Apturēta nelikumīgu atkritumu ievešana Latvijā 0
Valsts vides dienestam (VVD) sadarbībā ar Polijas kompetentajām iestādēm izdevies apturēt nelikumīgu plastmasas un gumijas atkritumu ievešanu Latvijā, ko veica SIA “Why recycle”, aģentūru LETA informēja VVD sabiedrisko attiecību vadītāja Kristīne Kļaveniece.
Laikā no šā gada 25.maija līdz 16.jūnijam no dažādiem uzņēmumiem Lielbritānijā Latvijā ievestas 549,38 tonnas plastmasas un gumijas atkritumu.
Kļaveniece uzsvēra, ka VVD uzsācis īstenot pasākumus, lai šos atkritumus atgrieztu atpakaļ to izcelsmes valstī.
Tā kā uzņēmums saskaņā ar normatīvo regulējumu ir iesniedzis finanšu nodrošinājumu 100 000 eiro apmērā, ja tas labprātīgi nesadarbosies, VVD izmantos iespēju izmaksas segt no šiem līdzekļiem.
VVD, pārbaudot no Polijas kompetentajām iestādēm saņemto informāciju par iespējamu nelikumīgu pārrobežu atkritumu pārvadājumu plūsmu, veica pārbaudi, tajā skaitā, uzņēmuma plastmasas atkritumu pārstrādes ražotnē Prohorova ielā 1, Jelgavā.
“Secināts, ka uzņēmumam ir spēkā esoša B kategorijas piesārņojošas darbības atļauja, kas atļauj veikt sadzīves atkritumu pārstrādi un sadzīves atkritumu šķirošanu vai īslaicīgu uzglabāšanu. Tomēr tam nav atļaujas ievestā atkritumu veida apsaimniekošanai,” stāstīja Kļaveniece.
VVD konstatējis, ka no Lielbritānijas saņemtie plastmasas un gumijas atkritumu sūtījumi Latvijā ievesti nelikumīgi, nesaņemot VVD saskaņojumu pirms to ievešanas un tādējādi neievērojot starptautiski noteiktos pārrobežu atkritumu sūtījumu nosacījumus.
Pirmsšķietami secināts, ka kravu pavaddokumentos sniegta sagrozīta un nepatiesa informācija, proti, vāji šķirots sadzīves atkritumu maisījums uzdots par plastmasas atkritumiem, norāda VVD pārstāve.
Tāpat uzņēmums neesot ievērojis izsniegtās piesārņojošās darbības atļaujas nosacījumus, kā arī neatbilstoši apsaimniekojis atkritumus – uzglabājot sadzīves atkritumus neatļautā vietā un tā radot apdraudējumu videi to piesārņojot un piegružojot.
Līdz VVD tālākiem norādījumiem par šo atkritumu apsaimniekošanu, uzņēmums nedrīkst veikt nekāda veida darbības ar tiem.
VVD atgādina, ka atkritumus Latvijā var ievest tikai uz tādām reģenerācijas iekārtām, kurām ir atbilstoša jauda un kuru īpašnieks ir saņēmis atļauju attiecīgo atkritumu reģenerācijai.
Pēc Bāzeles konvencijas neklasificētu atkritumu maisījumu sūtījumus var veikt tikai tos saskaņojot iepriekšējas rakstiskas paziņošanas un piekrišanas procedūrā.
Kā liecina “Firmas.lv” informācija, 70% “Why recycle” kapitāldaļu pieder AS “Inveks” un 30% – Gruzijas pilsonim Borisam Machaidzem. Kā uzņēmuma patiesā labuma guvēji reģistrēti Kristīne Markus, kura ir patiesā labuma guvēja uzņēmumā “Inveks”, un Machaidze.
“Why recycle” reģistrēts 2018.gada 15.augustā, taču datu bāzē nav pieejama informācija par uzņēmuma finanšu rādītājiem ne 2018., ne 2019.gadā. Valsts ieņēmumu dienesta (VID) administrēto nodokļu parāds uzņēmumam ir 30 175 eiro.