Smailpapēžu kurpju aksesuāri? Dizainere Liene Gusta rada noderīgas lietas 0
“Man patīk, ja lietas ir noderīgas, ja redzu, kā tās pārtop materiālā un dzīvo savu dzīvi,” stāsta dizainere Liene Gusta. “Domāju, vislabāk cilvēkam padodas risināt problēmas, ar kurām viņš saskaras un kuras pazīst. Var veidot dizainu lietām, par kuru funkcionēšanu zini virspusīgi, tomēr darbā pietrūks kaut kas no lietas dvēseles. Daudz labāk ir veidot tādas lietas, kuru vajadzību tu izjūti ar visiem nervu galiņiem. Par kurām zini, kā tās funkcionē, un pats vari pārbaudīt savas idejas. Svarīgi, lai saproti, kāpēc šo lietu vajag uzlabot, kā šie uzlabojami atsauksies uz lietas funkcionalitāti un beigās, kā šo lietu veidot skaistu. Ir problēma? Jāatrod elegants risinājums!” atzīst dizainere Liene Gusta.
Smailpapēžu kurpju aksesuāri
Dodoties uz pasākumiem Vecrīgā, dizainere saskārās ar pagalam nesaderīgām parādībām – augstpapēžu kurpju smailajiem papēžiem un bruģi. Kad jāstaigā pa bruģi, problēmas ir gan kājām, kuras mežģījas, gan papēžiem, kuri lūst. Lienei ienāca prātā doma izmainīt kurpju papēžu formu. Padarot tos platākus, papēži kļūtu stabilāki un nestrēgtu bruģu spraugās. Tomēr tās būtu citas kurpes. Tāpēc “bruģa” papēžus vajadzētu taisīt noņemamus.
Lai arī uzdevums likās teju neizpildāms, risinājums tika atrasts. Reiz Liene, kaut ko pa māju strādādama, paņēma rokās silikona gredzenus un uzmauca uz kurpes papēža. Silikons bija elastīgs un labi turējās. Ideja bija rokā! Uz smailajiem, ap 12 cm garajiem papēžiem kā uz stieņa varēja uzmaukt vairākus platus, krāsainus, dažādas formas dekorus. Apakšējais papēža lejasdaļā veidotu laukumu ar 4 – 5 cm diametru, apmēram 12 cm² lielu laukumu. Salīdzinot ar 1 cm² lielo kurpju papēdi, tas ļautu salīdzinoši ērti pārvietoties pa pilsētu. Nonākot, piemēram, operā, kur grīdas tomēr ir stipri lēzenākas, papēža aproces var noņemt un ielikt rokassomiņā.
Pēc gariem eksperimentiem tika atrasts piemērotākais materiāls – speciālais divkomponentu silikons, kas ir pietiekami stingrs un elastīgs, labi turas pie papēža. Silikonu Liene pasūta internetā un pati atlej formās. Samaucot aproces uz papēža, veidojas savdabīga puzle, kuras elementi var būt jebkurā krāsā vai formā. Melnas, baltas vai krāsainas, apaļas vai kvadrātveida, papēža aproces var saskaņot ar tērpu un izmantot gan kā savdabīgu modes aksesuāru, gan kā palīgu, ejot pa nelīdzenu virsmu. Šobrīd Liene pirmās gumijas uzmavas “Stabbella” ir izgatavojusi un veiksmīgi izmēģinājusi. Izgudrojums nu gaida savu komerciālās realizācijas laiku.
Klienti drīz tiks pie pirmajām datoraprocēm
Liene, kā jau visi jaunlaiku mākslinieki, ikdienā garas stundas pavada pie datora. Līdz ar to viņai iznāca saskarties ar datoriķa profesijā izplatītu veselības problēmu. Lai arī darbības pie datora nav fiziski smagas, tās ir vienveidīgas un ar laiku rodas sāpes roku locītavās, tirpšana un citas nepatīkamas sajūtas. Profesionāliem datorspeciālistiem visā pasaulē novērots papildu spiediens uz mediānā nerva. Tas rada muskuļu un sajūtu traucējumus, kas medicīnā tiek apzīmēts kā karpālā kanāla sindroms vai CTS. Rodas arī atkārtotas sastiepes traumas. Arī Liene izmēģināja gan speciālās datorpeles, gan īpašus – telpiskus klaviatūras paliktņus un pat plaukstas locītavas bandāžas. Tomēr neviens no piedāvātajiem aksesuāriem nespēja palīdzēt. Paliktnis balstīja roku, bet tikai vienā punktā. Virzot peli pa labi, pa kreisi, paliktnis tikai traucēja strādāt. “Ja produktu nevar atrast veikalā, jāmēģina to radīt pašam,” nodomāja dizainere un sāka eksperimentēt. Plaukstas pamatni uz galda virsmas vajadzēja atbalstīt tā, lai atslogotu rokas saites. Piedevām, atbalstam jāseko rokas kustībām visu laiku. Eksperimentu gaitā tapa ergonomiskais “Uppo” – inovatīvs risinājums plaukstas locītavas atbalstīšanai darba laikā. Aproce tiek uzvilkta uz rokas locītavas kā pulkstenis, tikai bez sarežģītas aizdares. Tā ir izgatavota no īpašas elastīgas sporta trikotāžas, visu laiku atrodas uz rokas un kalpo kā plaukstas balsts. Balsta pacēlumu nodrošina daudzas mazas gumijas lodītes. Aproce ir vienkārša, bez liekiem stiprinājumiem. Tā ir maza, var ievietot kabatā un turēt pie klēpjdatora. “Uppo” var izmantot par “stresa bumbiņu”, paspaidīt, pavingrināt plaukstas muskulatūru un mazināt stresu. Tas ir viegls un mīksts, lietotājs nemaz nemana, kā visa darba diena pavadīta kopā.
