Foto – www.andriskozlovskis.lv un Bulls Press

Apnicis būt tievam kā skalam! Mainām dzīvesviedu un skatāmies, kas notiek 3

Vairumam raizes sagādā liekais svars, bet pārlieku kalsnie vai tie, kuri tā jūtas, mēdz priecāties, ja izdodas iedzīvoties kaut pāris papildu kilogramos. 36,6 °C eksperimentā pārbaudām, vai divu mēnešu laikā ir iespējams pieņemties svarā.

Reklāma
Reklāma

 

Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Tie, kuriem iet labumā vai katrs apēstais grams, ar skaudību lūkojas uz citiem, kas var bez bažām mieloties ar cepešiem un kūkām. Kalsnums atšķirībā no tukluma daudz retāk ir veselības traucējumu iemesls, taču arī tievie mēdz būt neapmierināti ar savu izskatu. Galvenokārt – jauni vīrieši.

 

Kāpēc esmu caurbira

“Kalsni cilvēki bieži vien nepieņemas svarā tādēļ, ka viņiem negaršo trekni un saldi ēdieni. Tiesa, uzņemot tikai kalorijām bagātīgus produktus, arī labuma nebūs. Jāēd daudzveidīgi,” uzsver uztura speciāliste Guna Rijkure.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nereti kārnajiem, visbiežāk sievietēm, šķiet, ka viņi ēd daudz, taču patiesībā uzņem pārāk maz barības vielu. Ja ir slikta apetīte, ik rītu ieteicams notiesāt vienu ēdamkaroti rīvētu rutku, uzdzerot tikpat daudz ūdens un 10–20 sinepju sēkliņas. Var gatavot arī rutku salātus un lietot vērmeļu tinktūru pa 20 pilieniem reizi dienā.

Vai apēstais iet labumā, nosaka vielmaiņas īpatnības – jo tā ātrāka, jo svarā pieņemamies lēnāk. Tā kļūst aktīvāka, pārmērīgi lietojot kofeīnu saturošus dzērienus, saslimstot, ciešot no stresa, ja ir iekšējās sekrēcijas dziedzeru, gremošanas vai citas slimības, kā arī parazīti zarnu traktā, kas nav nekāds retums.

Ja rodas bažas, ka neliela ķermeņa svara iemesls ir kāda veselības problēma, ieteicams konsultēties ar ģimenes ārstu, dietologu, gastroenterologu vai endokrinologu.

 

Ko ēst, lai pieņemtos svarā

Kalsnajiem, kuri vēlas kļūt dūšīgāki, lai nenodarītu pāri veselībai, jāuzkrāj nevis tauki, bet jāaudzē muskuļi, kam nepieciešams izejmateriāls – olbaltumvielas. Lai rastos sāta sajūta, uz vienu svara kilogramu dienā jāuzņem viens grams olbaltumvielu.

Enerģiju ātri nodrošina un ilgi palīdz saglabāt saliktie ogļhidrāti, ko visbagātīgāk satur kartupeļi, arī rīsi, griķi un makaroni.

Brokastis būtu jāēd, kaut vai negribas. No rīta ieteicams baudīt olas, biezpienu, gaļu, avokado, auzu vai rīsu putru ar dažādām piedevām, riekstus.

Otrajās brokastīs vispiemērotākie ir augļi, it īpaši āboli un banāni. Var ēst pilngraudu produktus, piemēram, putru. Ieteicama graudu maize ar zemesriekstu sviestu un ievārījumu vai šokolādes krēmu.

Pusdienās jāizvēlas kalorijām bagātīgs ēdiens, kas satur daudz olbaltumvielu, piemēram, gaļa, zivis un piena produkti. Lai apgādātu organismu ar vitamīniem un minerālvielām, neatņemama maltītes sastāvdaļa ir svaigu dārzeņu salāti.

Reklāma
Reklāma

Ieteicams izvēlēties rīsus, griķus vai pilngraudu makaronus, taču tiem, kuri cīnās par katriem simt svara gramiem, labāk dot priekšroku ar ogļhidrātiem vēl bagātīgākajiem kartupeļiem. Maltīti vēlams papildināt ar biezpiena desertu, augļiem un kūciņām.

