Aptauja: tikai desmitā daļa iedzīvotāju vecās zāles nodod aptiekā 0
Tikai katrs desmitais Latvijas iedzīvotājs, kura mājsaimniecībā ir nederīgas vai nevajadzīgas zāles, tās nodod aptiekās, liecina biedrības Veselības projekti Latvijai aprīlī veiktās aptaujas dati. Vairāk nekā 62% iedzīvotāju nevajadzīgās zāles izmet atkritumos, 17% turpina glabāt mājās, bet aptuveni desmitā daļa iedzīvotāju tās izmet kanalizācijā vai sadedzina.
Aptuveni trešdaļa respondentu pauda pārliecību, ka nevajadzīgās zāles ir jāizmet atkritumos, bet katrs piektais, jeb 19% atzina, ka nezina, kas ar tām būtu jādara Izplatītākais iemesls, kādēļ iedzīvotāji nenodod nevajadzīgās zāles aptiekā, ir informācijas trūkums – uz to norādīja 69% respondentu. Citi nosauktie iemesli bija motivācijas un laika trūkums, kā arī pārliecība, ka nepareiza nevajadzīgo zāļu iznīcināšana nerada negatīvas sekas.
„Iegūtie dati apliecina, ka iedzīvotājiem trūkst informācijas par videi un cilvēka veselībai draudzīgu zāļu utilizāciju. Līdz ar sadzīves atkritumiem izmestās zāles nonāk ūdenī un augsnē, kas veicina nevēlamas izmaiņas dzīvo organismu fizioloģiskajos procesos, piemēram, hormonālajā sistēmā, dzīvnieku saindēšanos un rezistences veidošanos pret antibiotikām. Savukārt, uzglabājot nevajadzīgās zāles mājās, tās var kļūt par vienu no bērnu saindēšanās iemesliem,” skaidro Veselības projekti Latvijai pārstāve Ieva Salmane-Kuļikovska.
Šo risku dēļ zāles ir pieskaitāmas pie bīstamajiem atkritumiem, un tās ir atbilstoši jāiznīcina. Lai sekmētu nevajadzīgo zāļu pareizu iznīcināšanu, galvenie priekšnosacījumi ir valsts politikas veidošana šajā jautājumā, kā arī iedzīvotāju informēšana un izglītošana.
„Viens no efektīvākajiem un pasaulē plaši izmantotajiem nevajadzīgo zāļu savākšanas veidiem ir to nodošana aptiekās. Arī Latvijā daudzas aptiekas pieņem nevajadzīgos medikamentus, piemēram, BENU aptiekas, Eiroaptiekas, Saules aptiekas un Pils aptiekas. Tāpēc, gatavojoties nedēļas nogalē paredzētajai Lielajai Talkai, biedrība Veselības projekti Latvijai mudina iedzīvotājus veikt sava zāļu skapīša revīziju un nodot nederīgos un nevajadzīgos medikamentus aptiekās,” aicina I.Salmane-Kuļikovska.
Biedrība Veselības projekti Latvijai ir neatkarīga nevalstiska organizācija, kas ir starptautiskās organizācijas Health Action International biedrs. Veselības projekti Latvijai dibināta, lai būtu neatkarīgs informācijas avots ar veselības aprūpi saistītos jautājumos, un tās darbības politika neparedz mērķu īstenošanā izmantot farmācijas nozares uzņēmumu līdzekļus (ziedojumi, sponsorēšana u.c.).
Projektu finansiāli atbalsta Islande, Lihtenšteina un Norvēģija. Programmu finansē EEZ finanšu instruments un Latvijas valsts.
Pētījumu pēc biedrības Veselības projekti Latvijai pasūtījuma veica „TNS Latvija”. Aptaujas dalībnieki bija Latvijas iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 74 gadiem – ģenerālajam kopumam reprezentatīva izlase, n = 482 (Latvijas pastāvīgo iedzīvotāju aptauja, veicot tiešās intervijas respondentu dzīves vietās).