Foto – LETA

Kā vērtējat ieteikumu apvienoties lielos novados? 0

Ja Latvijā izveidotu tikai 30 pašvaldības, tie būtu kādreizējie rajoni, pārāk lieli novadi, lai sasniegtu katru iedzīvotāju un nodrošinātu viņam nepieciešamos pakalpojumus. Pašreizējās 119 pašvaldības darbojas veiksmīgāk, jo mazā novada dome daudz vieglāk sasniedzama.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Nepieciešams dziļāks skaidrojums un reāls pamatojums, kāds labums no jaunās reformas būs tieši iedzīvotājiem. Rodas iespaids, ka patlaban politiķi rēķina, cik līdzekļu ieekonomēs, apvienojot pašvaldību pārvaldes sistēmas. Vispirms jājautā iedzīvotājiem un jāļauj viņiem izlemt – apvienoties vai atdalīties. Tas būtu tikai demokrātiski.”

Edmunds Važa, 
Engures novada domes priekšsēdētājs:
 “Neesmu šādu reformu atbalstītājs, arī iepriekšējai, kas notika 2009. gadā, balsoju pret. Toreiz teritoriālā reforma notika sasteigti, valdīja daudz ambīciju un emociju. Šobrīd mums nav problēmu sastrādāties ar tuvākajām trim pašvaldībām – Tukuma, Kandavas, Jaunpils novadu. Faktiski kopā pārstāvam bijušā Tukuma rajona teritoriju. Kāds varbūt teiks, ka tad jau var izveidot vienu lielu novadu. Uzskatu, ka tāda apvienošanās atsvešina cilvēkus no varas. Salīdzinot, kāda bija iedzīvotāju aktivitāte nesenajās pašvaldību vēlēšanās, redzams, ka lielajos novados vēlēšanās piedalījās pat mazāk par 40% balsstiesīgo, kamēr mazajās pašvaldībās aktivitāte bija daudz lielāka. Mēs savā novadā ik pa divām nedēļām rīkojam iedzīvotāju pieņemšanas dienas, tāpat bieži aizbraucu uz nomalēm, lai personīgi tiktos ar cilvēkiem. Ļoti lielā pašvaldībā šāda personīga saikne vairs nav iespējama.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Arturs Dukulis, 
Alūksnes novada domes priekšsēdētājs:
 “To, ko neizdarīja pirms četriem gadiem, grib dabūt gatavu tagad! Tas nav īstermiņa, bet ilgtermiņa jautājums, to nevar tik vienkārši. Pēdējos divdesmit gadus ar to vien nodarbojamies, kā izdomājam dažādas reformas. Kad beidzot strādāsim?

Vērtējot ministra piedāvāto modeli 21+9, šķiet, ka mūs šī reforma varētu arī neskart. Alūksnes novadu jau veido 15 no bijušā rajona pagastiem, atdalījās vienīgi Apes novads. Domāju, ja lielo novadu pagasta pārvaldes strādā, kā vajag, ja tur ir kārtīgs saimnieks, tad iedzīvotājiem problēmu nav.

Bet izskatās, ka šī reforma vairāk nepieciešama nevis pašvaldībām, bet valstij. Viens gan skaidrs – kārtējās idejas par jaunām reformām tikai tracina tautu. ”

Aivars Mucenieks, 
Ventspils novada domes priekšsēdētājs:
 “Mūsu pašvaldība aptver bijušā Ventspils rajona teritoriju, un, atklāti sakot, šis variants izrādījies ļoti optimāls un pareizs. Iepriekšējās reformas laikā bija priekšlikumi sadalīties mazākos novados. Bet diezin vai tie būtu dzīvotspējīgi. Ne velti Latvijā ilgus gadus pastāvēja 26 rajoni, kas piesaistīja iedzīvotājus un kļuva par attīstības centriem. Tomēr nenoliedzu, ka daudzviet pierādījies, ka arī mazās pašvaldības var sekmīgi attīstīties. Būtu īstā reize pavērtēt, paanalizēt, ko devusi iepriekšējo novadu reforma, kādi ir plusi un mīnusi. Pagaidām nekur tādus pētījumus neesmu lasījis. Mana pārliecība, ka katrai pašvaldībai jādod brīva vaļa pašiem izlemt, ko darīt.”

Uzziņa


* VARAM piedāvā pašvaldībām brīvprātīgi apvienoties, piedāvājot katrai jaunajai teritoriālajai vienībai arī 100 000 latu, kas būtu kompensācija par izdevumiem, kas radušies apvienošanās laikā.

Reklāma
Reklāma

* Ministrija uzskata, ka pašreizējo 119 pašvaldību vietā optimāls skaitlis būtu vairs tikai 30 (21 novads+9 lielās pilsētas).

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.