Līdz Krievijas izraisītajam karam Ukrainā abas valstis piegādāja pasaules tirgum aptuveni trešdaļu kviešu. Tagad Kremlis izvērš diplomātisko šantāžu, piedāvājot atvieglot Ukrainas Melnās jūras ostu blokādi, ja tiks atvieglotas sankcijas pret Maskavu.
Līdz Krievijas izraisītajam karam Ukrainā abas valstis piegādāja pasaules tirgum aptuveni trešdaļu kviešu. Tagad Kremlis izvērš diplomātisko šantāžu, piedāvājot atvieglot Ukrainas Melnās jūras ostu blokādi, ja tiks atvieglotas sankcijas pret Maskavu.
Foto: Dado Ruvic/REUTERS/SCANPIX

Apspriež Ukrainas ostu debloķēšanu – tajās iestrēguši vairāk nekā 23 miljoni tonnu graudu 0

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Pēc Turcijas un Krievijas ārlietu ministru sarunām vakar Ankarā iecere nodrošināt Melnajā jūrā koridoru, lai kuģi no Ukrainas ostām varētu izvest labības kravas, nav pavirzījusies uz priekšu.

Ukraina bažījas par Krievijas plānu uzbrukt Odesai

CITI ŠOBRĪD LASA

Krievija jau esot paveikusi savu daļu, un tagad mīnu aizvākšana esot atkarīga no Ukrainas puses, kopīgajā preses konferencē ar Turcijas ārlietu ministru Mevlitu Čavušoglu apgalvoja Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs. “Mēs esam gatavi garantēt drošību kuģiem, kas pamet Ukrainas ostas un dodas uz šaurumiem,” teica Krievijas ministrs. Atrisinājums teorētiski ir iespējams, pateicoties Turcijas piedāvājumam palīdzēt atbrīvot jūras ūdeņus no mīnām un garantēt drošu kuģošanu, sacīja Lavrovs.

Ukraina paziņojusi, ka Krievijas draudu dēļ neatmīnēs Odesas ostu.

Ukraina bažījas, ka Krievija varētu izmantot šo situāciju, lai veiktu uzbrukumus no jūras. Kijiva uzstāj, ka jebkuri pasākumi tās ostu atbloķēšanai nedrīkst apdraudēt valsts drošību. “Brīdī, kad mēs attīrīsim piekļuvi Odesas ostai, tur būs krievu flote,” norādīja Odesas apgabala administrācijas pārstāvis.

“Krievija sapņo par karaspēka desantēšanu pilsētā un grib uzbrukt Odesai,” sociālajos tīklos publicētajā video uzsvēra amatpersona, piebilstot, ka šādi mēģinājumi jau ir bijuši. Vēl pirms Lavrova paziņojuma Ankarā Ukraina pavēstīja, ka graudu eksports no Odesas ir jāeskortē NATO valstu kuģiem.

Ukrainas pārstāvis paudis pārliecību, ka Turcijas flote spētu nodrošināt kuģniecības koridora drošību, taču pagaidām vienošanās nav panākta un ir tikai plāns rīkot tālākas sarunas. Turcijas ārlietu ministrs Čavušoglu norādīja, ka Turcija dotu priekšroku ANO plānam, kas paredz iesaistīt visas trīs valstis un ANO, piebilstot, ka vienošanās vēl ir jāpanāk Ukrainai un Krievijai. Turcija apsver piedalīšanos Odesas ostas pieejas atmīnēšanā, paredzot, ka Krievija piekristu neizmantot šo tirdzniecības ceļu militāram uzbrukumam.

Reklāma
Reklāma

ANO izteikusi gatavību būt starpnieks šā darījuma īstenošanā. Pagājušajā nedēļā Maskavā bija ieradies ANO ārkārtas humānās palīdzības koordinators Mārtins Grifits, taču pagaidām nav ziņu, ka būtu panākta kāda vienošanās.

Kremlis izvērš diplomātisko šantāžu

Krievijas ārlietu ministrs centās mazināt pasaules bažas par Ukrainas ostās no­bloķētajām labības kravām, apgalvojot, ka tā pasaules pārtikas krīzes kontekstā esot “maza problēma”.

Krievija noraida ekspertu izteiktās bažas, ka tās iebrukums Ukrainā ir izraisījis globālu pārtikas krīzi. Itālijas ārlietu ministrs paziņojis, ka graudu eksporta bloķēšana no Ukrainas ostām var nolemt bada nāvei miljoniem cilvēku pasaulē. Kremlis izvērš diplomātisko šantāžu, piedāvājot atvieglot Ukrainas Melnās jūras ostu blokādi, ja tiks atvieglotas sankcijas pret Maskavu.

Ukrainas Melnās jūras ostās iestrēguši vairāk nekā 23 miljoni tonnu graudu un eļļas augu sēklu, jo Krievijas blokādes dēļ kuģi nevar pamest ostas, pavēstījis Ukrainas premjerministrs Deniss Šmihaļs. Neraugoties uz karu, lauksaimnieki tomēr spējuši apsēt 75% no pagājušā gada platībām, viņš norādīja.

Ukrainas Agrārās politikas ministrija izskata iespēju izveidot mobilās noliktavas, ņemot vērā starptautisko pieredzi. Tas Ukrainai ļautu palielināt glabāšanas apjomus par desmit līdz 15 miljoniem tonnu, skaidroja ministrs. 51% Ukrainas lauksaimniecības produktu eksporta tiek izvests no valsts pa dzelzceļu, 37% caur Ukrainas Donavas ostām un 11% pa autoceļiem.

Pēc amatpersonu datiem, šobrīd Ukrainas kontrolētajā teritorijā vairāk nekā puse no graudu glabātavām ir pilnas. Krievijas kara izraisītā ostu blokāde neļauj izvest ne pārtikas graudus, ne sēklas graudus, kas var negatīvi ietekmēt nākamā gada ražas daudzviet pasaulē, it īpaši Āfrikā un Vidējo Austrumu valstīs.

Ukrainas elevatoru kopējā ietilpība ir 55 miljoni tonnu, un šobrīd tajos ir 30 miljoni tonnu graudu, ziņo aģentūra “Reuters”, atsaucoties uz Ukrainas graudu audzētāju apvienību. Aģentūra atzīmē, ka tikai aptuveni 20 miljonus tonnu graudu gadā var eksportēt, neiesaistot Melnās jūras ostas. Ukrainas amatpersonas vēsta, ka Krievijas armijas okupētajā teritorijā ir izlaupītas vai nodedzinātas visas graudu noliktavas. Līdz karam Krievija un Ukraina kopā piegādāja pasaules tirgum aptuveni trešdaļu kviešu.

Pirms Krievijas iebrukuma aptuveni 90% Ukrainas graudu tika eksportēti no Odesas un Mariupoles ostām. Tagad Mariupole ir drupās un citas Ukrainas ostas Melnās jūras piekrastē bloķējusi Krievija.

SAISTĪTIE RAKSTI