Aprēķināts: 2025. gadā 50% pasaules iedzīvotāju būs aptaukojušies 0
Viena no lielākajām un straujāk augošajām veselības problēmām mūsdienu pasaulē ir liekais svars un aptaukošanās. Š.g. 20.maijā visās ES valstīs tiks atzīmēta Eiropas aptaukošanās diena, kuras mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību liekā svara problēmai un mudināt cilvēkus mainīt ieradumus. Lai uzzinātu vairāk par aptaukošanās cēloņiem un risinājumiem, uz sarunu aicinājām Rīgas 1.slimnīcas Ķirurģijas nodaļas vadītāju un bariatrijas ķirurgu Juri Žarinovu.
Cik liela daļa sabiedrības cieš no aptaukošanās?
No liekā svara un aptaukošanās radītajām problēmām cieš aizvien vairāk cilvēku. Statistika ir skarba. Ja nekas netiks darīts, lai situāciju mainītu, pēc Pasaules Veselības organizācijas prognozēm 2025. gadā 50% pasaules iedzīvotāju būs aptaukojušies . Arī Latvijā ik gadu pieaug to cilvēku skaits, kuri cieš no liekā svara. (2002.g. Latvijā aptaukošanās problēma bija 13,4% no populācijas, 2012.gadā jau 16,9% no populācijas, bet 2014.gadā – 21,3%).
Kur ir tā robeža, pēc kuras “alus vēderiņš” kļūst par aptaukošanos?
Aptaukošanās nozīmē to, ka cilvēks uzņem vairāk kaloriju, nekā patērē, proti mēs ēdam par daudz, bet kustamies par maz. 42% Eiropas iedzīvotāju ikdienā nenodarbojas ar fiziskām aktivitātēm. Vidusmēra eiropietis dienā sēdus pozā pavada vismaz 5 stundas un uzņem par 500 kcal vairāk, kā pirms 40 gadiem.
Ķermeņa masas indekss (ĶMI) ir viens no biežāk izmantotiem objektīviem lielumiem cilvēka svara novērtēšanā. Skaitli iegūst ķermeņa masu kilogramos divas reizes dalot ar auguma skaitlisko lielumu metros. Aptaukošanās pirmā pakāpe tiek noteikta, ja šis skaitlis ir lielāks par 30. Otrā pakāpe – ja tas ir augstāks par 35, bet aptaukošanās slimība tiek konstatēta gadījumos, ja ĶMI ir 40 un vairāk.
Kāpēc aptaukošanās tiek saukta par slimību?
Vispasaules Veselības Organizācija aptaukošanos ir definējusi kā slimību, jo tā rada virkni veselības problēmu un nav vienkārši kosmētiska problēma. Aptaukošanos nevar viegli un ātri atrisināt “aizšujot muti” vai izdzerot vienu kursu ar internetā atrodamajām brīnumzālēm. Patiesībā, internetā pieejamie svara samazināšanas līdzekļi ir nevis zāles, bet barības piedevas, kam nav nepieciešama uz komplicētiem pētījumiem un pierādījumiem balstīta reģistrācija.