Apsaimniekošana sadārdzināsies – nākamgan pārvaldīšanas pakalpojumus apliks ar PVN 1
No nākamā gada 1. jūlija iedzīvotājus sagaida ar dzīvojamo namu pārvaldīšanu saistīto pakalpojumu sadārdzināšanās, ko izraisīs to aplikšana ar pievienotās vērtības nodokli (PVN). To paredz kopā ar nākamā gada budžeta likumprojektu Saeimā iesniegtie PVN likuma grozījumi.
Noteikumus diktē Briselē
Finanšu ministrijā (FM) skaidro, ka šo pakalpojumu aplikšana ar PVN šoreiz neesot tās izdomāta. To diktē Eiropas Savienības (ES) regulējums PVN jomā. Ne ar dzīvojamo namu pārvaldīšanu saistītajiem pakalpojumiem, ne dzīvokļu īpašnieku kooperatīvo sabiedrību sniegtajiem dzīvojamo namu uzturēšanas un pārvaldīšanas pakalpojumiem to biedriem tā sauktā PVN direktīva neparedz šādu atbrīvojumu, kas Latvijā bijusi spēkā aizvadītajos desmit gados kopš iestāšanās ES.
Tā kā Latvijas kā ES dalībvalsts likumi PVN jomā nesakrīt ar šo ES direktīvu, Eiropas Komisija (EK) sākusi pret Latviju pārkāpuma procedūru. Tā nozīmē, ka pret Latviju var tikt vērstas finanšu sankcijas par ES tiesību aktu neievērošanu.
Sadārdzinājuma apmēri nezināmi
FM gan atzīst, ka ar dzīvojamo namu pārvaldīšanu saistīto pakalpojumu aplikšana ar PVN palielinās izdevumus namu iedzīvotājiem. Tomēr neesot prognozējams, par cik procentiem tie pieaugs, tāpēc ka ar PVN būs apliekami tikai tie ar dzīvojamo namu pārvaldīšanu saistītie pakalpojumi, kurus sniegs pārvaldnieks pats. Citiem pakalpojumiem PVN režīms nemainās.
Kā uz PVN rēķina celsies maksa par paša pārvaldnieka pakalpojumiem, būs jāņem vērā ar nama iedzīvotājiem noslēgto līgumu noteikumi, proti, kādi pienākumi tajos būs noteikti pārvaldniekam. Tādējādi FM pieļauj, ka maksa par šiem pakalpojumiem katrā dzīvojamā namā atšķirsies atkarībā no pārvaldīšanas līgumā pārvaldniekam pielīgtajiem pienākumiem, kas viņam jāpilda pašam.
FM piebilst, ka tās personas, kuras nodarbojas ar dzīvojamo namu, to skaitā arī dzīvokļu īpašumu pārvaldīšanu un kuru sniegto pakalpojumu kopējā vērtība nesasniedz 50 000 eiro – ar PVN apliekamo darījumu vērtību, tāpat kā līdz šim varēs izmantot tiesības nereģistrēties Valsts ieņēmumu dienesta PVN maksātāju reģistrā. Savukārt, ja persona jau bijusi reģistrēta kā PVN maksātājs, tad tai administratīvais slogs ar šo regulējumu samazināsies, jo PVN rēķinu izrakstīšana, kā arī veikto darījumu uzskaite būšot vienkāršāka.
Tāpat pēc šādiem PVN likuma grozījumiem reģistrētam PVN maksātājam būšot tiesības atskaitīt kā priekšnodokli no citiem reģistrētiem PVN maksātājiem saņemtajos PVN rēķinos norādītās PVN summas par iegādātajām precēm un saņemtajiem pakalpojumiem, domātiem dzīvojamo namu pārvaldīšanai.