Vai lapegli, kas liecas virs jumta apzāģēt vai likvidēt? 0
“Ļoti tuvu mūsu mājai aug parastā lapegle (četru stāvu augstumā), kuras garie zari liecas lejup un var sabojāt jumtu. Vai kokam tagad drīkst nozāģēt galotni? Esmu redzējusi, ka eglēm tā ataug. ” Marita Ievava novadā
Viss atkarīgs no tā, cik garš lapeglei vainags, proti, cik daudz kokam ir zaru. Ja stumbram jau no apakšas aug veselīgi zari, drīkst nozāģēt pusi koka. Atstātais stumbenis spēs veģetēt, ar laiku tam viens vai vairāki augšējie piezari kļūs par galotnēm. Apzāģēt ieteicams agri pavasarī pirms veģetācijas sākuma. Valsts akciju sabiedrības “Latvijas valsts meži” Meža aizsardzības un ugunsdzēsības vadītājs Indulis Brauners gan piebilst, ka lapegle pēc saīsināšanas neveidos skaistu vainagu, drīzāk atgādinās slotu. Turklāt pēc četriem pieciem gadiem, kad kokam būs atauguši augšējie zari, tie atkal piesārņos teknes, uz jumta augs sūnas.
Pieredzējušais mežkopis stāsta, kā daudzgadīgas lapegles spējušas atjaunoties pēc dabas radītiem bojājumiem. Piemēram, Mazsalacas šosejas malā vairākiem alejā stādītiem kokiem ir nolauztas galotnes, citiem vērojami zibens spērieni stumbrā, tomēr tie ir izdzīvojuši, kaut gan izskatās kā spoki.
Ja mājas īpašnieki lapeglei iepriekš nogriezuši apakšējos zarus, nevajadzētu ķerties klāt galotnei, jo pēc apzāģēšanas tā vairs nedzīs jaunas atvases – skujkoks nīkuļos, līdz aizies bojā. Labāk doties uz pašvaldību, lai saņemtu atļauju koku likvidēt (ir izdoti saistošie noteikumi par koku ciršanu uz ārpusmeža zemes).