Foto: Novikov Aleksey/SHUTTERSTOCK

Gatavojas konfiscēt Krievijas oligarhu līdzekļus 0

Olafs Zvejnieks, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Eiropas Komisija (EK) ierosinājusi noteikumus par oligarhu, kuri pārkāpj ierobežojošos pasākumus, kā arī noziedznieku līdzekļu iesaldēšanu un konfiskāciju.

EK ierosina Eiropas Savienības (ES) noziegumu jomu sarakstā iekļaut ES ierobežojošo pasākumu pārkāpumus. Tāpat tiek ierosināti jauni, stingrāki noteikumi par līdzekļu atgūšanu un konfiskāciju, kas arī palīdzēs īstenot ierobežojošos pasākumus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šādi kopīgi ES noteikumi savukārt atvieglotu visās dalībvalstīs ierobežojošo pasākumu pārkāpumu izmeklēšanu, saukšanu pie atbildības un sodīšanu par tiem. Ierobežojošo pasākumu pārkāpums atbilst Līgumam par ES darbību, jo šāds pārkāpums ir noziegums lielākajā daļā dalībvalstu. Tas ir arī īpaši smags noziegums, jo var radīt draudus starptautiskajam mieram un drošībai, un tam ir viennozīmīgs pārrobežu konteksts, kādēļ ir vajadzīga vienota reakcija gan ES, gan pasaules mērogā.

Priekšlikumam ir pievienots paziņojums ar pielikumu, kurā EK arī izklāsta to, kāda varētu būt nākotnē pieņemama direktīva par kriminālsodiem. Iespējamie noziedzīgie nodarījumi varētu būt šādi: iesaistīšanās rīcībā vai darbībās, kuru mērķis ir tieši vai netieši apiet ierobežojošos pasākumus, tostarp slēpjot līdzekļus, tādu līdzekļu neiesaldēšana, kuri ir sankciju sarakstā iekļautas personas/vienības īpašumā, turējumā vai kontrolē, vai iesaistīšanās tirdzniecībā ar precēm, uz kurām attiecas tirdzniecības aizliegumi, piemēram, šādu preču imports vai eksports.

Jāatzīmē, ka ar šo priekšlikumu EK sper soli visai sarežģītā un slidenā juridiskajā laukā – pirmkārt jau tāpēc, ka piedāvāto pasākumu efektīva īstenošana nozīmētu, ka visām dalībvalstīm jāšķiras no daļiņas savas suverenitātes kriminālvajāšanas jautājumos. Abi priekšlikumi prasa visu ES dalībvalstu piekrišanu, un iepriekšējā pieredze liecina, ka tādas panākšana var prasīt ilgus mēnešus, ja ne pat gadus. Vienlaikus EK grib šajā jautājumā pasteigties, jo, kā izteicies EK komisārs, kas atbildīgs par drošības jautājumiem Margaritis Šinas, “bieži vien mēs spējam arestēt un konfiscēt tikai nelielu daļu aktīvu, bet lielās haizivis atrod veidus, kā izvairīties [no sankcijām]”.

Trīs mēnešu laikā kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā ES ir spējusi konfiscēt aktīvus un liegt iebraukšanu vairāk nekā tūkstotim agresijas aktīvo atbalstītāju, bankā iesaldēti 10,7 miljardi eiro naudas līdzekļu. Tomēr šie pasākumi tiek uzskatīti par nepietiekamiem, tādēļ Eiropas Komisija tiek aicināta uz enerģiskāku un visaptverošāku rīcību.

Tādēļ pašreizējo EK priekšlikumu būtība ir panākt situāciju, ka noziedzīgas darbības “neatmaksājas”, kas panākams, atņemot noziedzniekiem viņu nelikumīgi iegūto peļņu un ierobežojot viņu spējas izdarīt turpmākus noziegumus.

SAISTĪTIE RAKSTI