Apvērsums Visuma izpētē: publicēts pirmais krāsu fotouzņēmums, kas izdarīts ar teleskopa “James Webb” palīdzību 3
Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
ASV Nacionālā aeronautikas un kosmosa pārvalde (NASA) publicējusi pirmo krāsu fotouzņēmumu, kas izdarīts ar kosmosā nosūtītā teleskopa “James Webb” palīdzību.
Foto redzams galaktiku sakopojums Visuma nostūrī ar kodēto nosaukumu “SMACS 0723”. Lai izdarītu foto, infrasarkano staru kamerā bija nepieciešamas vairāk nekā 12 stundas. Turklāt, ņemot vērā gaismas pārvietošanās ātrumu, tādas šīs galaktikas izskatījās pirms 13 miljardiem gadu.
NASA administrators Bils Nelsons uzsvēris, ka šis ir kvalitatīvākais, “dziļākais” Visuma fotouzņēmums, kāds jebkad izdarīts. Tam sekos vēl citi, līdz pat 13,5 miljardus gadu senu galaktiku uzņēmumi, kas ir tuvu punktam, ko zinātnieki uzskata par Visuma dzimšanas, tas ir, izplešanās brīdi – Lielo Sprādzienu pirms 13,8 miljardiem gadu.
Zinātnieku ieskatā, agrākā NASA vadītāja Džeimsa Veba vārdā nosauktais teleskops izdarīs apvērsumu priekšstatos par Visumu, ne vien sistemātiski fotografējot Visuma objektus un pētot tā izplešanos, bet ar dažādu filtru un instrumentu palīdzību ļaujot atklāt eksoplanētas – Zemei līdzīgas, dzīvībai derīgas planētas.
Veba teleskops šobrīd ir jaudīgākais, kāds vien ir cilvēces rīcībā. Eiropas Kosmosa aģentūra, ASV NASA un Kanādas Kosmosa aģentūras kopprojekta izstrāde prasīja 30 gadus un izmaksāja ap 10 miljardiem dolāru.
Nesējraķete “Ariane V” ar teleskopu no Franču Gviānas Kurū kosmodroma startēja pagājušā gada 25. decembrī. Šobrīd teleskops atrodas ap 1,5 miljonu kilometru attālumā no Zemes un tā misija turpināsies desmit gadu.