Aptauja: valsts atbalsts inkontinences līdzekļu iegādei cilvēkiem ar invaliditāti nepieciešams arī pēc pilngadības 0
Lielākais vairums Latvijas iedzīvotāju (81%) uzskata, ka cilvēkiem ar smagām garīgās veselības problēmām valsts atbalsts urīna nesaturēšanas līdzekļu iegādei būtu saglabājams arī pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas, tā liecina biedrības “Inko Centrs” sadarbībā ar “Snapshots” veiktā aptauja.
Pašreiz urīna nesaturēšanas (inkontinences) līdzekļus valsts apmaksā pilnā apmērā tikai cilvēkiem ar invaliditāti (diagnoze – smaga vai dziļa garīga atpalicība) un tikai līdz 18 gadu vecumam. Tas nozīmē, ka, sasniedzot pilngadību, finansiālās rūpes ir jāuzņemas vai nu radiniekiem, vai arī – šie cilvēki tiek “ieslēgti” valsts sociālās aprūpes iestādēs.
Uz šādu ierobežojumu absurdumu biedrība “Inko Centrs” ir likumdevējiem norādījusi vairākkārt, bet, diemžēl, bez rezultāta. “Nav jābūt mediķim, lai saprastu, ka garīgi smagi slimiem cilvēkiem, kurus skar inkontinences problēmas, tās nekur nezudīs līdz ar 18 gadu vecuma sasniegšanu”, uzsver inkontinences konsultante Lāsma Pugače.
“Šādi mēģinot ietaupīt, valsts aprūpes slogu ‘uzveļ’ pacienta radiniekiem, kas bieži vien to pat nevar atļauties, tādejādi nostādot garīgi slimos cilvēkus pazemojošā situācijā. Rezultātā, šie cilvēki nokļūst sociālās aprūpes iestādēs un valstij ietaupījuma vietā budžeta izdevumi palielinās, jo aprūpes iestādēs esošajiem pacientiem valsts kompensē ne tikai visas inkontinences līdzekļu izmaksas, bet arī pārējās uzturēšanās izmaksas”, stāsta Pugače.
Latvijā no inkontinences jeb urīna nesaturēšanas cieš ap 150 tūkstoši iedzīvotāju un ik gadu šis skaits pieaug. Tai pat laikā valsts atbalsts pacientiem, kuri cieš no vidējas vai smagas urīna nesaturēšanas ir tikai konkrētas diagnozes gadījumā (piem., insults, onkoloģiska saslimšana, Parkinsonisma slimība, multiplā skleroze vai cukura diabēts).
OMD Snapshots aptaujā brīvprātīgi piedalījušies 780 respondenti vecumā no 15-74 gadiem. Snapshots respondentu izlase tiek veidota proporcionāli Latvijas sociāli demogrāfisko grupu īpatsvaram, lai attiecīgās sociālās grupas izlase būtu pārstāvēta reprezentatīvi.