Vakariņās jāēd vistas, liellopa vai jēra gaļa, piedevās izvēloties rīsus, griķus, svaigus vai tvaicētus dārzeņus. Desertā ieteicami miltu ēdieni, piemēram, pankūkas ar biezpienu, smalkmaizītes, šokolāde vai citi saldumi.

Ja rodas vēlme kaut ko uzkost pirms naktsmiera, vēlams biezpiens vai mājas siers un banāns.

 

Labākais palīgs – fiziska slodze

Fiziskas aktivitātes korpulentajiem palīdz sadedzināt taukus, bet kārnajiem pieaudzēt muskuļus.

“Cik ātri pieņemamies svarā, atkarīgs no ķermeņa tipa. Sportiskajam jeb mezomorfajam organisms labi atsaucas fiziskajām aktivitātēm. Dūšīgajam jeb endomorfajam problēmas vienmēr sagādā liekais svars, jo vielmaiņa ir lēna un par daudz apēstais uzkrājas zemādas tauku slānī. Slaidajam jeb ektomorfajam muskuļu masa, atbilstoši ēdot un sportojot, pieaug, taču, lai tas notiktu, jāapbruņojas ar pacietību un jāiegulda lielas pūles. Jārēķinās, ka gadu gaitā, palēninoties vielmaiņai, arī tievajam uz vēdera var parādīties tauku kroka,” skaidro fitnesa treneris Uno Bergmanis.

Muskuļu masu un tādējādi arī svaru vislabāk var palielināt, regulāri vingrinoties trenažieru zālē. Guna Rijkure labākam rezultātam iesaka 30–60 minūtes pirms treniņa apēst graudu un riekstu tāfelīti, pamieloties ar žāvētiem vai svaigiem augļiem, jogurtu, pilngraudu maizi ar mājas sieru vai pienā vārītiem rīsiem. Vienu līdz divas stundas pēc treniņa derētu baudīt biezpienu, jogurtu vai sieru.

“Sākot trenēties, lai palielinātu ķermeņa svaru, pirmajā mēnesī dažs kādu kilogramu zaudē. Tas var pieaugt diezgan strauji, taču ar katru mēnesi progress kļūst lēnāks. Reizēm masa palielinās tikai par vienu vai diviem kilogramiem, taču tauku un muskuļu proporcija, kā arī ķermeņa apveids redzami mainās, piemēram, viduklis kļūst tievāks. Parasti, cītīgi trenējoties, pusgada laikā ir iespējams būtiski mainīt ķermeņa izskatu.

Izteikti slaidajiem, kam ir ātra vielmaiņa, nav ieteicams tērēt enerģiju aerobajai slodzei, kas sadedzina zemādas tauku slāni – daudz staigāt, skriet, nodarboties ar aerobiku. Tomēr pavisam bez šādām aktivitātēm nevar iztikt, jo tās nepieciešamas sirds un asinsvadu, kā arī vispārējai organisma veselībai.

Fitnesa programmas svara palielināšanai var sameklēt internetā, taču tur sev piemēroto jāprot atrast. Prātīgāk sākumā kaut reizi konsultēties ar speciālistu.

Pirms treniņa locītavas un saites atbilstoši jāsagatavo. Nodarbības bez iesildīšanās var salīdzināt ar seksu bez priekšspēles, atzīst treneris.

Par vēlamo treniņu skaitu nedēļā viedokļi atšķiras. Vieni iesaka tos labāk retāk, taču pēc iespējas intensīvākus, citi – trīsreiz, lai ķermenis neaizmirstu fizisko slodzi.

Muskuļi ātrāk aug, darbojoties ar stieni, ne hantelēm. Tad vairāk tiek nodarbināti nevis sīkie, bet lielie muskuļi, taču vispusīgai iedarbībai uz ķermeni abus vingrinājumu veidus ieteicams kombinēt.

Pirmajās divās nedēļās, kamēr ķermenis pierod pie aktivitātēm, jātrenējas ar 70 procentu atdevi. Jāveic ne vairāk kā divi vingrinājumi vienai muskuļu grupai, pārtraucot, kamēr pietiek spēka izpildīt vēl pāris atkārtojumu. Sākot ar trešo nedēļu, vingrinājumus ar izvēlēto svaru atkārto maksimālo reižu skaitu, pakāpeniski to palielinot. Piemēram, sākumā ceļot 30 kilogramus, katrā treniņā konkrētajā vingrinājumā svaru kāpina par diviem kilogramiem mazajām muskuļu grupām un līdz pat desmit kilogramiem – lielajām.

