Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Pexels.com

Apsārtums, sāpīgas plaisiņas… Kāpēc veidojas mutes kaktiņu iekaisums? 4

Apsārtums, sāpīgas plaisiņas un zvīņošanās – iekaisumu lūpu kaktiņos dēvē par angulāro heilītu, un tas var attīstīties vienā vai abos lūpu kaktiņos, kā arī skart jutīgo ādu ap tiem. Angulārais heilīts nav vien kosmētisks defekts, iekaisuši lūpu kaktiņi var radīt būtisku diskomfortu, traucējot runai un ēdiena uzņemšanai, turklāt nereti tie ilgstoši nedzīst, un nepatīkamās sajūtas pieņemas spēkā. Kāpēc iekaist lūpu kaktiņi un kā tos iespējams ārstēt? Par to portālam LA.LV stāsta dermatoloģe, veneroloģe un Rīgas Stradiņa universitātes lektore Dr. Alise Balcere un aptieku tīkla “Apotheka” sertificētā farmaceite Ivanda Krastiņa.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Četri dzērieni, kas izraisa insulīna rezistenci un svara pieaugumu. Ar ko tos aizvietot?
Kokteilis
Kāds vīrietis vajadzīgs katrā zodiaka zīmē dzimušai sievietei 8
Veselam
Slaida auguma noslēpums! 25 pārtikas produkti ar augstu olbaltumvielu un zemu tauku saturu 8
Lasīt citas ziņas

„Angulārais heilīts ir jebkura iemesla radīts mutes kaktiņu apsārtums, plaisāšana, ādas lobīšanās, kreveļu veidošanās un dažādu sajūtu, kā savilkuma un dedzināšanas, klātbūtne. Diskomforts parasti pastiprinās, iestiepjot iekaisušo zonu, kā, piemēram, plati atverot muti, ēdot un pat runājot. Šī kaite biežāk skar gados vecākus cilvēkus, taču dažādu iemeslu dēļ tā dzīves laikā var piemeklēt ikvienu,” stāsta dermatoloģe Alise Balcere.

Kā atšķirt vienkārši sasprēgājušu lūpu kaktiņu no angulārā heilīta?

CITI ŠOBRĪD LASA

„Aptiekas ikdienā pietiekami bieži saskaramies ar cilvēkiem, kuri sūdzas par saplaisājušiem lūpu kaktiņiem. Šeit svarīgi izšķirt divas situācijas – viena ir saplaisājuši lūpu kaktiņi kā īstermiņa problēma. Piemēram, ja lietotas kairinošas vielas, ēsts ananass vai vējainā laikā bijušas pārlieku mitras lūpas. Tādā gadījumā diskomfortu var mazināt un sadzīšanu veicināt ar barojošu higiēnisko lūpu krāsu. Tāpat jāatceras pasargāt maigo lūpu ādu ar mitrinošiem balzamiem vai krēmiem, kas papildus nostiprinās ādas barjerfunkciju pret kairinošiem ārējiem faktoriem.

Lai neiedzīvotos sasprēgājušās lūpās un lūpu kaktiņos, rūpējamies par uzturu, lai uzņemtu pietiekami daudz vitamīnu, sevišķi A, B grupas vitamīnus un D vitamīnu, kā arī dzelzi un Omega-3 taukskābes. Savukārt otra situācija, kad lūpu kaktiņi ir ilgstoši iekaisuši un ādas kopšana neatrisina simptomus, var būt saistīta ar citiem stāvokļiem, kuru rezultātā lūpu kaktiņos regulāri krājas mitrums, gan radot ādas bojājumus, gan bakteriālu infekciju riskus. Tādā gadījumā nepieciešams vērsties pie ārsta un uzsākt terapiju,” skaidro “Apotheka” sertificētā farmaceite Ivanda Krastiņa.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.