Apspriež iespēju saglabāt INF līgumu 0
ASV prezidents Donalds Tramps paziņojis par nodomu izstāties no 1987. gadā parakstītā līguma par vidējās un tuvās sniedzamības raķešu likvidāciju, apsūdzot Krieviju līguma noteikumu pārkāpšanā. Virkne ASV sabiedroto Eiropā, uzsverot šī līguma nozīmību gan Eiropai, gan globālajai drošībai, aicinājuši ASV un Krieviju apsvērt iespējas saglabāt līgumu, kas bijis Eiropas aizsardzības nodrošinājums pēdējos trīsdesmit gadus.
Pirmdien vizītē Maskavā, kas bija ieplānota vēl pirms Trampa paziņojuma, ieradās ASV prezidenta nacionālās drošības padomnieks Džons Boltons. Viņš tikās ar Krievijas Drošības padomes sekretāru Nikolaju Patruševu, ārlietu ministru Sergeju Lavrovu un aizsardzības ministru Sergeju Šoigu. Kā atzīmē avots diplomātiskajās aprindās, sarunas bijušas “atklātas”, abām pusēm izsakot pretenzijas par līguma iespējamiem pārkāpumiem, taču “konstruktīvas”, jo apliecināta gatavība turpināt darbu viedokļu tuvināšanai. Boltons teica, ka pēc prezidenta Trampa paziņojuma par izstāšanos no INF līguma vēl nav pieņemts lēmums par raķešu izvietošanu Eiropā.
Vakar Boltons tikās arī ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, apliecinot svarīgo nozīmi, ko abas puses piešķir INF līgumam.
Analītiķi atzīmē, ka prezidenta Trampa lēmums izstāties no INF līguma varētu iedragāt ar starptautiskajiem līgumiem nostiprināto globālās drošības sistēmu. Boltons teica, ka ASV ir gatavas vest sarunas ar Krieviju par stratēģisko ieroču ierobežošanas līguma darbības pagarināšanu.
Putina runasvīrs Dmitrijs Peskovs brīdinājis, ka ASV izstāšanās no līguma “padarītu pasauli nedrošāku”, piebilstot, ka Krievijai nāksies spert pretsoļus, lai “atjaunotu līdzsvaru”. Putina sarunā ar Boltonu tika apspriesti stratēģiskās drošības jautājumi, abu valstu divpusējās attiecības un reģionālie konflikti, teica Peskovs.
Boltons paziņoja, ka Trampa un Putina tikšanās varētu notikt ne tikai Parīzē vai Buenosairesā paredzēto starptautisko apspriežu laikā, bet arī citviet. ASV prezidenta drošības padomnieks atzīmēja, ka ne tikai ASV, bet arī Krievijai vajadzētu bažīties par to, ka Ķīna neievēro INF līguma noteikumus.