Ar 5G jābūt nevis pirmajiem, bet labākajiem 0
ASV telekomunikāciju milzis “Verizon” pirmajās pilsētās sācis piedāvāt 5G tīklu, Eiropā turpinās 700 Mhz radiofrekvenču spektru izsoles, arvien vairāk viedierīču ražotāju savas ierīces pieskaņo 5G iespējām. Viss norāda uz strauju tuvošanos ilgi gaidītajai 5G tīkla komerciālai izmantošanai. Pavisam nesen “5G Techritory” forumā viesojās arī Gabriela Stīfa-Šjomane, kas ir “Telia Company” grupas tīklu vadītāja un globālo pakalpojumu un operāciju vadītāja vietniece. Par 5G attīstību, iespējām un Latvijas vietu tehnoloģijas attīstībā viņa sniedza interviju “LA”.
Visi šobrīd runā par 5G – tehnoloģiju un telekomunikāciju karstāko jaunumu. Taču vēl pavisam nesen tā runājām par 4G. Vai ar 5G nebūs līdzīgi – pēc pāris gadiem nāks 6G un 5G liksies kā novecojusi tehnoloģija?
Gabriela Stīfa-Šjomane: Pat pirms 4G tehnoloģijas ieviešanas cilvēki jau runāja par 5G, par tā sniegtajām iespējām un kā tas atšķiras no 4G. Tomēr jāuzsver, ka 4G nekur nepazudīs – 4G ir mobilo tehnoloģiju nākamā paaudze, balsts, uz kura tiek būvēts jau nākamais tehnoloģijas līmenis. Abas tehnoloģijas sadarbojas un sadarbosies vēl ļoti ilgi. 5G ir būvēts konverģencei, tā arhitektūra ir veidota automatizācijas iespējām – jaunu biznesa modeļu, darbības modeļu aizsākšanai. 5
jo liks mainīties ne tikai cilvēkiem, bet veseliem uzņēmumiem. Piemēram, ASV uzņēmums “Verizon” jau dižojas, ka no 1. oktobra dažās ASV pilsētās nodrošina 5G tehnoloģiju – tas nozīmē, ka 5G jau ir klāt, par to vairs nevar runāt kā nākotni.
Tātad brīdī, kad parādīsies 6G, visām šīm tehnoloģijām būs savā starpā jāsadarbojas?
Noteikti! Joprojām ir gan 2G, gan 3G tīkli utt. – vienmēr būs līdzāspastāvēšana. Protams, mēs negribam, lai šīs vecās tehnoloģijas joprojām ieņemtu lielu lomu, jo to kapacitāte ir krietni zemāka. Tāpēc gribam pēc iespējas ātrāk migrēt uz 4G, uz 5G – tas nozīmē visā pasaulē attīstīt tīklus. Jaunās tehnoloģijas nodrošina ne tikai lielāku ātrumu un vispārējo sniegumu, bet arī nodrošina ilgtspējīgāku darbību.
Tad nu par 5G – kādus labumus nodrošinās?
5G visvairāk uzlabos konverģenci – nodrošinās dažādu lietu, faktoru pielāgošanos vienu otram, arvien vairāk runāsim par daudzpakāpju pieeju ikdienas dzīvei, ļaujot cilvēkiem lietot tehnoloģijas kā, kad un kurā vietā vēlas. Piemēram, varbūt uzņēmumi negribēs maksāt fiksētu cenu par noteikta tipa internetu, bet gribēs to pirkt pēc vajadzības – tad ātrāku, tad lēnāku, tad ar lielāku joslas platumu utt. Lai tīkls tiešsaistē spētu mainīt jaudu, būs nepieciešama jaudīga automatizācija un 5G to nodrošinās. Cilvēki kļūst arvien prasīgāki pēc izcilības, vēlas nevainojamu pieredzi it visā, tostarp ātru internetu – būs visai ekstrēmas iespējas ar 1 Gbit/s lielu interneta ātrumu un ļoti zemu latentumu jeb aizturi, kas būs svarīgi dažādām nozarēm – video straumēšanai tiešsaistē, drošības nodrošināšanai, robotu attālinātai pārvaldībai, loģistikai u. c. Zemā latentuma dēļ, valkājot virtuālās realitātes brilles, nepiemetīsies arī jūras slimība. 5G automatizācijai ir kā cimds rokai – tuvāko gadu laikā automatizācija 5G dēļ piedzīvos uzplaukumu, roboti kļūs arvien biežāk sastopami, arvien gudrāki.
