Aptauja: Vai pamanīji, ka samazinātās PVN likmes dēļ augļiem, ogām un dārzeņiem bijušas zemākas cenas? 12
Andris Grīnbergs,
Vai esat pamanījuši, ka samazinātās PVN likmes dēļ augļiem, ogām un dārzeņiem bijušas zemākas cenas?
Ineta Timšāne, Ilūkstes novada zemnieku saimniecības “Laimes” īpašniece: “Jā, protams. Es esmu gan ražotāja – audzēju arbūzus, melones, saldos zirņus pākstīs – , gan arī pircēja, jo saimniecībā visu jau nevar izaudzēt.
Ļoti liels prieks, ka cilvēki kļuvuši izglītotāki un arvien vairāk skatās, ko pērk, pievērš lielāku uzmanību tam, lai ēstu veselīgāk. Ja PVN likme nebūtu samazināta, produkti maksātu dārgāk un cilvēki tik daudz nepirktu.
Bet daudzi nemaz nezina, ka samazinātā likme augļiem, ogām un dārzeņiem piecu procentu apmērā ir ieviesta uz ierobežotu laiku līdz šā gada beigām un ka daudz diskutēts, lai to saglabātu vēl uz trim gadiem.
Zemkopības ministrijas informācija liecina, ka pēc samazinātās likmes ieviešanas cenas samazinājušās par 11,7 procentiem un ēnu ekonomika sarukusi par 20 procentiem. No otras puses, atskan bažīgas balsis, ka samazinātā PVN likme negatīvi ietekmē valsts budžetu un jāmeklē iespējas, kā zaudējumu kompensēt. Esmu par to, lai samazināto likmi saglabātu.”
Ieva Balode Ventspilī: “Grūti pateikt, jo īpaši tam neesmu sekojusi. Šogad ir nedaudz citādāk, krīzes apstākļos ražotājiem izmaksas un visi citi kreņķi lielāki, tāpēc var tikai priecāties, ka cenas tomēr nav augušas. Cilvēkiem galvenais, lai būtu laba kvalitāte.
Nu jā, kuram gan negribētos, lai vietējie augļi, ogas un dārzeņi, kas neapšaubāmi ir labāki par ievestajiem, būtu lētāki! Bet arvien vēl maksā diezgan dārgi.
Ventspils tirgū vietējie tomāti 2,50 – 3,00 eiro kilogramā, krūmmellenes 7 – 8 eiro. Labi, ja paši var ko izaudzēt, mūsu ģimenei ir savs upeņu lauks un aveņu lauks.”
Pēteris Karlsons Rīgā: “Kuram rīdziniekam ir laika tās cenas daudz pētīt? Varbūt tiem, kas nestrādā. Es vispirms skatos uz kvalitāti. Ja laba manta – pērku nost.”