Pārsteidzošā vietā Latvijā apzināts robežakmens 0
Latvijas Petroglifu centra lapā sociālajā vietnē “Facebook” vēstīts par kādu atklājumu pie Raunas Staburaga, pie kura bijuši ļoti daudzi.
Šogad tika saņemti divi ziņojumi (pirmā par to ziņoja Līga Skujiņa šogad aprīlī), ka Raunas upē pie Staburaga atrodams – kāds akmens ar iekalumu, kas varētu būt robežakmens.
Septembra nogalē, kad tika veikti robežakmeņu pētījumi Raunas ciemā, jau vēlā vakarā tika aizbraukts arī līdz Raunas Staburagam.
Tikai nedaudz pabradājot pa samērā seklo upīti, tieši pretim Raunas Staburaga augšgalam tiešām atradās Staburaga apmeklētāju ziņojumos minētais robežakmens.
Tas nav izmēros ļoti liels (virszemes daļa: 60 x 50 x 25 cm), bet ir patiekami dziļi iestidzis upes gultnē, un ir skaidrs, ka šajā vietā atrodas jau sen.
Akmens virspusē rūpīgi iekalta 15 x 15 cm liela krustveida robežzīme, kādai līdzīgas Raunas apkārtnē pie netālajiem Brīvzemniekiem uz diviem māju robežakmeņiem tika apzinātas jau 1992.gada vasarā.
Toreiz tika noskaidrots, ka tie robežakmeņi izkalti 1920.gados. Arī šis robežakmens pie Staburaga, domājams, atbilst tam pašam laikam, un arī vizuāli robežzīme ir ļoti līdzīga.
Tik šeit tas neparastākais ir novietojums – upē, kas nav raksturīgi robežakmeņiem Latvijā. Otrs neparastākais fakts ir tas, ka šis robežakmens populārajā vietā apzināts tikai tagad, un līdz šim palicis nepamanīts.
Iespējams, ka pat neviens vien Staburaga fotogrāfs tagad pārskatot savus senākos laikos fotografētos kadrus varētu tajos saskatīt šo robežakmeni!
Apzināts robežakmens pārsteidzošā vietā.
Pie Raunas Staburaga bijuši ļoti daudzi, tur notikuši pat daudzi plaši masu…
Posted by Latvijas Petroglifu centrs on Trešdiena, 2020. gada 25. Novembris