“Lattelecom” un “Latvijas Mobilā telefona” apvienošanu atstāj jaunajai valdībai 2
Ceturtdien, 10.decembrī, četri ministri iepazinās ar Skandināvijas telekomunikāciju uzņēmuma “TeliaSonera” piedāvātajiem “Lattelecom” un “Latvijas Mobilā telefona” (LMT) apvienošanas variantiem un nolēma lemšanu atstāt nākamajai valdībai.
Pēc septiņu mēnešu gaidīšanas 20. novembrī Latvijas valdība beidzot saņēma otra lielākā īpašnieka – “TeliaSonera” – piedāvājumu par abu Latvijas lielāko telekomunikāciju kompāniju apvienošanu. “TeliaSonera” pieļauj trīs scenārijus.
Pirmais paredz to, ka abu uzņēmumu kapitāldaļas nopirktu “TeliaSonera”, uzņēmumi tiktu apvienoti un iekļauti “TeliaSonera” grupā, bet kabeļu infrastruktūra paliktu valsts rīcībā.
Otrā scenārija gadījumā abu uzņēmumu daļas nopirktu valsts, kam sekotu to apvienošana. Savukārt trešajā variantā “TeliaSonera” iegūtu apmēram 54% kapitāldaļu apvienotajā uzņēmumā, bet valsts – 46%, notiktu valsts daļu konsolidācija, bet kabeļi paliktu uzņēmuma īpašumā.
Privatizācijas aģentūra bija sagatavojusi plusu un mīnusu sarakstu katram no šiem variantiem, vadoties no agrāk noteiktajiem kritērijiem: stratēģiskās līderības, patērētāju tiesībām, konkurences veicināšanas un infrastruktūras piederības. Darba grupa ekonomikas ministres Danas Reiznieces-Ozolas vadībā atturējās tos vērtēt – visi bija vienisprātis, ka lēmums par “Lattelecom” un LMT kapitāla daļu pārvaldīšanu un abu kapitālsabiedrību attīstību jāpieņem nākamajai valdībai, “LA” informēja ekonomikas ministres preses sekretārs Arno Pjatkins.
“TeliaSonera” piedāvājums ir spēkā līdz nākamā gada 22. februārim ar nosacījumu, ka Latvijas valsts līdz 22. janvārim paziņo par izvēlēto stratēģiju un vēlamo darījuma scenāriju, kā arī tiek sāktas kopīgas un konstruktīvas pārrunas.
Otra īpašnieka spiediens ar īso termiņu ir dīvains, ņemot vērā pašu skandināvu ilgo vilcināšanos ar atbildi. Turklāt skaidrs, ka jaunā valdība gala lēmumu tik ātri nevarēs pieņemt.
Šis piedāvājums tomēr izkustinājis sarunas no sastinguma punkta, Dana Reizniece-Ozola secinājusi: “Lemjot par šo, jārēķinās ar indikācijām, ka “TeliaSonera” varētu atstāt Latvijas telekomunikāciju tirgu.”