Ar 90 000 eiro nepietiks: cik daudz naudas vajadzēs ideālam skolu tīklam? 16
Ideālā skolu tīkla kartējumam ar 90 000 eiro, ko pērnā gada rudenī šim mērķim piešķīra Saeima, nepietiks. Kartējuma veidotājs ekonomģeogrāfs Jānis Turlajs intervijā “Latvijas Avīze” atzina, ka kopumā ar skolu tīklu saistītais pētījums izmaksās 115 000 eiro plus PVN.
Pētījumu veido karšu izdevniecība “Jāņa sēta”. Plānots, ka tajā būs redzams gan pašreizējais skolu tīkls, gan skolēnu pārvietošanās uz skolu, gan līmenis, kādā katras skolas absolventi kārto centralizēto eksāmenu. Nozīmīga pētījuma sastāvdaļa būs ieteikumi pašvaldībām par to, kā sakārtot skolu tīklu. Tā sauktais centralizēto eksāmenu indekss jau publiskots, par ko ļoti sašutusi Rīgas dome, kuras ieskatā pētījums ir nekvalitatīvs.
Runājot par kartējuma veidošanai piešķirto finansējumu, J. Turlajs stāstīja, ka IZM šo darbu apmaksā pa daļām un visa piešķirtā summa vēl nav samaksāta. Jau pirms uzņemties šo darbu, J. Turlajs zinājis, ka ar 90 000 eiro nepietiks, taču Izglītības un zinātnes ministrija rudenī nav varējusi atrast lielāku summu, ko maksāt pētniekiem.
Izglītības ministrs Kārlis Šadurskis arī apliecināja, ka pētnieku veiktais darbs izmaksās vairāk par 90 000 eiro, taču viņš neapstiprināja, ka pilnā pētījuma cena būs 115 000 eiro plus PVN. Ministrs gan apgalvoja, ka pētījums gala rezultātā būs plašāks un lielāks nekā sākotnēji plānots. Darba procesā saprasts: lai aina par skolu tīklu Latvijā būtu pilnvērtīga, pētījumam jābūt plašākam.
Nepieciešamais papildfinansējums būs jāatrod jau šā gada budžetā. K. Šadurskis teica, ka nauda tiks iegūta, pārdalot finansējumu IZM iekšienē, taču tieši kurai jomai tā tiks atņemta pētījuma dēļ, ministrs pagaidām nevarēja pateikt. IZM finansisti meklējot avotus. “Likums par Valsts budžetu 2017. gadam gan netiks grozīts, meklēsim citus likumīgus veidus, kā samaksāt pētniekiem par veikto darbu,” tā K. Šadurskis.
Pētījuma veidotāju komandā strādā aptuveni 20 speciālistu, tostarp pazīstamais demogrāfs Ilmārs Mežs.
Ministrs arī apliecināja, ka jau maijā pētījumam par skolu tīklu un centralizēto eksāmenu vajadzētu būt publiski pieejamam. Tādējādi tikšot novērstas “spekulācijas, muļķības un izdomājumi” par šo pētījumu.
Sarunu ar J. Turlaju par to, kādas nepilnības izglītībā un publisko līdzekļu izlietošanā atklājuši pētnieki lasiet 2. maija “Latvijas Avīzē” vai meklējiet otrdien e – izdevumā.