Aprēķināts, cik liels ir ārvalstu studentu pienesums Latvijas ekonomikai 1
Kopējais ārvalstu studentu skaits pērn pārsniedzis 8800, kopumā pārstāvot 108 valstis. Tiešais pienesums ekonomikā (studiju maksas, tiešās dzīvošanas izmaksas) gadā sasniedzis 101 miljonu eiro, savukārt sekundārais pienesums – 100 miljonus eiro gadā.
To valstu lokā, no kurām uz Latviju dodas visvairāk studentu, ir Indija, Uzbekistāna, Vācija, Krievija, Zviedrija, skaidrots konferencē ”Izglītības eksports – ieguldījums kopējā tautsaimniecībā”, kas šodien norisinās biznesa augstskolā “Turība”.
Salīdzinot ar situāciju 2004. gadā, var secināt, ka šobrīd nav nevienas augstskolas, kurā rādītājs būtu negatīvs – ārvalstu studējošo skaits visās augstskolās ir audzis.
Tāpat dati liecina, ka pēdējo trīs gadu laikā ārvalstu studentu skaits Latvijā audzis par 80%, ārzemnieki studē gan Rīgas, gan arī Latvijas reģionu augstskolās.
Konferences ietvaros biznesa augstskolas “Turība” Uzņēmējdarbības vadības fakultātes dekāne Zane Driņķe uzsvēra, ka ir nepieciešams iesaistīt ārvalstu studentus Latvijas tautsaimniecības izaugsmē.
“Ir četri aspekti, kas jānodrošina šī mērķa īstenošanai – palīdzība ārvalstu investīciju piesaistē, atbalsts ekonomisko interešu pārstāvniecībā un eksporta attīstībā, zināšanu pārnese uz Latviju, kā arī kvalificēta darbaspēka avots. Tas ir “win-win” princips, kad iespējas ir visiem iesaistītajiem.”
Augstākās izglītības eksporta apvienības valdes priekšsēdētājs Imants Bergs konferences atklāšanā minēja, ka Latvijā ir katastrofāls darbaspēka trūkums, aptuveni 60% dažādu nozaru uzņēmumu ar to saskaras.
“Mums ir nepieciešami darbinieki. Faktiski, es aicinātu apdomāt iespēju ne tikai palielināt studentiem atļauto darba stundu skaitu, bet arī visiem Latvijas augstskolu absolventiem automātiski piešķirt darba atļauju.”
Tas būtiski sekmētu konkurētspēju – gan mūsu augstākās izglītības eksporta konkurētspēju, gan valsts tautsaimniecības nozares attīstību kopumā.
Kopumā konferencē tās dalībnieki skaidro, kāds ir kopējais ieguvums no izglītības eksporta, kā arī apaļā galda diskusijā meklē atbildi uz jautājumu, vai Latvijas darba tirgum ir nepieciešami arī ārvalstu studenti.
Konferencē piedalās Augstākās izglītības eksporta apvienības valdes priekšsēdētājs Imants Bergs, biznesa augstskolas “Turība” Uzņēmējdarbības vadības fakultātes dekāne, uzņēmēja Zane Driņķe, LDDK projektu vadītāja Ruta Porniece, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes priekšnieka vietniece Maira Roze, “Sakret Holdings” padomes priekšsēdētājs Andris Vanags u.c.