Foto: Tayfun Salci/ZUMAPRESS/SCANPIX

Apvienotajā Karalistē jauns premjers – kandidāts biis tikai viens 3

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Veselam
Pazīmes, ka tu patērē pārāk daudz olbaltumvielu 2
Krievijā trīskāršojušies “vārti uz elli”, kas var aprīt zemi un ciemus
Veselam
atbrīvoties no riebīgās “riepiņas” uz vēdera. Nosaukti 5 galvenie noslēpumi
Lasīt citas ziņas

Britānijas bijušais finanšu ministrs Riši Sunaks pēc viņa partijas biedres Lizas Trasas nesekmīgā mēģinājuma iekāpt ekspremjera Borisa Džonsona kurpēs vakar kļuvis par Konservatīvo partijas līderi un premjerministru.

Penija Mordonta neiztur spiedienu

Borisam Džonsonam izstājoties no sacensības par premjera amata atgūšanu, ko viņš zaudēja pirms četriem mēnešiem, Riši Sunakam bija iespēja kļūt par valdības vadītāju jau vakar, ja nebūtu citu pretendentu.

CITI ŠOBRĪD LASA

42 gadus gadus vecais indiešu izcelsmes politiķis bija vienīgais kandidāts, kuram atbalstu bija apliecinājuši vairāk nekā simt konservatīvo partijas parlamentāriešu. Otrai pretendentei, Pārstāvju palātas līderei Penijai Mordontai, bija mazāk atbalstītāju, bet viņa cerēja paplašināt savu piekritēju loku līdz pulksten diviem pirmdien, kas bija termiņš kandidatūras pieteikšanai.

Ja Mordontai neizdotos gūt vismaz simt deputātu atbalstu, Sunaks tiktu pasludināts par uzvarētāju un jau vakar varētu pārcelties uz premjerministra rezidenci Dauningstrītā 10. Ja balsojumam kvalificētos gan Sunaks, gan Mordonta, savs viedoklis būtu jāpauž 357 konservatīvo likumdevējiem, kuram no kandidātiem viņi dotu priekšroku.

Ja pēc šī indikatīvā balsojuma abi pretendenti gribētu turpināt cīņu, galīgā izvēle tiktu dota 172 000 Konservatīvo partijas biedru, kuru balsojuma rezultāts tiktu paziņots piektdien. Kā atzīmē britu mediji, Mordontai bija jāizjūt ievērojams politisks spiediens, lai viņa atteiktos no kandidēšanas, jo Sunaku atbalstīja vairākums likumdevēju. Mordonta spiedienu neizturēja un atteicās no kandidēšanas, un Sunaks tika pasludināts par uzvarētāju.

Finanšu ministrs prasmīgi stūrēja britu ekonomiku

Bijušais finanšu ministrs bija ieguvis vairāk nekā 180 konservatīvo deputātu atbalstu, lai nomainītu Lizu Trasu, kura bija spiesta atkāpties pēc sešām haotiskām nedēļām premjerministres amatā. Analītiķi atzīmē Sunaka vērā ņemamo politisko atgriešanos, jo tikai pagājušajā mēnesī viņš zaudēja politiskā duelī ar Lizu Trasu un netika iekļauts viņas valdības sastāvā.

Mordontas lēmums nekandidēt un atbalstīt Sunaku deva iespēju konservatīvajiem izvairīties no atkārtotu balsojumu virknes, lai noteiktu uzvarētāju. Sunaks, kurš dzimis indiešu imigrantu ģimenē 1980. gadā Sauthemptonā, varētu stāties premjerministra amatā jau vakar vai šodien, tiklīdz viņa iecelšanu apstiprinās karalis Čārlzs III.

Reklāma
Reklāma

Sunaks ilgāk nekā divus gadus bija finanšu ministrs Borisa Džonsona valdībā un stūrēja britu ekonomiku caur pandēmijas radītajām ekonomiskajām likstām. Viņa atkāpšanās šovasar veicināja Džonsona valdības krišanu. Sunaks iesaistījās sacensībā par konservatīvo partijas līdera amatu, taču 57,4% partijas biedru izvēlējās Lizu Trasu.

Diskusijas gaitā Sunaks asi kritizēja Trasas ekonomisko pro­grammu”. “Turpināt aizņemties, lai izkļūtu no inflācijas, nav plāns, bet pasaka,” viņš pamācīja Trasu televīzijas debatēs, un tālredzīgi brīdināja, ka Trasas nodokļu samazināšanas politika uz parādu audzēšanas rēķina palielinās aizņēmumu likmes un hipotekāro kredītu procentus.

Pavasarī Sunakam nācās uzklausīt kritiku, jo kļuva zināms, ka viņa sieva Akšata Murtija, Indijas miljardiera meita, nemaksā nodokļus Apvienotajā Karalistē par saviem ienākumiem ārzemēs. Vēlāk Murtija paziņoja, ka tagad maksā ienākuma nodokli Britānijā.

Sunaks solījis “godīgumu, profesionalitāti un atklātumu” valdības veidošanā pretstatā līdzšinējo divu premjerministru laikā valdījušajam haosam, atzīmē izdevums “Politico”. Jaunā premjera kritiķi atzīmē, ka viņš ir līdzvainīgs ekspremjera Džonsona laikā notikušo kovida ierobežojumu pārkāpumos un to pierādītu izmeklēšana, kas vēl nav pabeigta.

Leiboristi cer uz uzvaru vēlēšanās

Kolorītais politiķis Boriss Džonsons, kurš sabojājis attiecības ar daudziem konservatīvajiem, taču pratis saglabāt savu atbalstītāju loku, paziņojis, ka “šobrīd nebūtu īstais laiks mēģināt atgriezties politikā”. “Es nespētu efektīvi vadīt valdību bez vienotības parlamenta partijā,” viņš atzina.

2019. gadā Džonsona vadītā Konservatīvo partija parlamenta vēlēšanās spēja iegūt 80 vietu pārsvaru, tāpēc daļā deputātu ir saglabājusies ticība Džonsona “politiskajai maģijai” par spīti daudzajierm skandāliem viņa valdīšanas laikā.

Sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka skandāli un jukas valdošajā Konservatīvo partijā ir ievērojami pavairojušas vēlētāju atbalstu opozīcijā esošajai Leiboristu partijai, kuras līderis Keirs Stārmers paziņojis, ka politiskās un ekonomiskās situācijas stabilizācijai būtu jārīko parlamenta vēlēšanas, kurās leiboristi cer uzvarēt. Apvienotās Karalistes parlamentārā sistēma nosaka, ka jaunieceltajam premjeram nav pienākuma rīkot jaunas vēlēšanas līdz 2025. gada janvārim, jo viņš tagad bauda Pārstāvju palātas lielākās partijas uzticību.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.