Krieviem tik milzīgi zaudējumi, ka tos nevarēja no Putina noslēpt. Slaidiņš par ukraiņu panākumiem kaujas laukā 133
Beidzot aprēķināti okupantiem nodarītie zaudējumi pēc Ukrainas armijas 17.oktobrī ar amerikāņu taktiskajām raķetēm ATACMS veiktajiem triecieniem pa Luhanskas un Berdjanskas lidlaukiem, TV24 raidījumā “Aktuālais par karu Ukrainā” pastāstīja NBS majors, Zemessardzes štāba priekšnieks Jānis Slaidiņš.
Aprēķināts, ka uzbrukumos tika iznīcināti septiņi helikopteri KA-52 “Alligator” un divi helikopteri MI-8. Vēl 15 helikopteri – astoņi KA-52 un septiņi MI-8 tika bojāti.
Kopumā krieviem nodarīti zaudējumi vairāk nekā sešu miljardu rubļu apmērā.
“Krieviem tas ir milzīgs zaudējums,” atzīst Slaidiņš.
Viņš pieļauj, ka ukraiņiem tik precīzus triecienus pa lidlaukiem palīdzēja veikt ASV izlūkdienestu sniegtā informācija.
Milzīgos zaudējumus okupanti nevarēja noklusēt pat Krievijas diktatoram Vladimiram Putinam. Slaidiņš norāda, ka tie ir ne vien milzīgi materiālie zaudējumi, bet arī psiholoģisks trieciens: “Tā ir liela Ukrainas uzvara!”
Jau vēstīts, ka 17.oktobrī Ukraina pirmo reizi izmantoja ATACMS raķetes, lai uzbruktu Krievijas mērķiem okupētajās teritorijās.
ASV Kara pētniecības institūta (ISW) analītiķi izvērtējuši, kādas sekas krieviem varētu radīt ASV ražotās tālas darbības rādiusa raķetes ATACMS, kas nonākušas Ukrainas rīcībā, un secinājuši, ka tās apdraudēs Krievijas lidmašīnas un munīcijas noliktavas frontes aizmugurē.
Analītiķi uzskata, ka ASV, visticamāk, nodeva Ukrainai ATACMS slepeni, lai nodrošinātu pārsteiguma momentu, un vispārējais satricinājums Krievijas informatīvajā telpā liecina, ka Ukraina panākusi vēlamo efektu.
Viņi arī piebilst, ka iespējamā Krievijas lidmašīnu izkliedēšana pa lidlaukiem visā okupētajā Ukrainas teritorijā un gaisa spēku pārvietošana tālāk no frontes līnijas, visticamāk, apgrūtinās Krievijas aviācijas atbalstu gan aizsardzības operācijām, gan vietējām uzbrukuma operācijām.
Eksperti uzskata, ka lidaparātu pārvietošana uz lidlaukiem, kas atrodas tālāk aizmugurē, būs īpaši sarežģīta krievu helikopteriem, kas ilgstoši darbojās salīdzinoši nelielos frontes posmos. Gaisa spēku izkliedēšana pa vairākiem lidlaukiem, visticamāk, arī radīs nopietnas koordinācijas un operāciju atbalsta problēmas Krievijas Gaisa un kosmosa spēkiem.
Tāla darbības rādiusa raķešu parādīšanās rada arī ievērojamus draudus Krievijas munīcijas noliktavām aizmugures rajonos un, visticamāk, liks Krievijas vadībai izvēlēties starp esošo noliktavu nostiprināšanu vai turpmāku noliktavu izkliedēšanu visā okupētajā Ukrainā.