Ar adatām uz muguras 0
Madonas novada Sarkaņu pagasta mājās “Dzeņi-Vāciets” saimnieces UNDĪNES LIEPIŅAS aprūpēts mīt kupls mājdzīvnieku pulciņš – pieci dažādu šķirņu suņi, pieci kaķi, bariņš eksotisko dzīvnieku, kūtiņā dienas vada kazas, aita, truši, vistas, pīles, tītari, fretka un ūdele. Visas šīs radībiņas, to vidū arī divas Kairas adatpeles, tiek turētas tikai savam priekam.
Undīne stāsta, ka iegādāties Kairas adatpeles (latīniski – Acomys cilisticus) Latvijā nav nemaz tik vienkārši. Viņai paveicies tās atrast veikalā “Depo” Rīgā.
Vārdus abām adatpeļu meitenēm Undīne nav devusi, jo tās tāpat uz tiem neatsauktos. Vienkārši tiek dēvētas par princesītēm.
Par adatu pelēm šīs peļu dzimtas adatpeļu apakšdzimtas pārstāves sauc tādēļ, ka spalvas, kas atrodas uz muguras, ir gandrīz tikpat asas kā adatas. Savvaļā dzīvojot, peles ar tām atgaiņājas no plēsējiem, kuri apdraud viņu dzīvību.
Kairas adatu peles ir bara dzīvnieki. Lai radībiņām jautrāk, mājās ieteicams turēt vismaz divus viena dzimuma dzīvniekus, jo gan tēviņi, gan mātītes savstarpēji labi satiek. Labāk izvēlēties peļu meitenes, jo puikas biežāk mēdz savu teritoriju iezīmēt ar urīnu. Aktīvi šie dzīvnieciņi ir agri no rīta un vēlu vakarā.
Dzimumbriedumu adatpeles sasniedz apmēram viena mēneša vecumā. Grūsnība ilgst 20 līdz 22 dienas. Ģimenes pieaugums peļu pārim var būt pat desmit reizes gadā, katrā metienā ap sešiem mazuļiem. Nav grūti aprēķināt, cik pēcnācēju sarastos, ja kopā turētu pretēja dzimuma peles.
Adatpeles nav pārāk mīlīgas, tām ne visai patīk, ja ņem rokās. Ja peli nobiedē, tā var pat iekost. Viena adatu pele reiz patiešām pamanījusies iekost savai saimniecei Undīnei. Kodiens bijis diezgan sāpīgs, āda pušu līdz asinīm.
Ņemot vērā, ka Kairas adatpeļu dzimtenē valda izteikti silts klimats, turot nebrīvē mūsu zemē, tām jānodrošina pietiekams siltums. Vasarā, kad jauks laiks, Undīne abas pelītes ar visu krātiņu iznes ārā. Šad un tad saimniece ar saviem dzīvniekiem, arī adatpelēm, brauc uz brīvdabas tirdziņiem un citiem pasākumiem, kur priecē apmeklētājus, visvairāk, protams, bērnus.
Savvaļā šie dzīvnieki mitinās pašu izraktās alās, taču var ieviesties arī citu grauzēju iekārtotās mājvietās. Lai Kairas adatpeles varētu turēt nebrīvē, jāiegādājas būris, ne mazāks par 40 x 40 x 40 cm, vēlams – divstāvīgs, jo pelēm, kā zināms, ļoti patīk kāpelēt. Krātiņam nav obligāti jābūt ar dzelzs restēm. Der arī plastmasas, jo šie dzīvnieciņi nav pārāk lieli grauzēji. Krātiņā jāiekaisa pakaiši, piemēram, skaidas. Vēlams, lai tās nav ļoti smalkas. Kūdra neder, jo putekļi var iekļūt dzīvniekam acīs, elpošanas ceļos un izraisīt iekaisumu. Pelītes būs priecīgas par mājiņu, kurā pavadīs miegam atvēlētās stundas. Tām patiks, ja mītnē ievietosiet grauzējiem paredzētos riteņus un tuneļus, pa kuriem ložņāt un spēlēties. Undīne būrītī ievietojusi salveti, kuru adatpeles plūkā, strēmelītes stiepj mājiņā un no tām veido migu.
Undīne savas mazās mīlules baro vienu reizi dienā, bet, ja bļodiņa vakarpusē tukša, ieber arī otru porciju. Adatpeles galvenokārt pārtiek no grauzējiem paredzētās sausās barības, kam Undīne pievieno kaķu sauso barību un reptiļiem paredzētās kaltētās garneles. Adatpelēm tās ļoti garšo. Ņemot vērā, ka šīs radībiņas ir kukaiņēdājas, tām varētu dot arī dzīvus, pļavā saķertus kukaiņus, bet Undīnei kukainīšu žēl. Lai tie dzīvo sveiki un veseli. Ēdienreizēs abas peles saņem arī dārzeņus un dažkārt pa “Selgas” cepuma gabaliņam. Pelēm noteikti nedrīkst dot sāļus produktus, piemēram, sieru un desu.
Kairas adatpeles:
* dzimtene – Āzija, Āfrika, Saūda Arābija, Kipra, Krēta
* ķermeņa garums – 7 līdz 12 cm
* uz muguras cietas, asas adatas
* grūsnība ilgst 20 līdz 22 dienas
* mazuļi piedzimst kaili, nevarīgi
* no mātes piena mazulīši pārtiek aptuveni mēnesi
* dzīves ilgums – 5 līdz 6 gadi.
UZZIŅAI
Peļu dzimtā ir vairāk nekā 700 mūsdienās sastopamas sugas. Tās iedala apmēram 150 ģintīs un piecās apakšdzimtās. Tā ir lielākā zīdītāju dzimta pasaulē.