Lai organismam netrūktu muskuļu veidošanai nepieciešamo olbaltumvielu, pēc nodarbības ieteicams lietot dabīgu, ar proteīnu bagātinātu dzērienu. Neuzņemot atbilstošu uzturu, pat trenējoties pēc individuāli izstrādātas programmas, var gadīties, ka panākumu nebūs.

Tā kā muskuļi vislabāk aug, kad enerģija netiek patērēta citiem nolūkiem kā vien dzīvības uzturēšanai, ne mazāk svarīgi ir kārtīgi izgulēties un iet pie miera pāris stundas pirms pusnakts.

 

 

Eksperimenta norise

* Dalībnieki ierodas uz konsultāciju pie uztura speciālistes Gunas Rijkures un fitnesa trenera Uno Bergmaņa. Viņus iztaujā par veselības stāvokli, ēšanas ieradumiem, fiziskajām aktivitātēm, mēra un sver, kā arī veic biotestu. Abi saņem ieteikumus, ko mainīt ēdienkartē, turklāt katram individuāli izstrādātu treniņu programmu.

* Divu mēnešu laikā notiek atkārtotas konsultācijas. Eksperimentam beidzoties, tiek doti padomi, kā iesākto turpināt.

 

Svarīgi ievērot

* Ēdienam jāsatur mazāk tauku, vairāk – olbaltumvielu un ogļhidrātu.

* Maltīti vajadzētu ieturēt ik pēc četrām stundām, pēdējo – neilgi pirms gulētiešanas.

* Ja gadās izlaist kādu ēdienreizi, jāapēd vismaz banāns vai šokolādes batoniņš.

* Treniņa dienā jāieturas 1,5–2 stundas pirms nodarbības un stundu pēc tās.

* Ieteicams ēst auzu pārslas visdažādākajos veidos – biezputrā, cepumos un citādi.

 

 

Mērķis – simts kilogrami

Ģirts Atslēga (27), Swedbank uzņēmumu apkalpošanas menedžeris, apzināti sācis censties pieņemties svarā jau pirms gada. Eksperiments mudina atsākt treniņus, jo pēdējā laikā fizisku aktivitāšu bijis mazāk.

Ģirts bijis profesionāls airētājs un jau tolaik pārdzīvojis, ka nav tik būdīgs kā citi sportisti. Būdams pagara auguma (1,92 metri), pagājušā gada augustā viņš svēris vien 79 kilogramus. Kaut gan ķermeņa masu izdevies ievērojami palielināt, Ģirts joprojām nav apmierināts ar roku apkārtmēru.

“Tēvs ir par mani augumā mazāks, taču vectēvs – būdīgs vīrs. Vienmēr atceros viņa teikto, ka kārtīgam vīrietim jāsver vismaz simt kilogrami, ko esmu izvirzījis par savu mērķi,” stāsta Ģirts.

“Pirms pusotra gada pārtraucu sportot, un tagad no rītiem bieži vien ēdu, sevi piespiežot. Vajadzētu vārīt biezputru, taču iztieku ar ātrāku variantu – sviestmaizēm. Ikdienas steigā par ēšanu nereti piemirstu.

Jūtu diskomfortu, taču norakstu to uz sliktu garastāvokli vai ko citu. Piekrītu teicienam Apetīte rodas ēdot, jo, kad sāku to darīt, tad arī gribas.

Agrāk, pirms nekonsultējos ar uztura speciālisti, man nebija izpratnes par veselīgu uzturu. Lietoju sāļus produktus, varbūt arī tādēļ bija paaugstināts asinsspiediens. Cenšoties pieņemties svarā, aizrāvos ar trekniem ēdieniem, līdz radās veselības problēmas un sapratu, ka taukiem bagātīgs uzturs nenāk par labu.

Man garšo saldumi, maize ar biezu sviesta kārtu un jebkāds labi pagatavots ēdiens, piemēram, karbonāde ar kartupeļiem un salātiem, dārzeņu zupas. Agrāk katru rītu ēdu ceptas olas, bet tagad uz tām vairs negribu ne skatīties.

