Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: REUTERS/SCANPIX/LETA

Veselības ministrijai un Labklājības ministrijai jau šogad būs jāatrod finansējums skābekļa terapijas apmaksai 6

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Veselības ministrijai (VM) un Labklājības ministrijai (LM) jau šogad ir jāatrod finansējums savā budžetā, lai varētu apmaksāt akūtajiem un hroniskajiem slimniekiem skābekļa terapiju un skābekļa koncentratorus.

LM parlamentārais sekretārs Krišs Lipšāns gan iebilda šai Saeimas deputātu prasībai, kas tika izvirzīta Sociālo un darba lietu komisijas vakardienas sēdē, jo to neesot iespējams izdarīt tik ātri finansējuma trūkuma dēļ.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Ja iekļauj skābekļa koncentratorus tehnisko palīglīdzekļu skaitā, tad mums ir jāsaprot, kurām personu grupām mēs ņemam kaut ko nost,” sacīja Lipšāns.

Bet, noklausoties Saeimas deputātes Andas Čakšas repliku, lai tik Lipšāns nesot šurp ministrijas budžetu un deputāti sameklēšot, kurās programmās pasmelties nepieciešamo naudu, parlamentārais sekretārs vairs pretī nerunāja.

LM Sociālo pakalpojumu departamenta direktors Aldis Dūdiņš steidzās kolēģim palīgā, skaidrojot, ka jau ir sagatavoti grozījumi Ministru kabineta noteikumos, kas ļaus skābekļa koncentratorus iekļaut tehnisko palīglīdzekļu sarakstā.

Pirmdien tos nodošot sabiedriskajai apspriešanai un tad operatīvi virzīšot uz valsts sekretāru sanāksmi.

Dūdiņš skaidroja, ka šogad esot nepieciešami aptuveni 270 tūkstoši eiro, lai, izmantojot skābekļa padeves aparātus, skābekļa terapiju varētu nodrošināt 300 hroniski slimiem pacientiem.

Nākamgad būšot nepieciešami ap 900 tūkstošiem eiro, lai šo terapiju varētu saņemt visi, kam tā ir nepieciešama ilgstoši, proti, 1000 pacienti.

Rodas jautājums, kāpēc šogad 300 cilvēkiem, bet nākamgad 1000 pacientiem?

LM departamenta direktors norādīja, ka tā esot jauna iniciatīva, kuru, visticamāk, uzsāks no jūlija, tāpēc nebūšot iespējams uzreiz apkalpot visu tūkstoti.

Visticamāk, ne jau visi hroniski slimie pacienti, kuriem jau ilgstoši ir elpošanas mazspēja, nekavējoties pieteiksies, lai saņemtu šo medicīnas pakalpojumu par valsts finansējumu.

Reklāma
Reklāma

Labklājības ministrija 900 tūkstošus eiro pieprasījumu iesniegšot Finanšu ministrijai līdz 30. jūnijam, lai to varētu iekļaut 2022. gada valsts budžetā.

Taču bez šiem hroniskajiem pacientiem ir subakūtie slimnieki, kuri pārslimojuši kovidu vai kādu citu kaiti un kuriem skābekļa terapija ir nepieciešama neilgi – divus trīs mēnešus. Šis medicīnas pakalpojums ir jāapmaksā Veselības ministrijai.

“Kad pacientu izraksta no stacionāra, viņam uzreiz ir nepieciešama skābekļa terapija, viņš nevar gaidīt rindā Labklājības ministrijā, nevar izrakstīties no stacionāra, ja mājās nav iespējams saņemt skābekļa terapiju. Subakūtajiem pacientiem skābekļa terapijas izmaksas veido gan aparatūras noma un visi nepieciešamie vienreiz lietojamie medicīniskie materiāli, gan arī apmācība, kā šos koncentratorus lietot mājās,” sacīja Nacionālā veselības dienesta (NVD) pakalpojumu attīstības nodaļas vadītāja Anete Baskevica.

Viņa informēja, ka šī terapija mājās ir vajadzīga 900 pacientiem un gadā tā izmaksājot 193 tūkstošus eiro. NVD ir aprēķinājis, ka vienam šādam slimniekam ar skābekli saistītās izmaksas ir ap 250 eiro trīs mēnešos.

Kā VM jau šogad nodrošinās finansējumu subakūtiem pacientiem?

VM ārstniecības kvalitātes nodaļas vadītāja Sanita Janka solīja, ka nauda tikšot meklēta jau esošajā veselības aprūpes nozares budžetā.

Nacionālā veselības centra “Vaivari” valdes priekšsēdētāja Anda Nulle uzskata, ka viņas vadītajai iestādei tas būšot jauns izaicinājums ātri nodrošināt skābekļa koncentratorus.

“”Vaivari” slēgs līgumu ar koncentratoru piegādātājiem. Mums būs svarīgi saņemt korektu, precīzu informāciju no ārstiem slimnīcās. Tam jābūt pacienta nosūtījumam e-veselībā saņemt ambulatoro skābekļa terapijas pakalpojumu. Mēs ļoti ceram, ka NVD kopā ar Veselības ministriju izstrādās kārtību, kā pacients var ātri tikt pie skābekļa aparāta,” sacīja Nulle.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.