Foto: TASS/ SCANPIX/ LETA

Ar bailēm ir spekulēts visos laikos: vieni Covid-19 pilnībā noliedz, citi cīņai pret to piedāvā dārgus amuletus 1

Anda Līce, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Dzīvnieki, paklausot pašsaglabāšanās instinktam, spicē ausis, ceļas pakaļkājās un ošņā gaisu. Mums, cilvēkiem, bez fiziskajām maņām ir dots arī prāts, kuram pateicoties mēs spējam analizēt un vērtēt citu “homo sapiens” sūtītos signālus.

Diemžēl ne vienmēr domājam ar savu galvu, bet gan vienkārši tveram no ētera plūstošos viļņus. Bet tur šodien plosās nekontrolējama infodēmija un daudzus sargā nevis vairs pareizs dzīvesveids, aplamu ieradumu atmešana un mediķu padomi, bet gan kā Jāņa Groduma dziesmā ar Aivara Neibarta vārdiem: “Ai bailes, bailes, ai, nāves bailes /spoži stāv uz vakts.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Bailēm ir tik daudz seju, ka tās visas pat grūti atpazīt. Ar bailēm ir spekulēts visos laikos, tās ir arī daudzu sektu rašanās pamatā. Bailes no nezināmā liek pieslieties kādam stiprākam, kas zina, kā no tā izsargāties. Šajā ziņā internets šodien piedāvā plašu glābšanās līdzekļu klāstu.

Viens klikšķis, un tev pašam ar savu galvu vairs nav jādomā – kādu citu cilvēku apsēstība kļūst par tavu pārliecību. Infokonservu ražotāji nebūt nav nesavtīgi, ekonomiskās krīzes laikā viņu bizness ir baumas. Vieni apgalvo, ka tāda vīrusa Covid-19 vispār neesot, citi cīņai pret to piedāvā dārgus amuletus. Atkarībai no infokonserviem ir sakars ar mūsu intelektu un dvēseles mikroshēmu, tas ir, smadzenēm, par kurām mēs arī šodien vēl joprojām visu nezinām.

Lai izsargātos no Covid-19 vīrusa, mediķi iesaka ievērot divu metru distanci un stiprināt savu imūnsistēmu. Arī infodēmijas laikā ir jāturas pa gabalu no dažādiem pasaules gala sludinātājiem, strīdēties ar viņiem ir veltīgi un pat kaitīgi veselībai.

Taču nav nemaz tik viegli nepieslieties kādam viedoklim, jo cilvēks, būdams reizē bailīgs un arī ziņkārīgs radījums, padzirdējis ko jaunu un satraucošu, par to grib uzzināt kaut ko vairāk, un, tā pavisam nemanot, ar viņu bieži notiek līdzīgi kā ar kukaiņiem, kurus pievilina kukaiņēdāji augi.

Jā, mēs vēl tik daudz ko nezinām par vīrusiem, zālēm, vakcīnām un to blakus parādībām, un tāpēc ap to visu ir tik daudz spekulāciju. Kaut gan gadu tūkstošiem dzīvojam baktēriju un vīrusu pasaulē un ar daudziem no tiem pat sadzīvojam, ir kaitinoši, ka, lai kur mēs, šķietami stiprie, ar zināšanām apbruņotie, ietu, ar acīm neredzamie negant­nieki mums vienmēr jau ir priekšā. Tomēr šī it kā bezcerīgā sacensība cilvēci visu laiku virza uz priekšu, tāpēc no sprunguļu licējiem ir jāturas pa gabalu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.