Reizi nedēļā dodos uz pašaizsardzības treniņiem, taču ar to vien ķermeņa fiziskajai sagatavotībai ir par maz.”

 

Ko ieteica Ģirtam

Ēst biežāk, vairāk, daudzveidīgāk, uzturā palielinot gaļas, zivju, dārzeņu un augļu daudzumu. Uzņemt vairāk šķidruma.

Dzert barojošus kokteiļus, no kuriem kalorijas gūt vieglāk nekā ar ēdienu.

Pirmā recepte: 1 lielai glāzei ņem 100 gramus pilnpiena kefīra, 2 olas, 20 gramus piena pulvera, 1 banānu, vaniļas cukuru, 1 ēdamkaroti medus, 1/2 laima sulas. Kefīru sajauc ar olām, piena pulveri, banānu, vaniļas cukuru un medu. Var pievienot saldējumu. Kārtīgi saputo, piepilina laima sulu. Glāze kokteiļa satur 450 kilokalorijas.

Otrā recepte: 1 lielai glāzei ņem 100 gramus pilnpiena kefīra, 100 gramus avokado, 30 gramus ciedru riekstu, 20 gramus piena pulvera, 1/2 citrona sulas, dilles, pētersīļus. Var pievienot saldo krējumu. Nomizo avokado, izņem kauliņu, sagriež gabalos, pievieno ciedru riekstus, piena pulveri, kefīru un sagrieztus zaļumus. Sablendē. Glāze kokteiļa nodrošina 510 kilokalorijas.

Pēc treniņa dzert dabisku, proteīniem bagātīgu dzērienu vai biezpiena kokteili: blenderī sakuļ paciņu vājpiena biezpiena, vienu banānu un nedaudz piena. Var pievienot jogurtu.

Fiziskās sagatavotības uzlabošanai un muskuļu masas palielināšanai vingrināties divreiz nedēļā pēc trenera individuāli veidotas programmas.

 

Sasniedz svara rekordu!

Jau pirms gada, kad Ģirts pirmoreiz konsultējies ar uztura speciālisti Gunu Rijkuri, viņš sāka pievērst uzmanību uzņemto kaloriju daudzumam. Pusdienām atvēlēja par latu vairāk nekā agrāk. Launagā uzkoda pa smalkmaizītei, bet mājupceļā no darba – šokolādi.

“Tagad cenšos ēst regulārāk un vairāk dzert – šim nolūkam nopirku lielu krūzi. Taču joprojām neizdodas uzņemt pietiekami daudz augļu – organisms tos neprasa.”

Eksperimenta laikā Ģirts divreiz nedēļā apmeklēja sporta zāli. Pēc pirmā mēneša sāpējuši muskuļi, bet juties gandarīts, jo sasniedzis rekordsvaru – 97 kilogramus.

Kad Ģirtu pieveica vīruss, bija paaugstināta temperatūra un zuda apetīte, divus iegūtos kilogramus viņš zaudēja.

“Lai dotos uz sporta zāli, nākas sevi mazliet piespiest, taču man patīk tur darboties. Treniņi uzlabo pašsajūtu,” atzīst Ģirts. “Pēc tiem ir liela apetīte.

Agrāk, kad nodarbojos ar sportu, galvenais bija sasniegt labu rezultātu. Taču par vairākām elementārām lietām nebija izpratnes. Izrādās, lai pieņemtos svarā, vajadzīga pavisam citāda taktika. Piemēram, aplam rīkojos, daudz staigādams kājām un skriedams. Varbūt kādreiz, lai uzlabotu sirdsdarbību un veselību, to darīšu atkal. Zinu: jo vairāk gadu, jo vairāk jākustas, taču pagaidām no šādas slodzes cenšos atturēties.”

 

 

Vērtē Uno Bergmanis

Parasti, mērķtiecīgi trenējoties, ķermeņa svars palielinās par vienu līdz trim kilogramiem mēnesī. Četru kilogramu pieaugums ir ļoti labs rādītājs.

Visstabilākā ir dabas dotā ķermeņa masa. Tie, kam grūti pieņemties svarā, pieaudzētos kilogramus var viegli zaudēt. Pietiek saslimt un – visas pūles vējā! Svaru deldē arī kreņķi.

