Ar āboliem un štovētiem kāpostiem pildīta pīle. Svētku mielasta recepte 1
Šis ēdiens patiešām ir svētkiem un īpašiem viesiem. Pīle tiek cepta ar kartupeļiem un burkāniem, servēta ar sautētiem kāpostiem. Man pīle patīk labāk nekā zoss, jo zinu, ka tā vienmēr iznāks mīksta, atklāj raidījuma “Latvijas gardākie stāsti” veidotāja Ilze Jurkāne. Ar zosi var iznākt visādi… Mums bija lauku mājas pie jūras, netālu no Minhauzena muižas un muzeja.
Jauka sakritība, jo abi ar brāli bērnībā ļoti izbaudījām tēva stāstītos Minhauzena piedzīvojumus. Kad Liepupē ciemojās draugi vai krustbērni, bieži viņus vedu ekskursijā “pie Minhauzena”. Pirms braucām, ieliku cepties pīles. Kad bijām izgājuši taku un muzeju, redzējuši, kā Minhauzens asprātīgi ķēra pīles, tad braucām atpakaļ ēst Minhauzena pīles, kas pa to laiku bija “nolidojušas pa skursteni”. Parasti pildīju ar āboliem un apelsīniem, bet, kad uzzināju, ka ciemosimies “Dimdiņu” ražotnē, sapratu, ka noteikti cepšu pīli un to pildīšu ar sautētiem kāpostiem un āboliem. Iznāca ļoti labi.
Paredzēts: 6 – 8 personām
Gatavošanas laiks: 2 ½ stundas
Nepieciešams:
Pīlei:
Pīle – 2 gab.
Āboli – 4 gab.
Sautēti “Dimdiņkāposti” – 4 krūzītes
Kartupeļi, burkāni – kā piedeva
Apelsīnu vai cita skāba marmelāde pīles pārziešanai
Provansas garšvielu maisījums
Piecu piparu maisījums
Kāpostiem:
Štovētie “Dimdiņkāposti” – 1 vidējais spainītis
Cūkas, pīles vai zoss tauki – 2 ēdamk.
Brūnais cukurs – 2 ēdamk.
Provansas garšvielas
Piecu piparu maisījums
Pagatavošana:
Pīle: Uzkarsē cepeškrāsni līdz 250 ˚C. Parastā vai čuguna pannā ievieto pīles, atstājot vietu kartupeļiem un burkāniem. (Var sanākt izmantot divas pannas.) Ielej ūdeni 3 – 4 cm augstumā.
Ierīvē pīles dobumu un ādu ar aromatizētu sāli un pipariem. Pilda ar četrās daļās sagrieztiem āboliem un, manā versijā, ar “uzlabotiem” štovētajiem “Dimdiņkāpostiem”. Apklāj ar foliju. Liek cepties. Pēc pusotras stundas noņem foliju un pannā ieliek kartupeļus un burkānus. Apkaisa ar sāli un Provansas maisījumu. Pielej klāt vēl ūdeni, lai dārzeņi būtu tauku un ūdens maisījumā. Cep vēl 20 – 30 minūtes. Tad pārziež ar marmelādi un cep vēl 10 līdz 15 minūtes, kamēr ādiņa ir brūna. Pārpalikušos taukus iesaldē lietošanai, kad sautēs atkal kāpostus.
“Dimdiņkāpostu” uzlabošana: Katlā ieliek taukus un cukuru un sakarsē. Pievieno kāpostus. Pasautē, līdz gandrīz piedeg. Tas dod gan brūnumu, gan labu garšu. Ja prasās, pievieno mazliet ūdens.