Aproci Liene gatavoja kā savu Latvijas Mākslas akadēmijas maģistra darbu. LMA diplomantu dienās māksliniece satika uzņēmēju Ģirtu Ozoliņu, kurš specializējās jaunu tehnoloģiju komercializācijā un jaunuzņēmumu veidošanā. Arī Ģirtam bija problēmas ar plaukstas locītavu. Lienes radītā koncepcija viņu ieintriģēja un abi nolēma attīstīt “Uppo” biznesu. Izdevās atrast līdzekļus, ko ieguldīt biznesa uzsākšanā, un Latvijā ražotājus, kas spēj kvalitatīvi un precīzi izpildīt uzdevumus. Šobrīd “Uppo” var pasūtīt interneta mājas lapā un jūlija sākumā klientiem tiks nosūtītas pirmās datoraproces.
“Ko tikai es neizmēģināju, radot modeli!” atceras dizainere, “no stiprinājumiem kā lieka elementa es atteicos. Izrādījās, ka dabiskie materiāli, piemēram, lins, ātri smērējās un bija grūti kopjami. Vislabākā bija sporta trikotāža, ko izmanto ekstrēmu sporta veidu tērpiem. Izmēģināju dzintara diegus, bet no tiem nebija gaidīta efekta. Šobrīd produkts ir pieejams patērētājiem ar korektu iepakojumu un labā kvalitāte. Tā kā cilvēku rokas ir dažādas, aprocei ir trīs izmēri. Tai ir četras pamatkrāsas – melna, pelēka, sarkana un mint (piparmētra). Tomēr aproci var veidot jebkurā krāsu kombinācijā, kaut vai likt tai virsū fotogrāfiju. Domāju, ļoti noderīga tā varētu būt kā korporatīvā dāvana ar firmas logo,” spriež dizainere.
Vērtējums: mobils un elastīgs risinājums
Aija Freimane, Latvijas Mākslas akadēmijas asociētā profesore: “Ilgstošs darbs ar datoru man ir ikdiena. Tā kā roku novietojums pie datora nav īpaši ērts un plaukstas locītavu es bieži neatpūtināju, ieguvu karpālā kanāla sindromu. Arī manas draudzenes saskārušās ar līdzīgām veselības problēmām. Kā Lienes maģistra darba vadītāja rosināju risināt šo biroja darbinieku pieaugošo veselības problēmu ar dizaina pieeju. Piedalījos “Uppo” izstrādes un testēšanas procesā. Tā laikā tika meklēti labākie aproces materiāla, formas un funkcijas risinājumi. Liene veica pamatotu ergonomikas un dizaina pētījumu, lai aproce lietotājam sniegtu komfortu darbā ar datoru. Es darbu pie datora bez šīs aproces vairs neveicu. Tā balsta un atslogo manas plaukstas locītavas. Tagad pēc ilgstoša darba pie datora ne plaukstas locītavas, ne rokas, ne sprands man vairs nesāp. Ir pat tā, ka, aizverot datoru, aproce ir tik organiska uz manas plaukstas locītavas, ka aizmirstu to noņemt, un izeju ārā uz kādu norunāto tikšanos. Taču arī tajā brīdī tā ir estētiska un darbojas kā tērpa aksesuārs. Aproce ir ergonomiska, braucot ar mašīnu, organiski piepilda nelielo tukšumu starp plaukstu un automašīnas stūri. Manuprāt, Lienes izstrādātā aproce ir mūsdienīgs, mobils un elastīgs risinājums preventīvai veselības problēmu mazināšanai.”