Šķiet, agrāk Ģirts, kā jau daudzi sportisti, pildījis trenera ieteikumus, neizprotot kopsakarības. Trenažieru zālē ne vienmēr visu vajag izpildīt par simt procentiem kā lielajā sportā. Galvenā uzmanība jāpievērš pašsajūtai. Nevajag sevi pārmocīt, it īpaši, ja vājinājusies imunitāte, jo tad viegli ķersies klāt vīrusi.

Iesaku Ģirtam turpināt trenēties pēc eksperimenta laikā izstrādātās programmas, vēlāk kādu vingrinājumu pamainot. Lai uzturētu labu veselību, pavisam nevajadzētu atteikties arī no aerobās slodzes.

 

Vērtē Guna Rijkure

Kad Ģirts pirms vairāk nekā gada ieradās uz pirmo konsultāciju, svēra tikai 79 kilogramus, no kuriem tauku bija vien 7 kilogrami – mazāk nav iespējams! Sākot eksperimentu, viņš jau bija sasniedzis ideālo svaru, taču pats ar to nav apmierināts.

Uzturā pietrūka minerālvielu un šķiedrvielu. Ēdot reti un nesabalansēti, cenšoties uzņemt kalorijas ar treknu gaļu, šokolādi un kūkām, svars nepalielinājās, vienīgi uz vēdera sāka krāties tauciņi, jo pietrūka fizisku aktivitāšu.

No vienveidīgā uztura cieta imunitāte, viņš bieži sirga ar augšējo elpceļu slimībām. Padarot uzturu pilnvērtīgāku, veselības stāvoklis uzlabojās.

Nav brīnums, ka, katru rītu ēdot olas, tās apnikušas. Taču arī tās atkal vajadzētu iekļaut uzturā. Derētu biežāk vārīt biezputru. Ģirta ēdienkartē joprojām ir par maz augļu un zivju.

 

 

Ģirta biotesta dati

Rādītāji Eksperimentu sākot Vērtējums Beigās Vērtējums
Augums un svars 192 cm / 
92,7 kg

Svars atbilst ideāliem

auguma parametriem.

95 kg

Optimālais būtu 74–93 kg,

taču cienīsim Ģirta vēlmi sasniegt 100 kg.

Pamatvielmaiņa 2193 kcal Vecumam atbilstoša. 2248 kcal

Pateicoties fiziskajām aktivitātēm,

uzlabojusies ne tikai apetīte un sportiskā forma,

bet arī pamatvielmaiņa.

Tauki 16% Vīrieša ķermenī jābūt 8–18% tauku. 17% Centieniem ir panākumi.
Muskuļi 70,5 kg Atbilst ķermeņa proporcijām. 72,1 kg

Muskuļu masas pieaugums ir

galvenais svara palielināšanās iemesls.

Ķermeņa masas indekss (ĶMI)* 25
Normāls ĶMI ir 18,5–24,99. 25,7
Nebūtu pieļaujams, ka ĶMI tuvotos 29,99.
Vidukļa un gurnu apkārtmēra attiecība 0,73

Ideāli. Vīrietim vidukļa un gurnu attiecība

nedrīkst pārsniegt atzīmi 1.

0,84 Atbilst normas robežām.

* To aprēķina, ķermeņa masu kilogramos dalot ar garumu metros, kas kāpināts kvadrātā.

 

Jācīnās par katriem simts gramiem

Elvija Samarska (22), Ginta Budes modeļu aģentūras modeļu aģente, studē Kultūras akadēmijā un ir pieradusi būt vismazākā citu vidū. Eksperiments liek sasparoties, lai tuvotos savam mērķim un pieņemtos svarā par četriem kilogramiem.

“Mūsu ģimenē visas sievietes esam maziņas. Esmu mēģinājusi ēst vairāk un treknāku, taču tas nav līdzējis,” atzīst Elvija.

Sākot eksperimentu, viņas svars ir tikai 39 kilogrami. Esot jutusies labāk, kad svērusi par pieciem kilogramiem vairāk.

Elvijas iecienītākais ēdiens ir kartupeļi jebkādā veidā, visbiežāk – cepti. Tikpat kā neēd rīsus un griķus. Kopš bērnudārza laikiem negaršo putras. Viņa nav kāra uz pienu un saldumiem, taču labprāt mielojas ar kanēļmaizītēm.

