Foto: Dainis Bušmanis

Apstiprina dabasgāzes uzglabāšanas ilgtermiņa tarifu, būtiskas pārmaiņas galalietotāju maksājumos neparedz 0

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) apstiprinājusi AS “Conexus Baltic Grid” (“Conexus”) iesniegtās dabasgāzes uzglabāšanas pakalpojumu tarifu piemērošanu 2019./2020.gada Inčukalna pazemes gāzes krātuves ciklam un uzglabāšanas ilgtermiņa tarifu, aģentūru LETA informēja SPRK.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Regulatorā skaidroja, ka, salīdzinot ar iepriekšējo Inčukalna pazemes gāzes krātuves ciklu, jaunajā ciklā papildus esošajiem produktiem – grupētās jaudas produkts, tirgus produkts un virtuālās plūsmas produkts, paredzēts jauns divu gadu jaudas produkts.

Piemērojamā grupētās jaudas produkta tarifa maksimālā vērtība 2019./2020.gada krātuves ciklam noteikta 3,52056 eiro par megavatstundu (MWh), bet piemērojamā tirgus produkta tarifa minimālā vērtība 2019./2020.gada krātuves ciklam – 1,38 eiro par MWh, tādējādi divu gadu grupētās jaudas produkta tarifa vērtība apvienotajam 2019./2020. un 2020./2021.krātuves ciklam noteikta 4,90056 eiro par MWh.

CITI ŠOBRĪD LASA

Apstiprinātie tarifi stāsies spēkā 2019.gada 15.janvārī, kas nozīmē, ka dabasgāzes tirgotāji dabasgāzi varēs sākt rezervēt no 2019.gada 15.janvāra, bet iesūknēšanu – no iesūknēšanas sezonas sākuma.

Aprēķinot tarifu vērtības, plānots, ka 2019./2020.gada krātuves cikla prognozētā izmantotā jauda būs 14 872 000 MWh, kas atbilst triju gadu vidējam dabasgāzes apmēra un ir par 10,8% vairāk nekā 2018./2019.gada krātuves cikla prognozētais dabasgāzes apmērs tarifu aprēķinā 2018.gada aprīlī.

SPRK uzsvēra, ka maksa par dabasgāzes uzglabāšanas pakalpojumu kopējā galalietotāju maksājumā par gāzi veido vien nelielu daļu, tāpēc būtiskām pārmaiņām galalietotāju maksājumos nevajadzētu būt.

Jaunie uzglabāšanas pakalpojuma produktu tarifi ietekmēs maksājumu par dabasgāzi mājsaimniecībām no 2019.gada 1.janvāra.

Šis lēmums tieši attiecas uz dabasgāzes tirgotājiem, līdz ar to ietekme uz dabasgāzes lietotājiem būs tik liela, cik daudz tirgotāji jaunos uzglabāšanas tarifus iecenos galalietotāju rēķinos, uzvēra regulatorā.

SPRK šogad 26.aprīlī apstiprināja “Conexus” dabasgāzes uzglabāšanas pakalpojuma tarifus un noteica grupētās jaudas produkta un tirgus produkta tarifu piemērošanas kārtību 2018./2019.gada Inčukalna pazemes gāzes krātuves ciklā.

Vienlaikus regulators noteica pienākumu “Conexus” katru gadu līdz 30.decembrim iesniegt SPRK aprēķinu par piemērojamo grupētās jaudas produkta tarifa maksimālo vērtību nākamajam krātuves ciklam. Savukārt tirgus produkta un virtuālās pretplūsmas produkta tarifa minimālo vērtību nākamajam krātuves ciklam – līdz 1.martam.

Regulators arī noteica, ka “Conexus” papildus esošajiem produktiem līdz 2019.gada 1.februārim jāiesniedz SPRK tarifu aprēķinu ilgtermiņa produktiem, kuri ir ilgāki par vienu krātuves ciklu.

“Conexus” šogad 23.oktobrī regulatoram iesniedza dabasgāzes uzglabāšanas tarifu vērtības jaunajam ciklam. Izvērtējot saņemot informāciju, SPRK komersantam pieprasīja papildu informāciju un precizējumus. Pēdējo informāciju komersants iesniedza 12.decembrī.

Reklāma
Reklāma

Izvērtējot saņemot informāciju, regulatora padome nolēma apstiprināt “Conexus” piemērojamās dabasgāzes uzglabāšanas pakalpojumu tarifu vērtības 2019./2020.gada Inčukalna pazemes gāzes krātuves ciklam un apstiprināja ilgtermiņa uzglabāšanas tarifu.

Ja mainās tarifus ietekmējošie faktori, regulators var ierosināt tarifu pārskatīšanu un atcelt šo lēmumu.

“Conexus” ir dibināts 2016.gada 22.decembrī, reorganizācijas rezultātā no “Latvijas gāzes” nodalot pārvades un glabāšanas darbības virzienus. “Conexus” ir slēgta akciju sabiedrība. Kompānijas lielākais akcionārs ir “Augstsprieguma tīkls” (34,36%), kamēr “Gazprom” pieder 34,1%, bet “Marguerite Gas” – 29,06%.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.