Aptaujā atklāj, kas ir svarīgākie e-adreses ieguvumi 0
Saziņa ar e-adreses starpniecību ļauj būt mobiliem, ietaupa laiku un finanses, kā arī iespēju atteikties no ierakstītām vēstulēm – šādus argumentus minējuši respondenti, kuri piedalījās 2020.gada janvārī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas sadarbībā ar pētījumu centra SKDS veiktajā iedzīvotāju aptaujā.
E-adresi kopš 2018. gada jūnija savstarpējai saziņai izmanto visas valsts iestādes. 2018. gada rudenī e-adresi sāka izmantot arī pašvaldības, bet no 2019 gada 1. janvāra savu e-adresi var izveidot ikviens interesents – gan fiziskas, gan juridiskas personas.
Šā gada sākumā e-adreses lietotāju pulkam pievienojās Augstākā tiesa, Satversmes tiesa un zvērināti tiesu izpildītāji.
Kas pamudinājis izveidot e-adresi
Lai uzzinātu, kas cilvēkus mudinājis izveidot e-adresi, ko uzskata par lielākajiem ieguvumiem e-adreses lietošanā, kādos kanālos iegūta informācija par e-adresi u.c., 2020.gada janvārī tika organizēta iedzīvotāju aptauja.
Lielākā daļa respondentu uzskata, ka liels ieguvums no e-adreses lietošanas ir laika un resursu ietaupījums – šādu atbildi snieguši 63% aptaujāto.
Oficiāla un droša saziņa
61% minējuši, ka e-adrese ļauj būt mobilam un saņemt oficiālās ziņas elektroniski jebkurā laikā, savukārt 55% atzīmējuši, ka e-adreses izmantošana aizstāj ierakstītu vēstuļu apriti.
Atbildot uz jautājumu – kas pamudinājis izveidot e-adresi, 66% aptaujas dalībnieku, kuri jau izmanto e-adresi, norādījuši, ka tas nepieciešams ikdienas darbā, lai sazinātos ar valsts iestādēm.
38% respondentu e-adresi izveidojuši, jo vēlējušies izmēģināt jauno rīku, ko piedāvā valsts, bet vēl 9% norādījuši, ka e-adreses izveidošanas iemesls bijusi informācija, ka ar laiku šīs platformas lietošana būs obligāta.
Iedzīvotāji arī norādījuši, ka e-adreses izveidošanas iemesls bijusi vēlme izmantot mūsdienīgu saziņas rīku, draugu pamudinājums vai arī fakts, ka nedzīvo deklarētajā adresē un tādēļ var nesaņemt ierakstītās vēstules, kas sūtītas pa pastu.
Saziņa ar valsts un pašvaldību iestādēm
E-adrese dod iespēju iedzīvotājiem elektroniski sazināties ar visām valsts un pašvaldību iestādēm, nosūtīt iesniegumus, saņemt no iestādēm atbildes un lēmumus, piemēram, paziņojumus par nekustamā īpašuma nodokli u.c.
Vislabāk informēti par e-adresi ir iedzīvotāji 35 – 44 gadu vecuma grupā, tie, kuriem ir augstākā izglītība, publiskajā sektorā strādājošie, kā arī iedzīvotāji ar augstiem vai vidēji augstiem ienākumiem.
Analizējot sniegtās atbildes pēc atbilžu sniedzēju dzīvesvietas, vislabāk informēti par e-adresi ir Kurzemē un ārpus pilsētām dzīvojošie.
Uzziņa:
Savu e-adresi var izveidot portālā Latvija.lv, izmantojot personas apliecību (eID karti), mobilo lietotni eParaksts mobile vai eParaksts karti juridiskām personām.
Iedzīvotāji e-adresi var izveidot portālā Latvija.lv. Vairāk par e-adresi var uzzināt vietnē mana.latvija.lv sadaļā “E-adrese”.