Grib palielināt gāzes rezerves 1
Olafs Zvejnieks, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija meklē iespējas dabasgāzes drošības rezervju izveidošanai jau šodien un pēc dažiem gadiem – iespējas palielināt tās, sadarbojoties ar Lietuvu.
Komisijas sēdē, kas tika sasaukta šīs problēmas apspriešanai, Ekonomikas ministrijas (EM) valsts sekretāra vietnieks Edijs Šaicāns vērsa uzmanību, ka jau pašlaik valstī ir dabasgāzes rezerves aizsargātiem lietotājiem, piemēram, ārkārtas dienestiem, tāpat arī ir tehniskās rezerves pavasarim. Ja valsts nolemtu veidot papildu stratēģiskās rezerves, tad, visticamāk, tām būtu jābūt pietiekamām izmantošanai diviem līdz trim mēnešiem, viņš teica.
Gan Šaicāns, gan dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora AS “Conexus Baltic Grid” valdes priekšsēdētājs Uldis Bariss šajā sakarā norādīja uz šā gada otrajā pusē gaidāmo dabasgāzes vada savienojumu starp Poliju un Lietuvu, savukārt 2023. un 2024. gadā plānots dubultot gāzes apjomu, ko Latvija var saņemt caur Lietuvu. Arī pašlaik netiek izmantotas visas jaudas dabasgāzes saņemšanai no Lietuvas, atzīmēja Šaicāns, piebilstot, ka Latvijai ir pietiekoši labi diversificēti dabasgāzes avoti.
EM pārstāvis pavēstīja, ka šajā ziemas sezonā dabasgāze ir izmantota mazākā apmērā, nekā bija plānots, tāpēc uz martu Latvijai dabasgāze ir pieejama lielākā apjomā, nekā bija paredzēts. Reizē, ja saasinātos ģeopolitiskā situācija, tad varētu lemt arī drošības rezervju uzglabāšanu, norādīja Šaicāns.
Šobrīd Jaunā konservatīvā partija (JKP) koalīcijā ir ierosinājusi grozījumus Enerģētikas likumā, paredzot dabasgāzes rezervju palielināšanu Latvijā. Grozījumos piedāvāts noteikt papildu pienākumu vienotajam dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatoram “Conexus Baltic Grid”. Tam būtu jānodrošina dabasgāzes piegāžu ceļu dažādošanas infrastruktūras izveide Latvijas teritorijā un dabasgāzes krājumu pieejamība, lai ierobežotu riskus saistībā ar jaudu nepieejamību vienotās dabasgāzes pārvades ieejas-izejas sistēmas savienojumos ar trešajām valstīm.