri iesācies pavasaris būs garš, tādēļ gājputni atgriezīsies pamazām. Kaut gan ar siltajām gaisa masām viņi no Lielbritānijas Latviju var sasniegt 3 – 4 dienās. Parasti vairākums atlido marta beigās, ja dziļa ziema, aprīļa sākumā, tiklīdz var atrast barību. Taču par putnu migrācijas paradumu izmaiņām klimata ietekmē droši būs iespējams runāt pēc apmēram desmit gadiem, jo klimatoloģijas metodika ļauj izdarīt secinājumus vien vismaz 30 gadu periodā, bet Latvijā šādi novērojumi ar pārtraukumiem notiek tikai kopš 1996. gada,” uzsver M. Tīrums.
Par gājputnu atgriešanos novados var ziņot mājaslapā “Dabas dati”. Jaunākā ziņa – pirmais droši atpazītais baltais stārķis vakar redzēts Dvietes palienē.