Kad jāsteidzas uz augstskolu, brokastis neēd. Pēc pirmās lekcijas nopērk bulciņas, ko vēlāk notiesā arī darbā. Visbagātīgāko maltīti ietur ap desmitiem vakarā.

 

Ko ieteica Elvijai

Vienmēr paēst brokastis. Ja pietrūkst laika, notiesāt vismaz jogurtu vai banānu.

Iekļaut uzturā avokado – gan salātos, gan sviesta vietā uz maizes. Tajā kaloriju gandrīz tikpat daudz, taču pievienotā vērtība ir nepiesātinātās taukskābes.

Ēst pilngraudu makaronus un brūnos rīsus, kas satur B grupas vitamīnus un šķiedrvielas, kā arī grūbas un putraimus.

Katru dienu iekļaut uzturā zupu, kam pievieno karoti krējuma.

Dienā uzņemt litru un pāris glāžu šķidruma. Dzert kalorijām bagātīgus dzērienus, sulu (īpaši granāt-
ābolu) un kefīru. Lai iemānītu kalorijas, tēju gatavot angļu gaumē, pievienojot pienu vai saldo krējumu.

Divreiz nedēļā ēdienkartē iekļaut zivis – to labie tauki noderēs ne tikai sirds un asinsvadu veselībai, bet arī palīdzēs pieņemties svarā.

Tā kā negaršo biezputra, brokastīs ēst sausās pārslas, pārlejot jogurtu – tā tiks vairāk kaloriju un sāta sajūta visai dienai.

No rīta gatavot maizītes ar biezu sviesta kārtu un pesto mērci, liekot virsū tomātu, papriku vai citu dārzeni.

Dzert kefīru, uz glāzi pievienojot pāris ēdamkarotes kliju – tās palīdzēs radīt sāta sajūtu un izvadīs no organisma sliktos taukus.

Baltmaizi aizstāt ar pilngraudu vai kliju maizi, ar kuru uzņemtās kalorijas saglabājas organismā ilgāk.

Apmeklēt trenažieru zāli divas trīs reizes nedēļā, vingrinoties pēc trenera speciāli izveidotas programmas.

 

Gardais atklājums – avokado

Kaut gan Elvijai ne visai patīk sportot, trenažieru zāles apmeklēšana sniedza pozitīvas emocijas.

“Taču bez trenera padoma es nezinātu, ko ar kuru trenažieri iesākt un kuras muskuļu grupas ar to var nodarbināt,“ viņa atzīst.

Sākumā pēc sporta zāles apmeklējuma jutusi smeldzi plecos, taču vēlāk – tikai patīkamu nogurumu. Pašai šķitis, ka muskuļi uz vēdera un rokām kļuvuši apjomīgāki. Elvija bija ļoti priecīga, kad svars sasniedza 42 kilogramus – lai izbaudītu sasniegto rezultātu, svērusies itin visur: mājās, apciemojot mammu un sporta zālē.

Taču pēc Rīgas modes nedēļas svars samazinājās, jo aizņemtības dēļ neizdevās ievērot nepieciešamo uztura režīmu, turklāt maz laika palika miegam.

”Pārliecinājos, ka, ieguldot pūles, ir iespējams pieņemties svarā, tikai labāka rezultāta sasniegšanai nepieciešams ilgāks laiks,” secina Elvija. “Par apetītes trūkumu nesūdzos, taču tagad par uzturu domāju vairāk – lai tajā katru dienu būtu kartupeļi un gaļa. Visgrūtāk bija ievērot piecas ēdienreizes dienā, laika trūkuma dēļ tas ne vienmēr izdevās.

Nezināju, ka avokado ir tik barojošs. Dažkārt ēdu to arī agrāk, bet tagad uzreiz pērku divus – vienu notiesāju tūlīt, otru paturu, lai paliek mīkstāks.

Tā kā man negaršo saldumi, aizstāju tos ar sulām: svaigi spiestu vīnogu un upeņu, arī greipfrūtu un citām. Vakariņās izdzeru glāzi kefīra, tam pievienojot klijas, par kuru vērtību iepriekš nebiju dzirdējusi. Tāpat nezināju, ka, lai pieņemtos svarā, jāēd pilngraudu maize. Agrāk devu priekšroku baltmaizei.

