Artjoms Skripņiks. Foto – LETA

Apsūdzētais Skripņiks stāsta par “psiholoģisku spiedienu” liecību sniegšanas laikā 4

Krimināllietā par prettiesisku piedalīšanos bruņotā konfliktā Austrumukrainā apsūdzētais Artjoms Skripņiks apgalvo, ka tur veicis humanitāro darbību, savukārt pirmstiesas izmeklēšanā sniegtajās liecībās pats sevi apmelojis.

Reklāma
Reklāma
“Šobrīd runa ir par dienām, varbūt dažām nedēļām…” Didzis Šmits aicina latviešiem “ieslēgt” izdzīvošanas instinktu 2
Kokteilis
10 iemesli, kāpēc Ūdensvīrs ir visbrīnišķīgākā zodiaka zīme
Kokteilis
Lingvistikas ekspertiem izdevies atšķetināt pēdējos Jāņa Timmas balss ziņā izteiktos vārdus, kas bija fiksēti domofona kamerā
Lasīt citas ziņas

Apsūdzētais Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesai iesniedza liecības rakstveidā krievu valodā, ko viņš nolasīja. Viņš skaidroja, ka pieņēma lēmumu sniegt liecības rakstveidā galvas traumas dēļ. Apsūdzētais turpināja, ka ir viegli uzbudināms, tāpēc ne vienmēr adekvāti reaģē uz jautājumiem, jo sevišķi tiem, kas attiecināmi uz politisko pārliecību un notikumiem Ukrainā.

Viņš norādīja, ka tā esot noticis viņa nopratināšanas laikā ar Drošības policijas (DP) izmeklētājiem, jo Skripņiks bija zem psiholoģiska spiediena, tika izdomāti notikumi, kas nevarēja notikt vispār, un tādā veidā viņš “pats sevi aprunāja”. Tāpat apsūdzētais tiesai stāstīja, ka prokurore nopratināšanas laikā viņu pārāk izprovocēja, lai viņš izsakot savu viedokli par notiekošo Ukrainā, ko viņš arī izdarīja, pārāk asi reaģējot. Vēlāk apsūdzētais piebilda, ka, lai arī tas nebija iekļauts protokolā, viņš ļoti nožēloja savu uzvedību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vēlāk Skripņiks norādīja, ka neatzīst vainu viņam inkriminētajos noziegumos pēc abiem Krimināllikuma pantiem. Apsūdzētais uzsvēra, ka viņa agrāk sniegtās liecības DP neatbilst taisnībai, vēlreiz atgādinot, ka viņš pats sevi apmeloja lielā psiholoģiskā spiediena dēļ. Jaunais vīrietis stāstīja, ka viņš bijis Ukrainā, Luganskā, bet konkrēti neatceroties, cik ilgi viņš tur uzturējās. Tomēr piebilda, ka esot tur bijis ne vairāk kā četras reizes.

Raksturojot savus apmeklējumus Ukrainā apsūdzētais stāstīja, ka uz Lugansku devies, jo vedis humanitārās kravas, kā arī viņu pašu interesējis uz vietas pārliecināties par tur valdošajiem apstākļiem. Skripņiks uz Lugansku vedis zāles un drēbes, kas tika dalītas cilvēkiem, kuriem tās bija visnepieciešamāk. Viņš atzina, ka Austrumukrainā ieraudzītais viņu šokēja, tur bija humanitārā katastrofa, un viņš vēlējās palīdzēt cietušajiem.

Apsūdzētais noliedz, ka būtu piedalījies bruņotās darbībās un ieročus neesot lietojis, jo sniedzis tikai humanitāru palīdzību. Savukārt par sociālajos tīklos ievietotajām bildēm Skripņiks atbildēja, ka toreiz viņam šāda izrādīšanās likusies iespaidīga, bet tagad viņš sapratis, ka tā bijusi puiciska rīcība. Līdz ar to viņš uzsvēra, ka viņš nav ņēmis dalību kādās noziedzīgās organizācijās, kā arī nav bijis zināms par to esamību.

Uz tiesas sēdi bija aicināts liecinieks, kurš nebija ieradies, jo tiesai paskaidrojis, ka ir slims. Prokurore vēlāk norādīja, ka viņa neuztur lūgumu par liecinieka nopratināšanu tiesas sēdē, lūdzot nolasīt viņa pirmstiesas izmeklēšanā sniegtās liecības.

Video redzamajā nopratināšanā liecinieks skaidroja, ka abi ar apsūdzēto kopā strādājuši un viņa uzvedība bijusi izaicinoša, Skripņiks bija ātri aizkaitināms, jo neesot interesējis citu viedoklis un domas. Arī nopratinātais liecinieks sociālajos tīklos redzējis bildes, kurās Skripņiks redzams ar ieroci, bet nezināja kādos apstākļos bildes uzņemtas.

Reklāma
Reklāma

Skripņiks liecībās DP atzinis tiešu dalību konfliktā un bruņotās darbībās Austrumukrainā

Pirmstiesas izmeklēšanā Drošības policijai (DP) sniegtajās liecībās Skripņiks atzina noziedzīgas darbības, turklāt arī cilvēku slepkavošanu uz vietas.

Tiesa šodien noskatījās apsūdzētā sniegtās liecības DP izmeklētājam, kas tika arī ierakstītas video. Sarunas pirmā daļa bija par Skripņika dzīvošanu Maskavā, sākot no 2008.gada, un viņa nodarbošanos tur, kad jaunietis sāka piedalīties konkrētās apmācības grupās, tostarp par militārām tēmām un bruņošanos, bet ne pārāk regulārās. Viņš izmeklētājam izteicās, ka 2016.gadā būs apvērsums pasaulē, ko veiks cilvēki, neprecizējot, kāds.

Skripņiks stāstīja, ka viņam piezvanīja un piedāvāja doties uz Austrumukrainu 2014.gada vasarā ar visu grupu, ar kuru kopā piedalījās iepriekš apmācībās. Rostovā pie Donas viņš un pārējie satikās ar cilvēkiem, kuri piedāvāja doties uz Ukrainu. Apsūdzētais pieļāva, ka tie varētu būt Krievijas Federālā drošības dienesta darbinieki.

Skripņiks arī norādīja, ka viņam tika piedāvāts 20 000 rubļu līgums par vienas dienas dalību konfliktā.

Apsūdzētais stāstīja, ka ieročus viņiem iedeva jau Krievijā, tāpat arī formu, savukārt viņš sāka piedalīties bruņotās darbībās jau 2014.gada jūlijā Luganskā, Doņeckā. Liecībās Skripņiks uzskaitīja dalību dažādās konkrētās darbībās, tostarp Doņeckas un Luganskas lidostās.

Jautāts, cik cilvēkus viņš nogalināja, apsūdzētais nevarēja konkrēti pateikt, bet atzina, ka nodūra un nošāva cilvēkus. “Tiem cilvēkiem tika pēc nopelniem,” komentējot notikušo konfliktā, pauda apsūdzētais.

Skripņiks līdz 2014.gada oktobrim piedalījās konfliktā ar savu grupu, līdz viņš guva ievainojumu galvā, bet nezināja teikt, no kā precīzi, bet jaunajam vīrietim tika traumētas arī kājas un roka. Slimnīcā viņš atradās vienu mēnesi, bet vēlāk turpināja piedalīties konfliktā līdz 2015.gada aprīļa beigām. Kā snaiperis viņš līdz aprīļa beigām nošāva vairāk nekā 100 cilvēkus, apgalvoja Skripņiks.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.