Kurš, jūsuprāt, ir labākais alus, un cik bieži to dzerat? 0
Jānis Matulis, sporta žurnālists:
Labākais alus ir brīvalus! Apgalvot, ka man negaršo alus, būtu stulbi. Galu galā pirmo alu – vecāsmammas no pašceptās rupjmaizes garoziņām darinātu – nogaršoju jau sešu gadu vecumā. Bija virtuves skapī pudele, kas mani dikti ieinteresēja… Loģiski, ka pēc tās iztukšošanas bija slikti, bet dzeršanas process bija garšīgs, padzēriens salds, un ko gan citu tik sīkam puišēnam vajag. Tumšais vai gaišais? Tikpat labi varētu vaicāt – blondīnes vai brunetes.
Viss alus ir nomēģināms. Cenšoties būt gudrs, reiz jau tā iekritu. Pasaules biatlona čempionāta banketā Bledā blakus sēdošajam vācietim no Rūpoldingas, tikai lai uzturētu sarunu, pavaicāju, kurš alus ir vislabākais. Kādu minūti laikam mana mute bija vaļā, jo vācietis nosauca alus šķirni, kuru es nezināju: Freibier! Kad pārējie sāka smieties, arī manas vācu valodas zināšanas bija atjaunojušās. Ir jābūt pilnīgam aunam, lai nesaprastu, ka vislabākais pasaulē ir tas alus, kas par brīvu… Stiprums? Nu galīgu čuru nevajag, taču ne jau arī šmakovkas pusbrāli. Pasaules čempionātā hokejā pērn ļoti garšoja Bauskas gaišais, turklāt tas bija brīvalus. Ja vien iespējams, izvēlos Latvijas preci. Arodalus? Var dzert! Tikai jāizjūt pēcgarša. Var būt klāt viss kas, taču no vaivariņiem man pat purvā sāp galva. Ja tie ir arī alū, man tas ir mazliet par šerpu.
Raimonds Bergmanis, Saeimas deputāts:
Man garšo labs alus, un Latvijā tādu ražo. Alus ir viens no vecākajiem dzērieniem pasaulē, kādreiz to brūvēja teju katrā saimniecībā un cēla galdā visos svētkos. Mūsu valstij ir labas alus gatavošanas tradīcijas, un par to ir prieks. Nav mazsvarīgi, ka tieši alus degustēšana ir viens no veidiem, kā iepazīt valsti un tās tradīcijas. Mūsu uzdevums ir stāstīt un arī lepoties ar to, ka Latvijā ražo ļoti kvalitatīvu alu. Un to ne tikai es saku, bet arī atzīst ārvalstu viesi, kuri ciemojas Latvijā. Vai man garšo gaišais vai tumšais alus? Man garšo labs alus, un izvēlos tādu, kāds vislabāk atbilst konkrētajai situācijai un, protams, arī ēdienam.
Ilze Jurkāne, gardēde:
Alu dzeru reti, bet labprāt to nogaršoju. Pēdējā gada laikā esmu paciemojusies alus darbnīcā Labietis, Valmiermuižas alus un Bauskas alus darītavās. Jāteic, biju patīkami izbrīnīta, cik radoši un rosīgi ir mūsu alus ražotāji. Liels prieks, ka Latvijā ražotais alus iemantojis arī ārzemnieku cieņu, jo tas tiek eksportēts uz visdažādākajām pasaules valstīm. Pie mums šobrīd lielu popularitāti iemantojis craft beer jeb arodalus, kas pārsteidz ar dažādām garšas buķetēm. Tāpat alus meistari meklē citas iespējas un ražo veselīgas limonādes bērniem vai tiem cilvēkiem, kuri alu nedzer. Tā ir lieliska alternatīva neveselīgajām, krāsainajām limonādēm, ko bērni lieto ikdienā.
Linda Rutule, grafiskā dizainere un fotogrāfe:
Lai gan alkoholu lietoju ļoti maz, esmu arodalus jeb craft beer piekritēja un pašmāju plašpatēriņa alu neizvēlos. Uzskatu, ka arodalus kultūra ir uzstādījusi jaunu kvalitāti patērētājiem, proti, tā ne vien rada kvalitatīvus dzērienus, bet arī ļoti domā par noformējumu savai identitātei, kā arī telpām, kurās tiek aicināti dažādu gardumu baudītāji.
Nesen viesojos Igaunijā, Tallinā, kur aizbraucu apskatīt viņu vietējā arodalus Pohjala restorānu bāru. O! Tas ir cits līmenis. Tāpat arī Latvijā – Labietis, Alķīmiķis, Valmiermuižas alus vēstniecība Rīgā. Es kā grafiskā dizainere un fotogrāfe ļoti novērtēju vizuālo noformējumu, tāpat man ir svarīgi, kāda etiķete ir uz pudeles, kuru paņemu rokā. Alu lielākoties baudu draugu lokā, svinot gan ģimenes, gan citus svētkus. Vienmēr cenšos apmeklēt arī Latvijas pasākumus, kuros tiekas Eiropas, Skandināvijas un Krievijas alus darītavas un atrāda savus labākos veikumus, piemēram, Metenis, Latvia Beer Fest, Riga Pours u. c. Man ļoti patīk gatavot, tāpēc meklēju akurātas saderības ar ēdieniem. Gatavoju arī ēdienus ar alu. Attiecīgo arodalu var baudīt kā pie sāļajiem, tā saldajiem ēdieniem. Esmu cepusi alus–šokolādes kūku un kēksiņus, gatavojusi alus–sīpolu marmelādi, cepusi alus maizi, pievienojusi alu pie mērces pastai. Eksperimentēju ar dažādām garšām. Latvijas dabas garšu ēdieni ir labākais savienojums ar šepat Latvijā darītu arodalu. Ar sāļiem ēdieniem, protams, tas garšo vislabāk. Cik stipru alu izvēlos? Kā saka mans dzīvesbiedrs, nejautājot, cik grādīgs alus ir, nekad nejutīsi tūlītēju atšķirību starp stiprs un viegls. Tam nevajag pievērst tik lielu uzmanību, ja mērķis ir garšot dzērienu, nevis gūt no tā reibumu. Tiesa, izvēlos mazāk grādīgu jeb vieglāku alu. Taču ir arī tādi stiprie ali, kas man garšo, ja lietoju tos pavisam nedaudz.
Sanda Dejus, radio SWH ētera personība:
Man garšo tāds alus, kuram jūtams rūgtumiņš, bet salds alus galīgi neiet pie sirds. Pārsvarā alu dzeru vasarā un izvēlos gaišo. Taču ir tādi ēdieni, pie kuriem arī ziemā baudu alu un tad visbiežāk izvēlos tumšo, jo tas šķiet tāds tumīgāks un drēgnajos apstākļos sildošāks. Pārsvarā alu baudu ar gaļas ēdieniem – medījumiem. Man garšo Madonas alus. Netālu no mājām ir Labietis, kur tiek ražots burvīgs alus, un tur man vienmēr izdodas atrast kaut ko savam noskaņojumam.