Foto-Shutterstock

Ko darīt, ja acī iebiris gruzis, trāpījis zars un kā laikus sargāt acis 2

Ja acīs iebiris gruzis, trāpījis zars vai gadījies kaut kas vēl nopietnāks, jāzina, kā rīkoties. Par to stāsta Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Oftalmoloģijas klīnikas ārste Oksana Piķe.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Ja acī iekļuvis svešķermenis, piemēram, auga daļa vai kukainis, to drīkst skalot ar tīru ūdeni, taču nekādā gadījumā nedrīkst berzēt vai censties izvilkt svešķermeni laukā ar pirkstiem, kabatlakatiņa stūri vai vates tamponu. Tādā veidā aci var tikai papildus traumēt. Ja svešķermeņa acī vairs nav, bet jūtams diskomforts un sāpes, jo acs ir saberzēta, jāvēršas pie acu ārsta un jālieto viņa izrakstītie acu pilieni.

Ļoti bīstams vasarā ir darbs ar trimmeri, nelietojot aizsargbrilles. Trimmeris ir ļoti jaudīgs, tādēļ zara gabali vai akmentiņi lido ar ļoti lielu ātrumu un var smagi traumēt aci (līdz pat redzes zudumam). Arī rīkojoties ar metināmo aparātu, acī var iedurties metāla gabaliņš. Ja acs ir caurdurta, tā spēcīgi asaro, redze kļūst miglaina vai pazūd pavisam.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja svešķermenis ir iedūries acī, to nekādā gadījumā nedrīkst vilkt laukā pašu spēkiem, lai trauma nekļūtu vēl smagāka. Uz acs nedrīkst likt pārsēju, tikai brilles, un nekavējoties jādodas uz specializēto acu traumpunktu vai pie acu ārsta.

Ja acīs iekļuvusi latvāņa sula, degmaisījums vai kāds cits kodīgs, dedzinošs šķidrums, tas izraisa acs radzenes ķīmisku apdegumu, tādēļ acis nekavējoties jāskalo ar tīru, tekošu ūdeni. Pēc tam jādodas pie acu ārsta, kurš ir tiešās pieejamības speciālists, un jālieto viņa izrakstītās zāles, kas mazina kairinājumu un diskomfortu.

Zilums vai asins izplūdums zem acs parasti nav iemesls, lai dotos pie acu ārsta pēc neatliekamās palīdzības, tomēr drošības dēļ vajag vērsties pie viņa plānveida kārtā. Ja nav redzes problēmu, jāgaida, kamēr zilums pats uzsūksies, bet kosmētiskos nolūkos cietušajai vietai var uzklāt heparīna ziedi.

Ja traumētajā acī pasliktinājusies redze, tā ļoti sāp, pie acu ārsta jādodas nekavējoties. Pirms tam nevajag cietušo aci pārsiet. Ja sitiena laikā acs ir ievainota, cieši piegulošs pārsējs tikai kaitēs. Var uzlikt saulesbrilles vai aizklāt traumēto aci ar marles gabaliņu, kura augšējo malu pielīmē virs acs ar leikoplasta strēmeli.

Ar zaru var ne tikai saņemt sitienu pa aci, bet arī to caurdurt. Visbiežāk acs virsma tiek tikai nobrāzta. Protams, tas ir sāpīgi un nepatīkami, bet nav nekas bīstams, jo pati acs ir neskarta. Ja sitiena dēļ traumēts plakstiņš, piemēram, radusies plēsta brūce plakstiņā, kas asiņo, jādodas uz traumpunktu vai daudzprofilu neatliekamās medicīniskās palīdzības uzņemšanas nodaļu.

Ja ir aizdomas, ka sitiena rezultātā bojāta arī acs, vajag saukt NMP brigādi.

Reklāma
Reklāma

Ja pēc kukaiņa koduma acs ir aizpampusi, asaro, tas liecina par alerģisku apkārtējo audu reakciju. Jālieto zāles, kas mazina alerģiju.

UZZIŅA

Kur meklēt palīdzību 


RAKUS Oftalmoloģijas klīnikas specializētajā acu traumpunktā stacionārā “Biķernieki”.

P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Neatliekamās medicīnas centrā, kur visu diennakti pieejams acu ārsts.

Reģionālo vai lokālo daudzprofilu neatliekamās medicīniskās palīdzības slimnīcu uzņemšanas nodaļās (iepriekš piezvanot un noskaidrojot, vai tur pieejams acu ārsts).

Ambulatorās medicīnas iestādēs vai praksēs, kurās pieņem acu ārsts (atšķirībā no ģimenes ārsta, šiem speciālistiem nav akūtās stundas, nav arī noteikts, ka akūti pacienti jāpieņem ārpus rindas. Ja acu ārsts nav līgumattiecībās ar valsti, palīdzība būs par maksu).

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.