Foto: Timurs Subhankulovs

Ar baltu ziedu pušķi pogas caurumā. Kā saposties Uzvaras svētkiem? 0

Vēl pavisam nedaudz, un 22. jūnijā Cēsīs un triju dienu garumā – no 27. līdz 29. jūnijam – Liepājā katram būs iespēja izjust gadsimtu senu un mūsu valsts vēsturei ļoti nozīmīgu notikumu atmosfēru.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

“27. jūnijā Francijas misija izziņoja, ka Ulmanis ar savu kabinetu tūlīņ nāk atpakaļ (..), un jau tajā pašā dienā pēc pusdienas pilsētā sākās svinīgas manifestācijas, kurās piedalījās arī lieli laucinieku pulki no Liepājas apkārtnes. Ap 20 000 lielais manifestantu pulks ar pilsētas un laucinieku bērnu pulciņiem priekšgalā pie Muitas nama sagaidīja kuģi “Saratov”, kurā atbrauca ministru priekšnieks Ulmanis. Viņu saņēma ar jūsmīgām gavilēm un vairākkārt skandinot “Dievs, svētī Latviju”,” šādi laikraksts “Baltijas Vēstnesis” 1919. gada 30. jūnijā iemūžinājis notikumus Liepājā.

Foto no Liepājas muzeja krājuma
CITI ŠOBRĪD LASA

Senās fotogrāfijas, kuras var apskatīt arī šajā izdevumā, rāda, ar kādu cieņu un sajūsmu toreiz tika sveikti mūsu karavīri un vienīgā patiesā nacionālā vara – Kārļa Ulmaņa vadītā Pagaidu valdība, kas beidzot varēja sākt pilnvērtīgi pildīt savus pienākumus. Senajās atklātnēs redzamas jaunas meitenes, dāmas, kungi, kuri, dodoties sveikt savus varoņus, bija sapucējušies skaistākajā, kas nu kuram pūralādēs bija palicis postošā kara laikā.

Šomēnes mums katram ir iespēja būt klāt šajā varonības cildināšanā Cēsīs un Liepājā un būtu arī skaisti, ja mēs izmantotu iespēju, lai itin kā pārvietotos laika mašīnā, gremdējoties tā laika atmosfērā un izjūtās. Šim mērķim var lieti noderēt arī tērps – protams, visticamāk, ne autentisks, tomēr noderēs arī stilizēts apģērbs 20. gs. pirmās desmitgades beigu noskaņās.

Sākoties Pirmajam pasaules karam, iepriekšējā mode, kad dāmas staigāja garos tērpos un ietērptas korsetēs, krasi mainījās, un vispirms tas skāra tērpu garumu, stāsta Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja tērpu un aksesuāru kolekcijas glabātāja Ligita Kalniņa. Tika gan uzskatīts, ka tērps ir īss, ja kleita beidzas virs potītes. Kādā vācu modes žurnālā, piemēram, rādīts, kā pārveidot pirmskara tērpus – atmest korseti, saīsināt garumu, vienkāršot ļoti sarežģīto apkakli, lai tie atbilstu jaunā laika prasībām.

Modes knifi, lai ietērptos 20. gadsimta sākuma stilā

Vēsturniece Ligita Kalniņa demonstrē 20. gs. sākumā no zīda šūtu vasaras kleitu.
Foto: Timurs Subhankulovs


Dāmām:

* Labāk vilkt nedaudz garāku nekā īsāku tērpu; svārki var būt gan piegriezti slīpā diegā, gan taisni.

* Blūzīte var nebūt 20. gs. sākuma stilā ieturēta, bet svarīgi ir izraudzīties garu žaketi ar V veida apkakli vai arī vispār bez tās ar kreisajā pusē piespraustu ziedu pušķīti.

* Galvā var likt platmales tipa cepuri – ne ar ļoti platām malām.

* Somiņai vajadzētu būt nelielai, ar diviem rokturīšiem un vēlams, lai tā nebūtu spilgtā krāsā.

Kungiem:

* Bikses vajadzētu izvēlēties samērīga garuma, tā, lai potītes nebūtu redzamas.

* Bikšu starām nevajadzētu būt pārāk platām (apmēram 20 līdz 25 cm), taču jāraugās arī, lai tās nebūtu ļoti stabuļveidīgas. Vēlams arī, lai biksēm būtu atloki.

Reklāma
Reklāma

* Žakete jāizvēlas nedaudz pieguloša un ar dubultpogājumu.

* Noteikti var siet kaklasaiti ar sīku, elegantu rakstu, jo šajā laikā jau parādās pirmās rūpnieciski ražotās šlipses.

* Ja kungs vēlas būt ļoti elegants, galvā var uzlikt katliņa tipa cepuri, rokās uzvilkt baltus cimdus un visu šo tēlu vēl papildināt ar spieķi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.