Apstrīdot PVD lēmumu, “Dogo” ražotājs pasūta karbamīda analīzes Vācijā 0
Dzīvnieku barības ražotājs AS “Tukuma Straume” pasūtījis neatkarīgas analīzes suņu barībai “Dogo ar mājputnu gaļu” (partijas numurs (kods) 2870; derīguma termiņš – 29.06.2018.), lai pārbaudītu karbamīda jwb urīnvielas klātbūtni tajā, informē uzņēmuma vadītājs Aivars Podnieks.
Analīzes veiks akreditēta laboratorija “Agrolab” Vācijā.
Podnieks atkārtoti norādīja, ka “Tukuma Straume” ir pārsteigta par Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) analīzēs atklāto neatļauto vielu karbamīdu un lūdz dienestam uzrādīt Dānijas veterinārā un pārtikas dienesta testēšanas rezultātu oriģinālu. Uzņēmums uzskata, ka karbamīda klātbūtne suņu barībā nav iespējama, jo tās ražošanā netiek izmantotas sastāvdaļas, kas teorētiski varētu saturēt karbamīdu.
“Tukuma Straume” no visiem izejvielu piegādātājiem ir saņēmusi apliecinājumus, ka to piegādātajā produkcijā karbamīda nav. Apliecinājumi par produktu tīrību no karbamīda saņemti no “Gelita” (Zviedrija). “Drob-Bogs” (Polija), “Agro-Top” (Polija), “ Leiber ” (Vācija) un “Rīgas Dzirnavnieks” (Latvija).
“Mūs pārsteidz PVD paziņojums par karbamīda atklāšanu, jo tas pat teorētiski nav iespējams izvēlēto izejvielu kvalitātes un specifikas dēļ. Tā kā “Tukuma Straumei” jau ir bijusi pieredze ar kļūdainiem pēc PVD pasūtījuma veiktu analīžu rezultātiem no Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta “Bior”, kad institūts atvainojās par kļūdainajiem analīžu rezultātiem, neesam droši, vai arī šoreiz nav noticis kāds pārpratums un pieļauta kļūda,” norāda Podnieks.
Viņš arī atgādināja, ka 015.gada oktobrī uzņēmums sertificējis savu kvalitātes sistēmu atbilstoši standarta ISO 9001 prasībām. Uzņēmuma laboratorija veic izejvielu kvalitātes kontroli, kvalitātes kontroli būtiskākajos ražošanas procesa punktos, gatavās barības kvalitātes pārbaudi. To kvalitātes rādītāju noteikšana, kuru neveic uzņēmuma laboratorija, notiek “Bior” laboratorijā, Latvijas Lauksaimniecības universitātes Agronomijas zinātņu laboratorijā, “KEMIN inspired molecular solution” laboratorijā Beļģijā, “Eurofins Steins” laboratorijās Vācijā un Dānijā, “Agrolab” laboratorijā Vācijā.
Visas receptē izmantotās barības sastāvdaļas “Tukuma Straume” saņem no ES, kur karbamīds netiek izmantots. Graudaugus uzņēmums iepērk no ilggadējiem Latvijas graudu audzētājiem un vitamīnu-mikroelementu papildbarību saņem no uzņēmuma “Vilomix”.
Mājdzīvnieku barības ražošanā lopbarības raugs, kas teorētiski varētu būt karbamīda avots, netiek izmantots.
Pēdējo lopbarības rauga partiju uzņēmums saņēma šā gada janvārī, kurā karbamīds, pēc Pārtikas un veterinārā dienesta veikto analīžu rezultātiem, netika konstatēts. Lopbarības raugs tika izmantots tikai atgremotājdzīvnieku barības ražošanā. Jau kopš šā gada jūlija “Tukuma Straume” lopbarības raugu ražošanā neizmanto vispār. Līdz ar to karbamīds uzņēmuma “Tukuma Straumes” ražotajā pārtikā nevarēja nokļūt.
Vācijas laboratorijas “Agrolab” veikto analīžu rezultāti būs pieejami tuvāko divu nedēļu laikā, un “Tukuma Straume” ar tiem iepazīstinās sabiedrību, suņu saimniekus, veterinārārstus un PVD.
Kā ziņots, PVD “Tukuma straume” ražotajā barībā “Dogo ar mājputnu gaļu” konstatējis neatļautu vielu karbamīdu. Minētās barības partijas numurs (kods) ir 2870, un tās derīguma termiņš ir līdz 2018.gada 29.jūnijam.
Karbamīds ir barības piedeva, kuru atļauts lietot atgremotāju ēdināšanā, bet suņu un kaķu barībā tā nedrīkst būt, jo var dzīvniekiem izsaukt organisma saindēšanos.
Tāpat ziņots, ka starp “Tukuma straumi” un veterinārārstiem 2015.gada martā pēc suņu slimības – barības vada sašaurinājuma – uzliesmojuma sākās konflikts. Līdz šim saslimšanas cēloņu izpētē jau ieguldīti ap 45 000 eiro, tajā skaitā 10 700 eiro no Zemkopības ministrijas (ZM) budžeta, 25 000 eiro no institūta “Bior” budžeta, 9000 eiro no Pārtikas un veterinārā dienesta budžeta. Savukārt LVB neatkarīgus pētījumus veic par portālā “ziedot.lv” saziedotajiem 31 212 eiro.
Līdz šim veiktajās barības analīzēs nav atrastas toksiskas vielas, kas varētu būt barības vada dilatācijas izraisītājas, līdz ar to ZM, kā arī ražotājs noliedz barības saistību ar saslimšanu, uzsverot, ka nav konstatēts neviens kritērijs, kura dēļ varētu teikt, ka suņu saslimšanā ir vainojama barība.