Foto – Shutterstock

Aptauja: gandrīz 50% cilvēku Latvijā pie zobārsta vēršas tikai tad, kad ir jau parādījušās sāpes 0

Lai gan cilvēki ļoti labi apzinās, ka mutes veselība ietekmē katra vispārējo veselības stāvokli, tomēr 44% Latvijas iedzīvotāju pie zobārsta vēršas tikai tad, kad ir jau parādījušās sāpes, šo šokējošos datus rāda uzņēmuma Philips veiktā Starptautiskās mutes veselības dienas aptauja.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Lai cik tas stereotipiski neizklausītos, tieši vīrieši ir tie, kas zobārstu apmeklē, tikai, parādoties sāpēm – 49%, turklāt īpaši izteikti tas ir Latgalē. Savukārt sievietēm šis rādītājs ir – 40%. Tomēr ir arī cilvēki, kas priekšzīmīgi ievēro norādījumus un zobārstu apmeklē vismaz reizi gadā (profilaktiski) – 36%. Arī šajā rādītājā apzinīgākas ir sievietes – 41% un 30% vīriešu.

Šogad Starptautiskās mutes veselības dienas, kuras oficiālais partneris ir Philips, aktivitātes visā pasaulē ir saistītas ar zobu un mutes veselības mijiedarbību uz vispārējo cilvēka veselību un tās ietekmi uz dzīves kvalitāti. Tāpēc aptaujā Latvijas iedzīvotājiem tika jautāts, vai viņi apzinās, cik lielu ietekmi zobu un mutes veselība atstāj uz vispārējo cilvēka veselību, 70% iedzīvotāju atbildēja, ka zobu un mutes veselība noteikti ietekmē cilvēka veselību –74% sieviešu un 65% vīriešu. To vislabāk apzinājās Latvijas iedzīvotāji no 40 gadu vecuma, teikts aptaujā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijā vairākums cilvēku dalās divās daļās – gandrīz puse jeb 47% cilvēku zina, ka zobu pastas sastāvā noteikti būtu jābūt fluorīdam un ikdienā tādu zobu pastu arī lieto, savukārt 34% cilvēki vēl svārstās vai nepievērš īpaši lielu uzmanību šai sastāvdaļai. Kā gandrīz visos jautājumus, arī šajā zinošākas un apzinīgākas izrādās sievietes.

Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūta zobārste Karīna Kopmane-Račko stāsta: “Pēdējo gadu laikā visā pasaulē zobārstniecībā arvien lielāku uzmanību pievērš tieši profilakses sfērai. Zobu kariess nav neizbēgama problēma, kas agrāk vai vēlāk skar visus – adekvāti rūpējoties par savu zobu veselību un ievērojot ārstu rekomendācijas, no zobu bojājumiem iespējams izvairīties. Regulāra un pilnīga zobu aplikuma noņemšana ir efektīvas profilakses pamatprincips. Ikvienam noteikti jāpievērš uzmanība zobu pastas izvēlei – tikai zobu pasta ar pietiekami augstu fluorīdu koncentrāciju (1000-1500 ppm) nodrošina aizsardzību pret kariesu. Ļoti nozīmīgs ir regulārs zobārsta un zobu higiēnista apmeklējums – minimums vienu reizi gadā, lieliski būtu divas reizes gadā.”

Zobārste vērš uzmanību uz to, ka pat vidēji dziļi zobu bojājumi var neradīt sūdzības. Ja parādījušās sāpes, visdrīzāk jau skarts zoba nervs, tātad nepieciešama zobu kanālu ārstēšana, kas ir laikietilpīga, sarežģīta un pacientam arī finansiāli dārgāka. Tieši tāpēc svarīgi atcerēties, ka zobārsts jāapmeklē regulāri – arī tad, ja nav nekādu sūdzību un pašam šķiet, ka viss kārtībā.

Reklāma
Reklāma

Aptauja tika veikta šā gada martā un tajā piedalījās 1000 Latvijas iedzīvotāji.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.