Brokastīs cenšos notiesāt vismaz divas trīs maizītes. Kad vairāk laika, gatavoju sātīgu omleti, olām pievienojot pienu, krējumu, majonēzi, miltus un reizēm vēl iepriekšējā vakarā neapēsto gaļu un kartupeļus.

Tā kā krējums pie visām zupām man negaršo, to dienas laikā apēdu kādas trīs četras karotes tāpat.

Kad ir vairāk laika, gatavoju barojošus itāļu virtuves ēdienus, kuru receptes noskatīju Milānā. Pesto mērci taisu pati, jo, manuprāt, īstu var nopirkt tikai Itālijā. Ņemu buntīti bazilika, divas daiviņas ķiploka, sarīvēju nelielu parmazāna siera gabaliņu, sablendēju ar olīveļļu, sāli, pipariem. Tad savāru makaronus kopā ar kartupeļiem un iemaisu tajos pesto mērci. Tas ir Dženovas apgabala ēdiens. Ļoti garšīgs!

Rīsus joprojām neesmu iecienījusi, taču parasti tos baudu pusdienās indiešu restorānā. Toties mans pēdējā laika atklājums ir olu nūdeles.

Sausās pārslas ar augļiem man brokastīm šķiet pārāk saldas, bet reizēm apēdu pa mušļa batoniņam ar jogurtu.”

 

Vērtē Guna Rijkure

Elvijai, lai pieņemtos svarā, jācīnās par katriem simt gramiem. Lai sasniegtu ideālo ķermeņa masu, viņai nāksies pielikt vēl daudz pūļu, jo ietekmē ģenētiskā nosliece. Taču, ja vien ir motivācija, ar iedzimtību var pacīnīties.

Agrāk Elvija ēda par maz, reti un nepilnvērtīgi. Uzturā pietrūka zivju, pilngraudu maizes, zupu, šķidruma, skābpiena dzērienu. Prieks, ka tagad maltītes kļuvušas daudzveidīgākas. Viņa sākusi vairāk ēst zupas un dārzeņus, taču joprojām par maz lieto piena produktus. Maizi biežāk vajadzētu censties aizstāt ar rīsiem, griķiem un grūbām.

 

Vērtē Uno Bergmanis

Pieņemšanās svarā par trim kilogramiem apmēram trīs nedēļu laikā ir labs rezultāts. Nav nekāds brīnums, ka Elvija Rīgas modes nedēļas laikā to zaudēja – ilgas darba stundas un pārpūle sagādā organismam lielu slodzi un pastiprināti dedzina kalorijas.

Iesaku Elvijai turpināt trenēties pēc sagatavotās programmas, mainot vienīgi atsevišķus vingrinājumus.

 

Elvijas biotesta dati

Rādītāji Eksperimentu sākot Vērtējums Beigās Vērtējums
Augums un svars 155 cm / 39 kg

Pazemināts svars organismam

par labu nenāk.

42 kg

Optimālais svars būtu 49–62 kg,

tādēļ iesāktais jāturpina.

Pamatvielmaiņa 936 kcal Ārkārtīgi zema. 1008 kcal Ieguldītais darbs ir devis rezultātus.
Tauki 14% Sievietēm to daudzumam jābūt 14–25%. 15,1%

Manāmas sievišķīgākas

ķermeņa aprises.

Muskuļi 29,1 kg Pietiekami atbilstoši ķermeņa proporcijām. 31,4 kg

Muskuļu masa pieaugusi par 2,3 kg,

kas ir galvenais svara pieauguma iemesls.

Ķermeņa masas indekss (ĶMI)* 16

Ja ĶMI ir mazāks par 18,5,

pastāv risks saslimt uztura nepietiekamības dēļ.

17 Lēnām notiek tuvošanās mērķim.
Vidukļa un gurnu apkārtmēra attiecība 0,68 Sievietēm tā nedrīkst pārsniegt 0,8. 0,71 Apliecinājums svara pieaugumam manāms arī šajā sadaļā.

* To aprēķina, ķermeņa masu kilogramos dalot ar garumu metros, kas kāpināts kvadrātā.

 

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.