Vai 4G var uzskatīt vairāk par tehnoloģiju cilvēkiem, 5G visvairāk labuma nesot tieši uzņēmumiem, “lielo” lietu darbināšanai?
Ne gluži, jo kaut arī 4G ir laba tehnoloģija, 5G būs pavisam jauns līmenis arī vienkāršo cilvēku pieredzē, piemēram, 4K un 5K izšķirtspējas televizori kļūs arvien populārāki, jau minētā video vērošana tiešsaistē iegūs jaunu nozīmi – ar to es domāju koncertu vērošanu mājās dīvānā, ja biļetes izpārdotas. Uzvelkot virtuālās realitātes brilles, varēs izbaudīt visu to, ko izbauda tie, kas atrodas klātienē. Jāsaprot, ka jau tuvā nākotnē datu apjoms, kas radīsies, būs milzīgs, tāpēc nepieciešama tehnoloģija, kas ar to var tikt galā. 5G piedāvās līdz šim neredzētu, pat gluži neticamu jaunu pieredzi.
Kādas šobrīd ir lielākās problēmas 5G ieviešanā, kas vēl ir jāpadara?
Standartizācijai ir jābūt izstrādātai. Pirmie 5G standarti jau ir izstrādāti, bet vēl liels darbs jāpaveic, runājot par 5G izmantošanu industrializācijā.
Līdz ar to jāstrādā pie tā, lai tiešām tobrīd viss būtu gatavs. Otra lieta – radiofrekvenču spektriem jābūt pieejamiem, jānotiek izsolēm, frekvencēm jābūt pieņemamā cenā, lai kompānijas visus līdzekļus neizdotu par frekvenci, nespējot vairs atrast naudu investīcijām tīkla attīstībā. Treškārt, lai veidotos dažādas ekosistēmas un inovatīvas lietotnes, daudz būs atkarīgs arī no ierīču ražotājiem, lai tās atbalstītu un spētu darboties ar 5G – gan viedtālruņu ražotājiem, gan virtuālās realitātes briļļu u. c. ierīču ražotājiem jābūt uzdevumu augstumos. Tāpat kopā ar industriju jāstrādā pie tīklu un bāzes staciju izbūves. Jāsaprot, ka 5G bāzes stacijas būs daudz dārgākas nekā LTE stacijas – tās patērēs daudz vairāk elektrības. Nozares kopējā sadarbība, lai mēs nebūvētu tukšus, nevienam nevajadzīgus tīklus, būs ļoti svarīga.
ASV ir ciemati, kuri neļauj savā teritorijā izbūvēt jaunās 5G bāzes stacijas it kā to izplatītās radiācijas dēļ.
Šādas problēmas veļas pāri visām jaunākajām tehnoloģijām. Jāsaprot, ka šīs tehnoloģijas ir pilnībā izmēģinātas un nekas netiktu plaši izplatīts, ja tas nebūtu drošs. Bāzes stacijas ir ļoti regulētas un tām jāiekļaujas visos iespējamajos standartos. Es kā pilsone, kā māte par šīm stacijām esmu pilnībā droša. Man varbūt šķiet, ka bāzes staciju antenas varētu būt mazākas, kā dēļ arī ir grūti dabūt atļaujas to būvniecībai, bet es domāju, ka tuvākajā nākotnē inženieri tam radīs risinājumu.
2025. gadā 5G jābūt pieejamam lielākajās pilsētās un uz lielākajām maģistrālēm. Tas ir tikai viens no mērķiem. Kas mūs sagaida pirms un pēc tam?
Ir daudz mērķu, un katrā valstī tie atšķiras. Bet mums jābūt piesardzīgiem, nosakot pārāk stingrus termiņus dažādām lietām, nezinot vēl īsti, kā tās izmantos. Tā vietā jāfokusējas un jāuzlabo kopējā 5G ieviešana visiem iesaistītajiem, to padarot pēc iespējas vienkāršāku.
Eiropa 5G ieviešanā nezaudē ASV un Āzijai?
