Foto – Shutterstock

Aptiekām nav obligāti zāles jāizsniedz pa daļām 2

“Esmu pensionāre, kā arī maznodrošinātā, tādēļ man svarīga iespēja zāles iegādāties pa daļām. Taču nesen kādā Rīgas aptiekā manai sociālajai aprūpētājai atteicās izsniegt daļēji medikamentus “Cavinton forte”, mildronātu un “Betaserc”. Kad pati devos noskaidrot atteikuma iemeslu, man paskaidroja, ka minētās zāles pārdod tikai norādītajā skaitā pēc receptes. Teicu, ka nav tāda likuma neizsniegt medikamentus pa daļām, izņemot tos, kuri ir par īpašām receptēm (kompensējamās zāles). Tomēr farmaceits man tik un tā zāles neizsniedza tā, kā es to vēlējos. Man līdz mūža galam jālieto 12 – 13 veidu medikamenti, tādēļ gribētu uzzināt, kāda pašlaik ir to izsniegšanas kārtība0.” I. Jaunušāne Rīgā

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Kā paskaidroja Nacionālā veselības dienesta Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Māra Āboliņa, šobrīd nav likuma, kas aizliegtu aptiekai izsniegt vienas receptes ietvaros izrakstītas zāles pa daļām, taču – neviens likums arī neuzliek par pienākumu aptiekām to darīt. Pacients ar aptieku var savstarpēji vienoties par šādu zāļu saņemšanas kārtību, ja konkrētā aptieka paredz šādu iespēju, taču aptiekām šāds nosacījums nav obligāts.

Izņēmums ir recepte, uz kuras ārsts veicis atzīmi “Ārstēšanas kursam”. Tas nozīmē, ka šī recepte ir izmantojama vairākkārt, līdz izņemts viss ārstēšanas kursam paredzēto zāļu daudzums. Šāda recepte dod iespēju pacientam zāles iegādāties regulāri, izrakstīto daudzumu saņemot aptiekā pa daļām, bet ne biežāk kā reizi mēnesī. Vairākkārt izmantojamo recepti līdz visa izrakstītā zāļu daudzuma saņemšanai glabā pacients vai ar pacienta piekrišanu – aptieka, ja pacients izvēlējies saņemt turpat arī atlikušo zāļu daudzumu. Ārsts uz vienas receptes drīkst izrakstīt zāles ārstēšanas kursam, kas ir ne ilgāks par trim mēnešiem. Ir atsevišķi apstiprināts saraksts ar medikamentiem, kurus ārsts var izrakstīt vienā receptē ārstēšanas kursam līdz vienam gadam, taču tie ir atsevišķi izņēmuma gadījumi, par kuriem nepieciešamības gadījumā informēs ārsts.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jāatgādina, ka “Latvijas Avīzē” jau esam rakstījuši, ka kopš pagājušā gada oktobra kompensējamās zāles trīs mēnešu kursam var izpirkt nevis viena, bet trīs mēnešu laikā. Tas nozīmē, ka kompensējamo zāļu jeb īpašās receptes derīguma termiņš ir trīs mēneši (nevis viens mēnesis kā agrāk), kuru laikā var iegādāties zāles. Taču pa daļām kompensējamos medikamentus pacients nevar saņemt, tie jāizpērk visi vienā reizē. Tikai tādā gadījumā, ja ārsts izrakstītu trīs receptes, pacients tās varētu izpirkt katru mēnesi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.