Aptieciņa somā un uz Briseli prom! 0
Briseles gaisu ievilkt nāsīs. Ielūkoties nezināmajā, kas slēpjas aiz vārdiem Eiropas Parlaments. Uzzināt, kādu maizi ēd un kā strādā mūsu eirodeputāti. To visu cerēja un piedzīvoja piecas feldšeres no Latvijas laukiem, 36,6 °C rīkotā konkursa Mana feldšerīte uzvarētājas.
Vēstuļu konkursa vinnētājas saņēma divas balvas. Pirmā – pārsteigums un aizkustinājums, ka pašu pagasta ļaudis uzrakstījuši konkursam sirsnīgus vārdus. Otrā – iespēja paviesoties Briselē pēc Eiropas Parlamenta deputātes Ineses Vaideres uzaicinājuma.
Jau lidostā noskaidrojas, ka justies varēsim droši, jo katrai feldšerītei līdzi ir miniatūra aptieciņa. “Kā gan citādi! Bez tās no mājas nedrīkst kustēt,” braši bilst Elga Druseika no Brunavas doktorāta.
Kopā ar mūsu feldšerītēm Briseli iepazīst arī Latvijas Radio raidījuma Viensētu stāsti labākie saimnieki. Visiem kopā mums labi skan pēc gardām vakariņām Briseles krodziņā.
“Vienmēr rosinu dziedāt, un ikviena latviešu grupa to paveic lieliski. Citi krodziņa viesi gan domā, ka esam skolots koris,” pasmaida Inese Vaidere.
Eiropas Parlamentā visus pārsteidz mērogs – gan ēkās, gan darbošanās vērienīgumā. Te top likumi, kas rāda virzienu visām 27 Eiropas Savienības dalībvalstīm. 500 miljonus pilsoņu pārstāv 754 deputāti. Latviju – deviņi tautas kalpi.
“Nevarēju iedomāties, cik globāli tas ir. Patiesi iespaidīgi,” bilst Daudzeses pagasta feldšere Natālija Ivanova.
“Bet es nedomāju, ka latviešiem, kas te strādā, ir tik liela noslodze. Šķita – saņem lielu naudu un tik vaļojas,” neslēpj Laima Garklāva no Smiltenes puses.
Kad grandiozie gaiteņi izstaigāti, laiks doties Briseli lūkot! Jāpaviesojas pie Manneken Pis, čurājošā puisēna. Jāizlavierē starp tūristu simtiem, lai iemūžinātos pie nelielās – vien 30 centimetru! – bronzas figūriņas. Puisēns ir visur, suvenīru simtos un tūkstošos, tiražēts nežēlīgi. Pat izliets no slavenās beļģu šokolādes. Kādā veikalā branga puisēna figūra pat laiž šokolādes strūklu!
Nonākot Briseles slavenākajā daļā – Grote Markt jeb Lielajā laukumā – sajūsmā kūstam. Gotika, baroks un renesanse. Vēstures otas graciozie triepieni. Senās ēkas gluži kā kruzuļos tērptas, it kā tās smalkām beļģu mežģīnēm apdarinātas.
“Brauciens uz Briseli bija ārkārtīgi liela dāvana. Tādu būtu pelnījuši visi Latvijas feldšeri! Mēs, kas kuļamies pa nabadzību, parasti netiekam cildināti,” vizīti rezumē viena no konkursa uzvarētājām, Ināra Malceniece no Vaidavas.
Ludmila Raciborska no Ludzas novada Pureņu pagasta piebilst: “Mēs te bijām kā mīļi gaidīti ciemiņi, ne tūristi.”
Feldšere Natālija Ivanova, sazvanīta pēc brauciena, stāsta: ar prieku daloties iespaidos ar citiem, jo ne visi var tikt tādā ceļojumā.
“Daudzi nāk un vaicā – kā ir Briselē? Es visiem atbildu, ka Latvijā ir skaistāk, tīrāk un zaļāk,” tā Laima Garklāva.