Visi grib būt pirmie, bet es uzskatu, ka mums Eiropā būtu jābūt pirmajiem nevis pēc kvantitātes, bet kvalitātes. Tas nozīmē, ka nevis vienkārši jārada 5G, bet jārada labākais iespējamais 5G, ko kompānijas arī reāli var izmantot labāko inovāciju radīšanā. Uzskatu, ka eiropieši ir inovatīvāki par citiem un tas ir jāizmanto. Vienkāršs 5G tīkls nekam neder, ja to neviens neizmanto. Jā, mēs bijām pirmie pasaulē gan ar 3G, gan ar 4G, bet realitātē būšana pirmajiem neko nenozīmē – labāk būt pirmajiem jaunu biznesa modeļu radīšanā.
Jo – ko vispār nozīmē digitalizācija? Tā nav tik daudz par lokālo servisu, bet gan par globālo servisu radīšanu. Kā Latvijas programmatūras izstrādātājiem atvērt robežas uz Spānijas, Itālijas, Vācijas tirgiem pēc iespējas vieglāk? 5G šīs durvis atvērtu, dotu iespēju. Ķīnai par labu nāk milzīgais tirgus – tur dzīvo 1,3 miljardi cilvēku un jebkurai inovācijai ir neticami plašs tirgus. Līdzīgi ir arī ar ASV – vienā valstī dzīvo vairāk nekā 300 miljoni cilvēku. Eiropā varētu būt līdzīgi, ja visi vienotos kopīgā darbā. Jādomā globāli vai vismaz Baltijas, ziemeļvalstu līmenī, tā radot ļoti interesantu tirgu, paverot jaunas iespējas citādai domāšanai.
Kādu jūs redzat Latvijas vietu reģiona 5G attīstībā?
Uz šo jautājumu jāskatās nedaudz citādi, respektīvi, cik laba Latvija varētu būt? Jūs jau esat pierādījuši, ka vēlaties izmantot 5G iespējas, taču, lai to izdarītu, jāzina, kā. Latvija varētu būt lieliska vieta, kur attīstīt 5G – atliek vien sadarboties ar citām valstīm un jāattīsta inovācijas. Neredzu, ar ko Latvija būtu sliktāka par citām valstīm.
Itālija pavisam nesen izsolīja 700 Mhz radiofrekvenču spektru. Latvijā to darīs ne ātrāk par 2020. gada beigām, bet visdrīzāk tikai 2021. gadā. Vai nebūs par vēlu?
Vispirms jāsaprot, ka bez spektra nebūs 5G – var nopirkt ātru auto, bet, ja nav ceļu, tad auto nekam neder. 5G harmonizācija, pieejamība ir ļoti svarīga. Biju ļoti priecīga vasarā, kad notika ziemeļvalstu premjeru tikšanās Zviedrijā, kurā plaši runāja arī par 5G ieviešanu, un visu valstu sadarbību. Uzskatu, ka šāda veida sarunas ir lieliskas, lai saprastu valstu iespējas pēc iespējas ātrāk izsolīt radiofrekvences. Runājot par 2021. gadu – jā, tas ir diezgan tāls izsoles datums, lielākā daļa valstu jau to būs izdarījušas, daudzas jau to ir izdarījušas šobrīd.
Ko 5G nozīmētu Latvijas turpmākai digitalizācijai?
Vienmēr esmu domājusi, ka jebkurai valstij telekomunikāciju tīkls ir viens no pīlāriem.
Visām šīm nozarēm jāsaplūst kopā. Bet spēcīgu telekomunikāciju izbūvei ļoti svarīga ir sasniedzamība, lai iedzīvotājiem būtu pieejams augstas kvalitātes savienojums. Cilvēki grib būt mobili, grib strādāt attālināti, ne visi vēlas pārvākties uz pilsētām. Tam vajag labu savienojamību un 5G to nodrošinās arī vietās, kur optiskais tīkls nav pieejams. Tāpēc 5G būs atbilde ASV, kur optiskais tīkls nav tik attīstīts kā Eiropā. Arī Latvijā tas būs nozīmīgi.
5G izslēgs optisko tīklu?
Nē, optiskais tīkls vienmēr būs nepieciešams. 5G optiku varētu aizvietot pēdējos kilometros, to izdarot pa gaisu, bet optisko tīklu joprojām vajadzēs, lai savienotu kopējos piekļuves punktus ar pārējo tīklu. Daudzos veidos optiskais tīkls ir nodrošinājies pret nākotni, jo tikai optikai nav caurlaidspējas ierobežojumu. 5G būs ļoti laba alternatīva pilsētās, kur grūti ievilkt optisko tīklu, bet optiskais tīkls joprojām būs ļoti svarīgs.