Foto: Fotolia

Aptauja: Publicējot bērnu foto digitālajā vidē, vecāki pamatīgi riskē 0

Izveidojot īpašu aptauju vecākiem, starptautiskais kiberdrošības uzņēmums “Kaspersky” iezīmējis problēmas, ar kurām var saskarties mūsdienu vecāki, kad mijiedarbojas digitālajā telpā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Lasīt citas ziņas

Atbildīgi veicot vecāku pienākumus digitālajā vidē, ir grūti noteikt robežu starp bērnu tiesību pārkāpumu, kā arī viņu drošības apdraudējumu un drošu foto un video materiālu publicēšanu, lai saglabātu atmiņa. Tomēr ir daži pamatnoteikumi, kas jāievēro, lai phttp://lalvcms.la.lv/wp/wp-admin/admin.php?page=postscollectionsadarītu saskarsmi sociālajos medijos pēc iespējas drošāku.

Kampaņa aplūkoja dažādus digitālās bērnu audzināšanas aspektus, tostarp fotogrāfiju publicēšanu, pārrunas par bērnu digitālo dzīvi, kiberiebiedēšanu un tās sekas, kā arī izsekošanas, piemēram, atrašanās vietas noteikšanas, rīku izmantošanu.

CITI ŠOBRĪD LASA
Aptauja liecina, ka Latvijas vecāku rīcība dažkārt var būt bīstama, piemēram, kopumā 33% aptaujāto publicē sociālajos medijos fotogrāfijas un informāciju par bērnu, 66% publicē stāstus no bērna dzīves.

Runājot par šādas personiskās informācijas publicēšanas iemesliem, viedokļi atšķiras: 59% vecāku publicē tāpēc, ka lepojas ar bērna sasniegumiem, 47% vēlas pastāstīt radiem, kā bērns attīstās un aug, un 36% vēlas saglabāt atmiņas, izveidojot tādu kā digitālo dienasgrāmatu.

Tomēr viedokļu vidū bija arī atziņas, ka fotogrāfijas ar bērniem iegūst vairāk tīkšķu un komentāru nekā bez viņiem (24%) un ka tiek publicētas tikai tās fotogrāfijas, kas liecina, ka autora dzīve ir laimīga un veiksmīga (28%).

“Dažkārt dominē vēlme gūt sabiedrības atzinību, un vecāki uzņemas neattaisnojamus riskus. Taču ir svarīgi saprast, ka nopublicētie materiāli var nonākt svešās rokās un izraisīt nevēlamas sekas, piemēram, personu identificējošas informācijas zādzību, kiberiebiedēšanu vai vienkārši kļūt par potenciāli kaitīgiem digitālajiem pēdu nospiedumiem. Turklāt ir jājautā bērniem, vai viņi vēlas, lai noteikta informācija tiktu publicēta sociālajos medijos: to dara tikai puse vecāku Latvijā, taču tas ir svarīgi un pat obligāti,” norāda “Kaspersky” vadītājs Baltijas valstīs Andis Šteinmanis.

„Kaspersky” stingri iesaka vecākiem ņemt vērā šos padomus, lai publicētos droši.

1. Ierobežojiet piekļuvi saviem profiliem sociālajos medijos un padariet tos redzamus tikai draugiem. Neaizmirstiet par parastajiem drošības iestatījumiem, piemēram, divfaktoru autentifikāciju lietotnē „Instagram” un drošu paroli.

Reklāma
Reklāma

2. Kad publicējat foto vai video materiālus, kuros ir redzams jūsu bērns, palūdziet viņa atļauju. Ja viņš ir pārāk mazs, lai varētu tādu dot, labāk nepublicēt šo informāciju.

3. Instalējiet stipru drošības risinājumu, lai nodrošinātu, ka neviens personiskais materiāls netiks nozagts un nekļūs redzams svešiniekiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.